فهرست
بکام و جردن الهام‌‌بخش گریزمن
بکام و جردن الهام‌‌بخش گریزمن

بکام و جردن الهام‌‌بخش گریزمن

آی‌اسپورت – روی دیوار ویلایِ زیبایِ آنتوان گریزمن در حومه‌ی مادرید دو تا پوستر از دیوید بکام دیده می‌شود، یکی با لباس پاریس سن ژرمن و دیگری با لباس ال‌ای گالاکسی. بکام که متولد لندن و اسطوره‌ی منچستر یونایتد است برای گریزمن همیشه قهرمان اولش بوده، هافبکی که در سن کم جنوب را ترک کرد و به شمال انگلیس رفت و برای اینکه خودش را بهشان ثابت کند هر روز و هر ساعت جنگید.

گریزمن که متولد لیون است، برای غلبه بر دلتنگیِ خانه و عادت کردن به محیطی غریبه و یاد گرفتن زبانی جدید از کاپیتان سابق تیم ملی انگلیس الهام می‌گرفت. اما شماره‌ی هفتِ یونایتد تنها قهرمان و الگوی بزرگ "گریزو" نبود.

عشق او به بسکتبال و ان‌بی‌ای، مثل علاقه‌یِ وسواس‌گونه‌ی گرت بیل به گلف و جرارد پیکه به تنیس است. شاید اگر او بلندتر بود، دنیای فوتبال از حضورش محروم می‌شد و به جایش بسکتبال ستاره‌ای جدید پیدا می‌کرد. گریزمن بارها به آمریکا سفر کرده تا بازی‌های لوس آنجلس لیکرز و گلدن استیت واریرز را تماشا کند. اما تیمِ محبوب او شیکاگو بولز است، همیشه بوده و همیشه خواهد بود، در اوج و در افت.

گریزمن امشب به لیون باز می‌گردد و به خانه‌ی تیمی که به خاطر ریزاندام بودنش قبولش نکردند و بهش گفتند تو هرگز یک فوتبالیست حرفه‌ای نمیشی. شاید این آخرین بازی بزرگ گریزمن برای اتلتیکو مادرید باشد، باشگاهی که او را به عنوان یک استعداد خام به خدمت گرفت و بدلش کرد به یکی از بهترین مهاجمین اروپا.

جدا از اینکه آیا گریزمن هم به جمع مهاجمین بزرگی که روخی‌بلانکوس را ترک کرده‌اند (دیگو فورلان، دیگو تورس، سرخیو آگوئرو، رادامل فالکائو، دیگو کاستا) می‌پیوندد یا نه، امشب در فینال یوروپا لیگ، بهترین فرصت برای اوست تا پایانی شکوهمند برای خودش و تیمش رقم بزند. اینجاست که گریزمن باید از قهرمانانش، بکام و البته مایکل جردن الهام بگیرد.

دوران حضور گریزمن در اتلتی بدون شک موفقیت‌آمیز بوده. شاگردان دیگو سیمئونه با درخشش او به یک فینال، یک نیمه نهایی و یک یک چهارم نهایی چمپیونز لیگ رسیدند و اگر در این تابستان بارسلونا 100 میلیون یورو بابت خرید او بپردازد (یا شاید 115 میلیون)، باشگاه بالای 70 میلیون سود می‌کند. اما در این راه گریزمن همیشه در اوج نبوده و با دوره‌هایی افتی هم روبرو شده. و البته آن پنالتی در میلان.

دو سال پیش در سن سیرو، در ال دربی‌ای که برای دومین بار در سه سال حکم فینال چمپیونز لیگ را داشت، گریزمن در حالی که تیمش 0-1 از رئال مادرید عقب بود یک پنالتی را به تیر دروازه‌ی کیلور ناواس کوبید و از دست داد. شاید اگر آن ضربه گل می‌شد، گل یانیک کاراسکو در ادامه‌ی بازی کافی بود تا اتلتی را به اولین قهرمانی‌اش در چمپیونز لیگ برساند. با اینکه گریزمن در ضربات پنالتی آخر بازی دروازه‌ی رئال را باز کرد، اما خوانفران پنالتی‌اش را از دست داد، تا سیمئونه و تیمش یک بار دیگر در یک قدمی قهرمانی اروپا ناکام بمانند.

از آن شب تلخ در میلان دو سال گذشته و در این فاصله گریزمن با زدن هفت گل در یورو 2016 فرانسه را تا فینال بالا آورد، اما باز هم بازی نهایی برایش پایان خوشی نداشت و با شکست تیمش، در خانه، تمام شد.

گریزمن با وجود ظاهر و رفتار شیطنت‌بار و پسربچه‌گونه‌اش، حالا 27 سال دارد و هنوز حتی یک جام معتبر هم نبرده است. برای همین فینال امشب برای او اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. اگر قرار است او فصل آینده کنار لیونل مسی و لوئیس سوارز و اوزمان دمبله بازی کند، باید حداقل مثل یک قهرمان اتلتی را ترک کند، مثل بکام، مثل جردن.

آخرین بازی بکام در چمپیونز لیگ برای منچستر یونایتد، در روزهایی که با سر الکس فرگوسن به مشکل خورده بود، پیروزی 3-4 در اولدترافورد مقابل رئال مادرید بود، با دو گلی که خودش زد. در همین فصل بکام در آخرین بازی خانگی یونایتد گل زد تا قهرمانی تیمش در لیگ قطعی شود.

بکام در رئال مادرید هم در فصلِ آخر با فابیو کاپلو به مشکل برخورده بود، چون قصد ترک کردن باشگاه و رفتن به لوس آنجلس را داشت. برای همین کاپلو بهش اعلام کرد دیگر جایی در ترکیب اصلی نخواهد داشت (این نکته‌ایست که گریزمن باید یاد بگیرد و درک کند که جدایی‌ها معمولا خیلی دلچسب نیستند). اما بکام مثل همیشه سخت کوشید و خودش را به مربی‌اش دوباره ثابت کرد و در نهایت نقشی کلیدی در فتح لا لیگا بازی کرد (یکی از تنها چهار قهرمانی رئال در 15 سال اخیر).

بکام حتی در ال‌ای گالاکسی هم خداحافظی به یادماندنی‌ای داشت و برای آخرین بار در فینال ام‌ال‌اس کاپ با پیراهن این تیم به زمین رفت، بازی‌ای که با پیروزی و قهرمانی تیمش همراه شد. جردن هم با تمام بزرگی‌ای که داشت همیشه می‌دانست آن خداحافظی طلایی باید چطور باشد و چه حسی داشته باشد، وقتی در پنجمین بازی از فینال ان‌بی‌ایِ 1998 در حالی که بولز عقب بود و تنها 5.2 ثانیه زمان باقی مانده بود تیمش را با پرشی بلند نجات داد، تیمی که گریزمن عاشقش است.

در اینکه گریزمن فوتبالیست ویژه‌ای است شکی نیست. اما مسئله اینجاست که هنوز نمی‌دانیم آیا او فوتبالیستی بزرگ هست یا نه. اینکه او تصمیم بگیرد سال آیند هم در اتلتی باقی بماند و به تیمش کمک کند یک بار دیگر به فینال چمپیونز لیگ برسد، فینالی که در زمین خودشان برگزار خواهد شد، یا تصمیم بگیرد این راه را کنار مسی و دوستان طی کند به خودش مربوط است.

اما گریزمن امشب در لیون، جایی که می‌تواند اشباح میلان را از ذهنش خارج کند، باید نشان دهد الهامی که از قهرمانانش، بکام و جردن، تا چه حد بر روحیه و اراده‌ی خودش تاثیر گذاشته است.

۳    
آی اسپورت
2018-05-16 10:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر