فهرست
این چه لیگ‌برتری است؟
این چه لیگ‌برتری است؟

این چه لیگ‌برتری است؟

آی‌اسپورت- حاشیه‌های عجیب بازی استقلال و افتتاحیه لیگ برتر فوتبال ایران ناامیدکننده بود. تعویق یک بازی، از کار افتادن سرورهای سایت بلیت‌فروشی، مشکل گیت‌های الکترونیکی ورودی ورزشگاه‌ها، نبود مترجم و توپ‌های بی‌کیفیت بازی‌ها. شکل برگزاری مسابقه، نشانی از لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران نداشت.

حتی می‌شود گفت انگار هیچ اتفاق تازه‌ای نیفتاده است. آنچه تماشاگران حاضر در ورزشگاه آزادی دیدند، آنچه بینندگان تلویزیونی مشاهده کردند، فرسخ‌ها از «شرایط مطلوب» مدنظر رئیس فدراسیون فوتبال فاصله داشت. نمایش بی‌نظمی و بی‌برنامگی عیان بود. لیگ فوتبال ایران، هسته‌ای کوچک از کل فوتبال ایران است. پرسش از آقای تاج این است: می‌توانیم کل فوتبال را نداشته باشیم اما لیگ خوبی داشته باشیم؟ می‌توانیم باشگاه استاندارد نداشته باشیم اما فوتبال داشته باشیم؟ می‌توانیم در رده‌های پایه هیچ برنامه‌ای نداشته باشیم اما از فوتبال توسعه‌یافته و فوتبال ناب بگوییم؟ زمانی می‌توانیم از فوتبال ناب حرف بزنیم که یک لیگ مرتب، منظم و هدفمند داشته باشیم که ریشه درستی داشته و کل فوتبال از پتانسیل درست و استاندارد برخوردار باشد.

نبود یک ساختار مشخص در فوتبال ایران آسیب‌های جبران ناپذیری را به فوتبال کشور وارد کرده و خواهد کرد. واقعاً مشخص نیست با این روند چگونه می‌توان این ساختار را در فوتبال ایران ایجاد کرد. ژاپن از سال ۱۹۹۷ لیگ حرفه‌ای‌اش را با هفت تیم شروع کرد اما امروز آنها با ۱۸ تیم در لیگ برتر پویاترین لیگ‌ آسیا را دارند. برنامه‌ریزی برای برگزاری همزمان لیگ‌ها در رده‌های سنی و توجه به تیم‌های پایه موضوعی بوده که ژاپنی‌ها با توجه به آن امروز خود را به عنوان یکی از قدرت‌های برتر و ثابت فوتبال آسیا مطرح کرده‌اند و همواره نیز در سطح آسیا چه در رده ملی و باشگاهی حضور موفقی داشته و خواهند داشت. فوتبال ناب این است!

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-08-24 10:58:00
نظر دهید

۱ نظر
ققنوس
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، ۲۱:۱۶
عالی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر