فهرست
گل قایدی به سبک بنگستون، خودش و مسی!
گل قایدی به سبک بنگستون، خودش و مسی!

گل قایدی به سبک بنگستون، خودش و مسی!

آی اسپورت - قطعا شهرآورد 94 یکی از زیباترین دربی های دهه 90 استقلال و پرسپولیس بوده است. دیداری که 4 گل داشت و پر بود از صحنه های حساس و تماشایی و تنها نکته منفی این بازی، عدم حضور تماشاگران بود که می توانست جذابیت های این دیدار را چند برابر کند. در حالی که استقلال در ثانیه 67 این بازی توسط ارسلان مطهری به گل رسید، انتظار می رفت او در کنار مهدی قایدی بتوانند با استفاده از ضد حملات، فشار را بر روی مدافعین پرسپولیس بیشتر کنند و آبی پوشان به گل دوم برسند. اتفاقی که رخ نداد و این پرسپولیس بود که موقعیت های بیشتری داشت.

در نیمه دوم و با تعویض سیداحمد موسوی و آمدن دیاباته، فکری تیمش را سه مهاجمه کرد ولی در حالیکه انتظار می رفت زهر خط حمله استقلال افزایش یابد، اما حملات سرخپوشان بیشتر و بیشتر شد و آنها علاوه بر اینکه به بازی برگشتند و کامبک زدند، حتی چندین فرصت فوق العاده گلزنی را نیز از دست دادند که بزرگترین موقعیت های بازی نصیب احمد نوراللهی شد ولی این بازیکن در این بازی دو موقعیت استثنایی را از دست داد.

در حالیکه پرسپولیس با نتیجه دو بر یک از استقلال پیش بود و رضا کرمانشاهی 4 دقیقه زمان تلف شده برای این دیدار اعلام کرده بود، در دقیقه 93 سانتر وریا غفوری به روی دروازه به فرشید اسماعیلی رسید و بازیکن تعویضی محمود فکری با یک ضربه سر خوب، توپ را به مهدی قایدی رساند.

قایدی درون محوطه جریمه پرسپولیس صاحب توپ شد و با یک سرتوپ زیبا، سیامک نعمتی را از جریان بازی خارج کرد و با یک ضربه دیدنی، توپ را از میان پاهای محمدحسین کنعانی زادگان و حامد لک عبور داد و تلاش سیدجلال حسینی روی خط دروازه برای بیرون کشیدن این توپ، بی نتیجه بود و گل تساوی استقلال به ثمر رسید.

مهدی قایدی با گل زیبایی که به ثمر رساند، به فرشته نجات تیم فکری تبدیل شد. گل فوق العاده ای که شباهت عجیبی به گل این بازیکن در آخرین شهرآورد دو تیم داشت. در دیداری که در مرحله نیمه نهایی جام حذفی برگزار شد و قایدی پس از اینکه توپ را از میان پاهای بشار رسن عبور داد، با ضربه ای فنی توپ را به گوشه دروازه رادوشویچ فرستاد.

از سوی دیگر، گل زیبای قایدی بی شباهت به گل های لیونل مسی نبود. اسطوره فوتبال آرژانتین و بارسلونا که در بسیاری از بازی های بارسلونا، به همین روش گلزنی کرده است. یک سرتوپ، محو کردن مدافع روبرو و یک ضربه فنی و زیبا که منجر به باز شدن دروازه رقیب می شود.

از سوی دیگر، این گل مهدی، شباهت هایی هم به گل جری بنگستون داشت. در دربی 82 و در حالیکه استقلال با یک گل از حریف پیش بود، توپ به صورت اتفاقی به بدن جری بنگستون مهاجم وقت پرسپولیس برخورد کرد تا شاگردان برانکو در دقیقه 97 به یک گل تساوی دیرهنگام برسند. گلی که باعث شد آنها سر از پا نشناسند و همچون یک تیم برنده در پایان بازی جشن بگیرند. اتفاقی که امشب برای استقلال تکرار شد و آنها در آخرین ثانیه های بازی کار را به تساوی کشاندند.

قایدی با 21 سال سن بدون هراس از استرس های دربی، برای تیمش می درخشد و فوق العاده بازی می کند. دو گل انفرادی و زیبا در شهرآورد تهران که کمتر بازیکنی توانسته است بر استرس و فشارهای روحی این بازی حساس غلبه کند و با حرکت فردی دروازه رقیب را باز کند. پس از لایی زدن به بشار رسن در دربی جام حذفی، حالا قایدی جوان این حرکت را در دربی 94 تکرار کرد و او به مدافع و سنگربان پرسپولیس دبل لایی زد.

اتفاقی که پس از دربی جام حذفی برای قایدی دوباره تکرار شد. گلی مشابه در دو دربی که توسط باشوی کوچک به ثمر رسید. بازیکنی که تا سال قبل و زمان انتخاب پیراهن شماره 10، خیلی ها پوشیدن این شماره را به تن قایدی گشاد می دانستند و حتی طرفداران رقیب نیز دست به تمسخر قایدی می زدند ولی او در سه دربی متوالی، دو گل زده و یک پاس گل داده تا نشان دهد که مهدی قایدی یک استعداد فوق العاده و به قول جواد خیابانی، یکی از دربی بازترین دربی بازهای ایران است!

۵    
آی اسپورت
2021-01-11 19:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر