فهرست
تنبیه دیگری وجود نداشت؟
تنبیه دیگری وجود نداشت؟

تنبیه دیگری وجود نداشت؟

آی اسپورت –  به نیمکت پرسپولیس نگاه می‌کنیم؛ هیچ بازیکن سرشناسی در میان ذخیره‌ها نیست؛ چه اتفاقی رخ داده؟ تکلیف مهدی طارمی که از مدت‌ها قبل معلوم بود. مهاجم اصلی پرسپولیس نزدیک به 4 ماه است که با محرومیت فیفا، حق بازی ندارد. اما پرسش اصلی این بود: «منشا و احمدزاده کجایند؟ » ظاهرا آنها به دلیل درگیری در تمرین از سوی برانکو مواخذه شده و علت غیبت‌شان، تنبیه انضباطی اعلام شده بود.

برانکو- و شاید اغلب پرسپولیسی‌ها- خیال می‌کردند با این شرایط هم از پس تیم بحران‌زده نفت بر‌می‌آیند اما یک مسابقه فوتبال همیشه آنطور که ما خیال می‌کنیم جلو نمی‌رود؛ برخلاف انتظار همه، روز بازیکنان پرسپولیس هم نبود و ستاره‌های همیشگی، بدترین بازی فصل خود را انجام دادند. نفت که می‌دانست توان حمله کردن و بازی برابر را ندارد، از همان ابتدا حتی به فکر ضد حمله هم نبود چون می‌خواست انرژی بازیکنانش را تا آخرین لحظه حفظ کند. با همین تحلیل درست هومن افاضلی، آنها به بازی بسته و تدافعی رو آوردند و چند لایه جلوی هافبک‌ها و مهاجمان پرسپولیس ایستادند تا در روز بد بازیکنان پرسپولیس، دروازه خود را بسته نگه دارند. البته از درخشش و واکنش‌های خوب دروازه‌بان نفت هم نباید گذشت.

اما دلیل اصلی گره خوردن بازی، عملکرد بازیکنان نفت بود؟ شاید با این‌همه بدترین تصمیم برانکو و نگاه مغرورانه به ترکیب اصلی‌اش قابل انکار نیست؛ شاید بخش مهمی از دلایل از دست رفتن 2 امتیاز پرسپولیس بازی هوشمندانه نفت باشد و استراتژی هومن افاضلی که جواب داد اما نباید از اشتباه برانکو چشمپوشی کرد. وقتی بازی گره خورد، پرسپولیس گزینه‌ای برای تعویض نداشت. نه الوان‌زاده و نه طاهرخانی هیچکدام تغییری در روند پرسپولیس ایجاد نکردند تا برانکو به جای بی‌انضباط‌ها تنبیه شود. در شرایطی که نیمکت پرسپولیس خالی می‌شد، بدترین اتفاق کنار گذاشتن منشا و احمدزاده بود. برانکو اگر کمی سیاست به خرج می‌داد، از آنها استفاده می‌کرد تا 3 امتیاز بازی با نفت را تضمین کند و بعد از بازی به حساب احمدزاده و منشا می‌رسید. وقتی برای بازیکنان- بخصوص فوتبالیست‌های لیگ ایران- هیچ تنبیهی به اندازه جریمه مالی تاثیرگذار نیست، چرا باید برانکو دو بازیکنی را که از باشگاه پول می‌گیرند تا در خدمت تیم باشند به راحتی کنار بگذارد، در حالی که همه می‌دانیم هفته بعد ناچار به استفاده از آنها خواهد بود. در بازی با نفت، قرار بود محسن مسلمان در ترکیب اصلی نباشد. می‌گفتند دلیلش خنده تلخ پس از تعویض در بازی با تراکتور بوده که پروفسور با نیمکت‌نشینی قصد تنبیه او را دارد اما درگیری منشا و احمدزاده باعث شد تا مسلمان به ترکیب باز گردد و دو بازیکن دیگر مجازات شوند؛ مجازاتی که هم به ضرر پرسپولیس شد و همه به زیان برانکو. با کارت زردهای بازی نفت، محسن مسلمان و شجاع خلیل‌زاده هردو از بازی بعد محروم شدند و برانکو در بازی بعد ناچار به استفاده از منشا و احمدزاده است تا لااقل ترکیب اصلی تیمش خیلی دستخوش تغییر نشود و دوباره امتیاز از دست ندهد. بهتر بود برانکو مجازات دیگری برای بازیکنان خاطی در نظر می‌گرفت، مثلا احمدزاده را بیرون می‌گذاشت تا با حضور منشا، زوج خط حمله‌اش آسیب نبیند و بعد از بازی به توبیخ منشا می‌پرداخت.

شاید خیلی‌ها با تصمیم برانکو موافق باشند اما پرسش ما این است که حالا چه کسی بابت از دست رفتن دو امتیاز کلیدی مجازات می‌شود و آیا برای دو بازیکن خاطی مهم است که پرسپولیس یکی از بهترین فرصت‌های عمیق کردن فاصله با سایر تیم‌ها را از دست داده؟ برانکو باید کمی سیاستمدارانه در این ماجرا رفتار می‌کرد؛ همانطور که در موضوع رامین رضاییان سیاست‌ کاری به خرج نداد و لجبازانه تصمیم گرفت تا پرسپولیس یکی از بهترین بازیکنانش را از دست داد. یکی از ویژ‌گی‌های مربیان خوب و بزرگ، همین سیاست‌های کاری است که در لحظه بهترین تصمیم را اتخاذ کنند تا منافع تیم تامین شود. بی‌شک برانکو برای رعایت نظم و دیسیپلین تیمش حکم به اخراج این دو بازیکن داد اما بعد از این تنبیه، باز هم منشا و احمدزاده در فهرست سیاه خواهند بود تا تضمینی شود برای سایر بازیکنان که چنین رفتارهایی را از خود بروز ندهند؟

نیمکت پرسپولیس شرایط خوبی ندارد و رفتن طارمی می‌تواند تهدیدی بزرگ برای پرسپولیس باشد. بعد از بازی با نفت، برانکو به این جمله خود فکر کند: «بدون طارمی هم صدرنشین لیگ هستیم!» آیا پرسپولیس با این تیم و با این نیمکت لرزان می‌تواند در آسیا از تیم‌های سرسخت گروه بگذرد؟ آیا بازیکنان در آسیا از این درگیری‌ها نخواهند داشت و محرومیت و مصدومیت برای پرسپولیس تکرار نمی‌شود؟ آیا با این نفرات می‌توان در فشار نیم فصل دوم دوام آورد؟

ایران ورزشی

۱۵۳ ۱۷  
آی اسپورت
2018-01-06 09:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۷ نظر
علیرضا
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۰۹:۲۱
واقعا برای نویسنده ی مطلب متاسفم، ظاهرا ایشون هیچ چیزی از حرفه ای گری در فوتبال نمیفهمه. فوتبالیست های بزرگتر از احمدزاده و منشی در دنیا تنبیه انضباطی شدن و خواهن شد، میدونی چرا؟چون تمام تیم هایی که بفکر موفقیت هستند هیچ وقت نظم و انضباط رو فدای نتیجه یک یا چند بازی نمیکنن! حتی اگر نتیجه این بازی ها رو هم واگذار کنن.
بازیکن توی تمیرین با همدیگه درگیر شدن جلو چشم مربی ها بعد شما میگی تنبیه دیگری وجود نداشت؟تنبیه مالی بکنن فقط!
همین شماها هستید که بازیکن سالاری رو توی ایران رواج دادید و همچنان هم دارید اینکارو میکنید.
تیم مساوی کرد، حتی اگر هم می باخت اشکال نداشت ، بازی بعدم اگه ببازه اشکال نداره،نباید توی تیم کسی فکر کنه که هر بی انضباطی میتونه بکنه.
رامین
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۱۵
به نظر شما کمیته اخلاق در این خصوص چه عکس العملی نشون میده ؟ (درگیری فیزیکی جلوی چشم تماشاگران و خبرنگاران) / مهدی کیانی به خاطر مساله مشابه ( درگیری با هم تیمی ) به حق محروم شد , آیا کمیته اخلاق در این خصوص نیز حکم عادلانه صادر خواهد کرد؟؟
ناشناس
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۰۹:۴۳
گل سالم جلو است خوزستان پس چی شد ؟ اون مهم نبود ؟ چرا اون موقع این طوری متن نمی نوشتید
۳
Ashkanred
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۰:۰۰
پرفسور بهتر بود از امیری در هافبک چب استفاده می کرد و نهایتا از یک فوروارد جوان در این بازی به جای منشا بهره می برد . البته باز هم هر چی برانکو بگه .
محمد
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۰:۰۵
حالا اگر برخورد نمیکرد همین نویسنده میومد میگفت بازیکن سالاری !!!
آقای نویسنده وقتی کیروش بازیکن ها رو مثل رحمتی کنار گذاشت شما تیتر زدی ؟
کنار گذاشتن رضاییان به خاطر بی نظمی چه ضرری به تیم زد ؟
چرا هممون موقع مطلب نذاشتین که برای چی رضاییان و دژاگه بدون تیم توی تیم ملی فیکس هستن ؟
اشکال نداره ، 2 امتیاز از دست رفت ولی فاصله با تیم دوم 9 امتیاز هست
یه کم فکر کنین قبل از نوشتن مطلب ، قول میدم زیاد خسته نشید !!
خشایار
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۰:۲۲
اگه میبردن میگفت به به عجب دیسیپلین و اقتداری. بیژن حیدری نبود که ببرن البته
فرزاد مهریار
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۲۴
عین اون حیوان معروفی که خیلی موز دوست داره رو درخت‌های نارگیل زندگی می کنه ، یه چیز یاد گرفتی مرتب تکرار می کنی . بیژن حیدری کی تا حالا به نفع پرسپولیس گرفته؟ تو داربی به جز نصیرزاده هیچکس پنالتی ادعایی شما رو تأیید نکرد . اگر بنا به اخراج کمال کامیابی نیا هم بود ، چشمی شما هم باید اخراج می شد پس این قدر ذرت پرت نکنید
و.ب
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۰:۳۲
برانکو کار خوبی کرد که نظم تیمش رو فدا نکرد چرا از اشتباهات مرگبار داور چیزی نمیگین ؟؟؟؟؟حداقل یه پنالتی رو نگرفت
خشایار
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۴۲
براتون درنیاورد بازی رو؟؟؟
ساشا
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۰۵
اگه داور محترم اجازه میداد بازی رو برده بودیم ، دوپنالتی سوخته و دو محروم برایه بازی بعدی!!!!
سعید
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۱۹
متاسفانه بیشتر از پرسپولیس این برانکو هست که اسیر غروب شده.این با برانکو نیست که از بازیکن هایی استفاده نکنه .مدیریت باشگاه پس چی کاره هستن.هر چند مدیریتی که نمی تونه فقط از حق هوادارانندگی دفاع کنه اینجا هم ساکت می مونه.به نظرف من برانکو باید به انتقادات هواداراش واقعی توجه کنه.متاسفانه یک جوی افرادی مثل کیروشی پور و یکی دوتا روزنامه با خط فکری مشخص درست کردن که اون فکر میکنم همه تصمیم هایی که مگیره درسته.یک ساله داریم میم دست از این ربیع خواه بردار هم.واقعا دیگه حالمان از بازی که چه عرض کنم از بیخودی تو زمین بودنش واز بی خاصیت بودنش بهم می خوره.حتی تو روز های خوب پرسپولیس که اتفاقا کم هم نیستن هیچی از این جز 2 تا بازی ندیدیم.پرسپولیس تو. این یک ماهه بعد پایان نیم فصل فقط توانسته تراکتور را ببره با نتایج ماههایک قبل مقایسه کنید.فشردگی بازیر ها پارسال تو نیم فصل دوم هم بود و از این به بعد هم بیشتر میشه.پس این دلیلی برای نتایج اخیر پرسپولیس نمیشه .آقای برانکو خدا را شکر شاید متوجه شدی که خیلی ها می خواهند پرسپولیس زمین بخوره.داوری ها را می بینی وتازه به درستی لب به اعتراض باز کردی.ولی اینورتر بدون که مهمترین کار برای مقابله با این وضعیت هوادارانندگی هستن اونا کما بیش کارشون بلد هستند.بهمون اعتماد کن.ولی هوادار بازی خوب می خواهد. مطمئنا با ربیع خواه واین سیستم بسته این نتیجه حاصل نمیشه.ربیع خواه را بذار بیرون از بین این خاتمه هافبک خوب یکی دیگه را جایگزین بکن پرسپولیس میشه همون چیزی که هوادار می خواهد وها دارد هم میاد و حسابی هم پشتتان هستن .کلیدش همه این مشکلات فعلا دست خودته ربیع خواه را بذار بیروت برتری عددی را تو حملات پیدا کن .لج بازی نکن
Mn
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۲۱
از نظر این سایت تنها مربی که حق داره بازیکن را تنبیه انضباطی کنه فقط کی روش هست بقیه بی تدبیر هستن در حالی که کی روش دستش برای داشتن بازیکن بازه پس اقتدار اصلی مربوط به مربی باشگاه هست که با وجود کمبود بازیکن نظم تیمی را به منفعت در یک بازی ترجیح میده چقدر سیاست این سایت یک بام و دو هوا هست
حسن سرایداری
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۳۳
دیروز بدترین بازی سال های اخیر پرسپولیس رونمایی شد، سرعت بازی در حد محلات، سانترهای بی هدف از جناح راست (ماهینی)سکون و پاس های متعدد اشتباه جناح چپ، آقای اتصاری در زدن ضربۀ سر علی رغم قد بلندش بقدری ضعیف است که همه کوتاه قدان روی سر او سر می زنند، نود دقیقه بازی با دو هافبک دفاعی در برابر تیمی که از زمین خودش خارج نمی شد و نشد، استفاده از امیری در حمله و از کار انداختن قوی ترین سلاح تیم یعنی جناح چپ خلاق آن، برانکو مثل شخصی است که چند دست کت شلوار می خرد ولی از آنها به مناسبت های فصلی یا عزا و عروسی اسنفاده نمی کند، یکی از آنها را در همه جا می پوشد تا نخ نما شده و مورد اسنهزاء قرار بگیرد آنوقت آن را بکناری گذارده و سراغ بعدی می رود و با آن نیز همان کار را تکرار می کند، آنقدر با سیستم 2 4 4 لوزی در برابر قوی و ضعیف، مهمان و میزبان بازی کرد تا در نهایت دستش رو شد و ظرف 10 روز از 3 بازی2 باخت و یک مساوی کسب کرد و از 9 امتیاز ممکن 1 امتیاز گرفت و در برابر 2 گل زده به اندازه یک نیم فصل گل خورد (7گل خورده از پیکان، سپاهان و الهلال) و وقتی از او در برابر شکست سنگین 4 به صفر از الهلال پرسیده شد شما که شما 4 بازیکن اصلی خود را نداشتی که 3 تن از آنها ستون های دفاعیتان بودند چرا با دو هافبک دفاعی بازی نکردید تا با یک بازی دفاعی از این بازی جان به سلامت بدر می بردید و کار را به بازی بر گشت که محرومیت و مصدومیت سید جلال، انصاری و کامیابی نیا بپایان می رسید می کشاندید و او گفت از چه کسی استفاده می کردم؟ وقتی نام نورالهی را عنوان کردند پاسخ داد که او تازه به تیم ملحق شده و صلاح ندیدم که از آغاز یا از اول نیمه دوم به او بازی بدهم و شگفتی اینکه همان بازیکن بخاطر نیم ساعت بازی در بین خیل بازیکنان برزیلی و خارجی وداخلی 4 تیم اول آسیا در آن بازی در تیم هفته a f c قرار گرفت، از آن بازی به بعد برانکو کت شلوار مارک 2 4 4 لوزی را دور انداخت و کت شلوار بعدی خود را که مارکش 2 4 4 خطی (2 هافبک دفاعی) بود به تن کرد که تا روز نخ نما شدن ادامه دارد حتی در برابر نفتی که به نیمه زمین پرسپولیس نگاه هم نمی کرد! برانکو باید با توجه به مقتضیات هر بازی سیستم مناسب اتخاذ کرده و بر مبنای آن تمرین و مسابقه بدهد و این تنها ایرادیست که به براتکو وارد است.
حسن سرایداری
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۳۱
دیروز از بدترین بازی سال های اخیر پرسپولیس رونمایی شد، سرعت بازی در حد محلات، سانترهای بی هدف از جناح راست (ماهینی)سکون و پاس های متعدد اشتباه جناح چپ، آقای اتصاری در زدن ضربۀ سر علی رغم قد بلندش بقدری ضعیف است که همه کوتاه قدان روی سر او سر می زنند، نود دقیقه بازی با دو هافبک دفاعی در برابر تیمی که از زمین خودش خارج نمی شد و نشد، استفاده از امیری در حمله و از کار انداختن قوی ترین سلاح تیم یعنی جناح چپ خلاق آن، برانکو مثل شخصی است که چند دست کت شلوار می خرد ولی از آنها به مناسبت های فصلی یا عزا و عروسی اسنفاده نمی کند، یکی از آنها را در همه جا می پوشد تا نخ نما شده و مورد اسنهزاء قرار بگیرد آنوقت آن را بکناری گذارده و سراغ بعدی می رود و با آن نیز همان کار را تکرار می کند، آنقدر با سیستم 2 4 4 لوزی در برابر قوی و ضعیف، مهمان و میزبان بازی کرد تا در نهایت دستش رو شد و ظرف 10 روز از 3 بازی2 باخت و یک مساوی کسب کرد و از 9 امتیاز ممکن 1 امتیاز گرفت و در برابر 2 گل زده به اندازه یک نیم فصل گل خورد (7گل خورده از پیکان، سپاهان و الهلال) و وقتی از او در برابر شکست سنگین 4 به صفر از الهلال پرسیده شد شما که شما 4 بازیکن اصلی خود را نداشتی که 3 تن از آنها ستون های دفاعیتان بودند چرا با دو هافبک دفاعی بازی نکردید تا با یک بازی دفاعی از این بازی جان به سلامت بدر می بردید و کار را به بازی بر گشت که محرومیت و مصدومیت سید جلال، انصاری و کامیابی نیا بپایان می رسید می کشاندید و او گفت از چه کسی استفاده می کردم؟ وقتی نام نورالهی را عنوان کردند پاسخ داد که او تازه به تیم ملحق شده و صلاح ندیدم که از آغاز یا از اول نیمه دوم به او بازی بدهم و شگفتی اینکه همان بازیکن بخاطر نیم ساعت بازی در بین خیل بازیکنان برزیلی و خارجی وداخلی 4 تیم اول آسیا در آن بازی در تیم هفته a f c قرار گرفت، از آن بازی به بعد برانکو کت شلوار مارک 2 4 4 لوزی را دور انداخت و کت شلوار بعدی خود را که مارکش 2 4 4 خطی (2 هافبک دفاعی) بود به تن کرد که تا روز نخ نما شدن ادامه دارد حتی در برابر نفتی که به نیمه زمین پرسپولیس نگاه هم نمی کرد! برانکو باید با توجه به مقتضیات هر بازی سیستم مناسب اتخاذ کرده و بر مبنای آن تمرین و مسابقه بدهد، عدم انعطاف تاکتیکی تنها ایرادیست که به براتکو وارد است.
یونس
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۱۲
واقعا درسته با بازی ندادن کاری درست نمیشه و فقط باید کسر قرارداد میخوردن
آرش
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۲۶
حالا اگه بازیشون میداد، همین استاد میومد راجع به لزوم حفظ نظم و انضباط تیمی رمان مینوشت و برانکو رو سست‌عنصر خطاب میکرد.
حمید
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۳۲
آقای نویسنده. اصلا متوجه هستی چی می گی؟
اگه الان که 9 امتیاز فاصله داریم و تیم حریف ضعیفه و بقیه رقبا هم امتیاز از دست دادن نخوایم برخورد انظباطی کنیم پس دقیقا کی باید این کارو بکنیم؟ در ثانی می دونی حالتی که شما مورد نظرتونه اگه اجرا می شد چه پیامی داشت برای بازیکن ها؟ غیر از این بود که برانکو اونقدر بزدله که حتی در آسان ترین شرایط هم حاضر به تنبیه نیست؟
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر