فهرست
فوتباليسم؛ مورد عنایت سانسورچی‌ها
فوتباليسم؛ مورد عنایت سانسورچی‌ها

فوتباليسم؛ مورد عنایت سانسورچی‌ها

آی اسپورت – فوتباليسم.نه اشتباه برداشت نكنيد، قصد معرفى يك مكتب فكرى جديد را ندارم.اين نام برنامه‌ايست به كارگردانى فؤاد صفاريان پور و اجراى امير على نبويان كه چهارشنبه‌ها از شبكه سوم سيما روى آنتن مى‌رود و ١١ قسمت آن نيز پخش شده است. هرچند نام صفاريان پور و نبويان در تمام اين سال‌ها به ندرت در حوالى فوتبال چرخيده است (به جز اجراى برنامه اينترنتى سرخابى توسط نبويان)، اما برنامه فوتباليسم با ديدگاهى جذاب و در عين حال متفاوت به بررسى بعدهايى از اين ورزش پرطرفدار پرداخته كه تاكنون كمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند از جمله: «بررسى گزارشگران شاغل در فوتبال ايران در آيتم‌هاى مختلف،هوادارى در فوتبال، فوتبال و فناورى، شباهت و پيوند ميان فوتبال و سينما ،مديريت و فساد در فوتبال جهان و...»

تيم فوتباليسم در دعوت از مهمانان برنامه نيز دست به يك ساختار شكنى زده و بجاى دعوت از مهمانان تكرارى همه اين سال‌هاى برنامه‌هاى صدا و سيما، سعى مى‌كند در هر برنامه متناسب با موضوع برنامه از متخصصان و كارشناسان مربوط در كنار يكى از اهالى با سواد و سابقه دار مطبوعات ورزشى دعوت به عمل آورد تا بدين ترتيب به بررسى تمام جوانب موضوع مورد نظر پرداخته باشد.به طور مثال اولين قسمت اين  برنامه كه موضوع آن هوادارى در فوتبال بود، با حضور امير حاج رضايى، دكتر اصغر يزدى جيران كه انسان شناس و البته هوادار تراكتورسازى تبريز بود، خسرو حمزه به عنوان روان شناس ورزشى و دكتر سعيد قزوينيان، متخصص مغز و اعصاب برگزار شد يا در شب بررسى مديريت و فساد در فوتبال از دو تن از بزرگ‌ترين مديران عرصه فوتبال، داريوش مصطفوى و محمد دادكان در كنار احسان محمدى باسواد و خوش صحبت دعوت به عمل آمد كه البته نهايتاً صحبت‌هاى دادكان روى آنتن نرفت و مشخص بود تكه‌هايى از صحبت‌هاى مصطفوى نيز بريده شده است!

تيم توليد فوتباليسم در قسمت آيتم‌هاى برنامه عملكرد نسبتاً مطلوبى داشته و با به كارگيرى صداپيشگان مناسب و متن‌هاى جذاب توجه مخاطب را به خود جلب مى‌كند. در قسمت كارهاى گرافيكى نيز اگرچه ميان اين برنامه و برنامه ٩٠ تفاوت فاحشى احساس مى‌شود، اما از استاندارد قابل تحملى در مقايسه با برنامه‌هاى فوتبالى شبكه ورزش بهره مى‌برد. فوتباليسم مى‌تواند ديد تازه‌اى از فوتبال به مخاطبش بدهد به شرطى كه بيشتر از اين‌ها مورد توجه اهالى فوتبال و رسانه‌ها قرار گيرد و كمتر از اين‌ها مورد عنايت سانسورچى هاى سازمان!

۱۶ ۷  
آی اسپورت
2018-11-15 11:13:00
نظر دهید

۷ نظر
کیسه چرک
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۲:۳۴
دیشب بوی تعفن لجنزار کیسه که پشت هوچی گریا، مظلوم نمایی ها و عربده کشی ها مخفی شده بود دوباره حال همه رو به هم زد!
برق ساعت رولکس
تغییر داور بازی کیسه
دستور به زمین خوردن بازیکن کیسه و گرفتن پنالتی
بهزاد
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۲:۵۰
رپرتاژ آگهی محض
بعد از برخی مربیان باشگاهی گویا تهیه کننده های سیما هم به پروژه ناهار پیوستند
میدونید قلم به مزدی و بی پرنسیبیتون به مرحله ای رسیده که میشه از واژه فحشای مغزی برای وضعیت فعلیتون براحتی استفاده کرد.
بیچاره کشوری که روزنامه نگارانش شما باشید
۴
Mn
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۲:۵۰
خیلی خوب بود مخصوصا وقتی مصطفوی اقرار کرد با داورای خارجی لابی میکرده به نفع استقلال سوت بزنن و پنالتی بگیرن . تازه نگفت چند در دربی ها لابی کرده که استقلال برنده بشه و نگفت همیشه پرسپولیسیها را محروم میکرد .
علی کارما
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۲:۵۴
خیلی خوبه برنامش مخصوصا اونجا که مصطفوی اعلام کرد واسه استقلال داور خریده بود

این ناکامیهای استقلال کارما همون داور خریدناست
حسون
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۰۳
قول معروفی هست که میگه: "ذی نفع، ذی صلاح نیست."
مجری این برنامه منافع مشترک بزرگ مالی با کیروش داره، چه جوری میخواد در قضاوت فنی کیروش جانب حق رو نگه داره، برای این کار باید از منافعش بگذره که نمیگذره.
۷
محمد
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۳۵
ای کاش مجری برنامه از پنالتی ساندروپل که برای استقلال برابر پرسپولیس گرفت هم سوال میکرد که چی به ساندروپل داد که بازی رو برا استقلال رآورد یادمون هست که مرحوم صادقی جو کمک داور همون بازی بخاطر آفساید اعلام کردن گل سالم پرسپولیس بعدا معذرت خواهی کرد
۲
d
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۱۲
e
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر