فهرست
لب‌خوان‌ها و کمپین بیرون کردن مورینیو
لب‌خوان‌ها و کمپین بیرون کردن مورینیو

لب‌خوان‌ها و کمپین بیرون کردن مورینیو

آی‌اسپورت – واقعا فدراسیون فوتبال انگلیس کارهای مهمتری ندارد؟ گویا نه، چون بعد از 10 روز تحقیق و بررسی کسی در این فدراسیون به این نتیجه رسید که ژوزه مورینیو به خاطر استفاده از ادبیات توهین‌آمیز بعد از پیروزی 3-2 منچستر یونایتد مقابل نیوکاسل در ششم اکتبر باید جریمه شود.

تا جایی که می‌دانیم این جریمه ارتباطی به تکان دادن انگشت کوچک او ندارد، انگشتی که خود مورینیو بعد از بازی درباره‌اش توضیح داد: «این فقط یک انگشته، کوچکتر از بقیه، ولی به هر حال یک انگشته». شاید مورینیو باید در ادامه می‌افزود این انگشتی نیست که من توی چشم تیتو ویلانوا فرو کردم، یا انگشتی نیست که حلقه ازدواجم رویش است، یا انگشتی نیست که خیلی دوست داشتم وقتی سوالات ابلهانه ازم می‌پرسید بهتان نشان بدهم!

این جریمه می‌تواند باعث محرومیت مورینیو از حضور در کنار خط برای دو یا سه بازی شود، که معنایش از دست دادن سفر به استمفورد بریج در روز شنبه خواهد بود، خانه سابق او که تا به حال تمام بازی‌هایش را آنجا در مقام مربی منچستر یونایتد باخته. بنابراین مورینیو حق دارد از دست اف‌ای خشمگین باشد.

مورینیو فصل سختی را با یونایتد شروع کرده و حالا این تصمیم اف‌ای که با کمک گرفتن از لب‌خوان‌هایی که زبان پرتغالی بلد هستند گرفته شده دامن به آتشی می‌زند که از نظر او کمپینی برای بیرون کردنش از انگلیس، برای بار دوم است، کمپینی متشکل از ژورنالیست‌ها، اد وودوارد، پل پوگبا، خانواده گلیزر، ستاره‌های سابق باشگاه و البته حالا لب‌خوان‌ها. و مسئله اینجاست که این بار حداقل مورینیو حق دارد.

واقعا این جریمه چقدر مسخره است؟ اول اینکه 10 روز طول کشیده تا اف‌ای به این نتیجه برسد، زمانی که گویا لازم بوده تا لب‌خوان‌ها از حرف‌های مورینیو پرده‌برداری کنند. اگر این حکم زودتر صادر می‌شد، مورینیو حداقل می‌توانست زودتر بهش پاسخ دهد و کل داستان زودتر حل می‌شد. یک پیشنهاد برای اف‌ای: اگر این همه زمان و انرژی باید صرف می‌شد که بفهمید آیا مورینیو به زبان مادری‌اش از ادبیاتی توهین‌آمیز استفاده کرده یا نه، شاید اصلا ارزش دنبال کردنش را نداشت.

در گزارش فدراسیون آمده که ظاهرا مورینیو به زبان پرتغالی گفته «خفه شید مادر...» اما مورینیو حتی اگر دقیقا چنین حرفی هم زده باشد روی سخنش با فرد خاصی نبوده و به سمت هیچ دوربینی نرفته که مستقیم توی لنزش توهین کند. برعکس این دوربین بوده که بعد از بازی او را دنبال کرده. این شرایط را مقایسه کنید با وقتی وین رونی بعد از هت‌تریکش مقابل وستهم جلوی دوربین رفت و دو بار فریادی با ادبیات توهین‌آمیز کشید. رونی با این حرکت مستحق دو جلسه محرومیت بود، شرایطی که اصلا شباهتی به کاری که مورینیو کرد ندارد.

در ضمن نباید فراموش کنیم لب‌خوان‌های فوتبالی همیشه قابل اطمینان نیستند. به یاد بیاورید که بعد از فینال جام جهانی 2006 چطور لب‌خوان‌ها مارکو ماتراتزی را متهم به نژادپرستی کردند، اتهامی که سال‌ها بعد زین‌الدین زیدان خودش آن را رد کرد و گفت دلیل ضربه سری که به قفسه سینه مدافع ایتالیا زد اصلا چنین چیزی نبوده.

به هر سو مورینیو این بار هم مثل همیشه از رفتار ناعادلانه‌ای که به نظرش باهاش شده، که این بار کاملا هم حق دارد، به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد انگیزه بیشتر برای خودش و بازیکنانش استفاده خواهد کرد. خوش‌شانسی مورینیو اینجاست که حداقل برای آن حرکت خطرناک انگشت کوچکش جریمه نشده. شاید دفعه بعد فدراسیون علاوه بر لب‌خوان پرتغالی‌زبان، از اساتید خوانش زبان بدن هم استفاده کند.

۵    
آی اسپورت
2018-10-18 11:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر