فهرست
از خداحافظ برانکو تا متشکریم برانکو
از خداحافظ برانکو تا متشکریم برانکو

از خداحافظ برانکو تا متشکریم برانکو

آی اسپورت - فوتبال بی‌رحم نیست، فوتبال آموزگار است. جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان بود که عادل فردوسی پور  این گونه برانکو ایوانکوویچ را مخاطب خویش قرار داد: «خداحافظ جام جهانی، خداحافظ برانکو». برانکو ایوانکوویچ از تیم ملی ایران جدا شد و سالها گذشت و سرانجام به ایران بازگشت و امشب بار دیگر عادل فردوسی‌پور بود و برانکو ایوانکوویچ و این جمله را از زبان مجری و گزارشگر مشهور کشورمان شنیدیم: «متشکریم برانکو» به واقع درس بزرگی بود. درسی از چرخ گردان روزگار که هر پایانی خود آغاز دگری است.

این روزها صحبت از پایان برنامه ۹۰ شنیده می‎شود و خیلی‎ها معتقدند به پایان عادل فردوسی‌پور و برنامه ۹۰ رسیده‌ایم و شاید اگر عادل امشب پرشکوه برانکو ایوانکوویچ را که با تیمی محروم از نقل و انتقال و با مصدومیت و محرومیت‌ها توانست موفقیت‌هایش را در عرصه بین‌المللی هم نمایان سازد و مسیر برانکو ایوانکوویچ ۲۰۰۶ تا پرفسور۲۰۱۸ بنگرد درسی بگیرد که می‌تواند آموخته همه ما باشد.

فوتبال چون زندگی است و امید و ایمان و عشق می توانند همواره  به پایان پاسخ منفی دهند. برانکوایوانکوویچ آرزوی بزرگ فوتبالمان یعنی قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را می تواند محقق کند .پرسپولیس نشان داد که فوتبال ایران همچنان  می تواند موفقیت باشد . این فوتبال پر استعداد نیازمند این است که اندکی مورد توجه  و احترام قرارگیرد .ما با تیمی که از بعد نیروی انسانی دچار مشکل شده است و فشار زیادی بر روی بازیکنانش وجود دارد توانستیم قهرمان غرب آسیا بشویم.

برانکو از بدیهیات فوتبال این تیم یگانه را ساخت. اصول بدیهی چون «موفقیت تیم فراتر از هر چیزی است»، «تیم به تمنای ستاره هائی که انگیزه غیر تیمی دارند نباید برود»، «تیم جای کم کاری نیست و به قول استاد مشهورش چیرو بلاژویچ  بازیکنان باید از همه اتمهای وجودشان برای موفقیت استفاده کنند»، «سرمربی تنها تصمیم گیرنده تیم بوده و او تسلیم ستاره تیم نمی شود بلکه خود تیم را ستاره می کند». برانکوایوانکوویچ نه بهانه گرفت و نه به قول فردوسی‌پور اهمیتی به «جریان خیریت» داد. پرسپولیسی‌ها توقف نخواهند کردند. آنها می‌خواهند شعار باشگاه بارسلونا را در آسیا باز هم تکرار کنند همان گونه که ژاوی امشب به آن شاید فکر کند و آن چیزی نیست جز «فراتر از یک باشگاه».

آنها امشب نشان دادند که ارتش بزرگ را سردارانی می‌سازند که قلبشان  به شوق عشق می‌تپد. به انتظار خواهیم نشست پرفسور دوست داشتنی. مائیم که معجزه را باور کردیم. مائیم که عشق را حکایت کردیم.

۱۰۷۵ ۱  
آی اسپورت
2018-10-23 22:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
ارام .م
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۲۳:۰۲
ممنونیم از برانکو. این مرد هدیه خدا به هواداران پرسپولیس بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر