فهرست
یونایتد، مورینیو و پازلی تکه پاره
یونایتد، مورینیو و پازلی تکه پاره

یونایتد، مورینیو و پازلی تکه پاره

آی‌اسپورت – منچستر یونایتد در شکست 1-3 در استادیوم اتحاد در حد و اندازه‌های منچستر سیتی نبود. یونایتد حالا بعد از 12 بازی 12 امتیاز کمتر از سیتیِ صدرنشین دارد و شانس قهرمانی بسیار اندکی برایش باقی مانده. ولی من ژوزه مورینیو را بابت این شکست و این وضعیت نابسامان تیم ملامت نمی‌کنم.

در ترکیب اصلی یونایتد در این بازی فقط دو تا از بازیکنانی که مورینیو خریده حضور داشتند. انگار هرچقدر هم که او در بازار نقل و انتقالات فعالیت کند مجبور است از بازیکنانی که بهش ارث رسیده استفاده کند. سوال اصلی برای مورینیو این است: منچستر یونایتد کجاست و در چه جایگاهی به سر می‌برد؟ نه اینکه با پیدا کردن پاسخی برای این سوال به یک باره همه چیز درست شود و یونایتد لیگ را ببرد. نه. این فقط قطعه‌ای از پازلی است که تکه پاره شده.

وقتی به این پازل نگاه می‌کنید خیلی سخت است تشخیص دهید چه قطعاتی گم شده‌اند. این مسئله‌ایست که باید مدیران و مربیان و استعدادیابان باشگاه کنار هم حلش کنند. یونایتد فصل پیش در لیگ به مقام دوم رسید (با 19 امتیاز اختلاف با سیتی). این بهترین نتیجه آن‌ها بعد از دوران سر الکس فرگوسن بود. اما تماشای یونایتد واقعا گیج‌کننده شده، چون نمی‌توانی دقیقا بگویی چه چیز یا چه کسی را باید در این تیم تغییر داد تا از این شرایط نجات پیدا کند.

مورینیو هرجا که بوده جام برده. او 20 عنوان مهم در دوران مربیگری‌اش به دست آورده و کنار پپ گواردیولا پرافتخارترین مربی نسل خودش است. پیش از او دیوید مویز موفق نشد نظم و ترتیبی به این تیم بدهد، کاری که لویی ون گال هم در انجامش ناموفق ماند، کاری که گویا از پس مورینیو هم دیگر بر نمی‌آید. پس نتیجه این است که باشگاه با مشکلی ساختاری مواجه شده که هیچ مربی‌ای نمی‌تواند در آن نتیجه بگیرد. به هر سو من هنوز باورم به مورینیو را از دست نداده‌ام.

مشکل بزرگ دیگر برای یونایتد در دربی غیبت پل پوگبا بود، و البته روملو لوکاکو. پوگبا بازی را به دلیل مصدومیت کلا از دست داد و لوکاکو هم به همین دلیل قادر به 90 دقیقه بازی کردن نبود، اما به محض اینکه در نیمه دوم وارد زمین شد یک پنالتی برای تیمش گرفت. اما غیبت پوگبا ضربه‌ای شدیدتر به یونایتد بود.

این منچستر یونایتد تبدیل به تیم لحظات شده، تیمی که روی چند صحنه بازی‌ها را می‌برد، نه اینکه روی جریان آن‌ها کنترل داشته باشد. و پوگبا دقیقا بازیکنی است که این لحظات را رقم می‌زند. او تنها بازیکن یونایتد است که جسارت و اعتماد به نفس این را دارد که در هر زمینی، مقابل هر بازیکنی، خودش را برتر بداند و ترس از هیچ حرفی نداشته باشد. پوگبا به خودش باور کامل دارد و این کیفیتی است که نباید به سادگی ازش بگذریم.

با تمام فشارهایی که از ابتدای بازگشت پوگبا به یونایتد روی شانه‌هایش بوده، از قیمت بالایش و انتقاداتی که به اندازه کافی برای تیمش تاثیرگذار نیست، او به فوتبال خودش ادامه می‌دهد و همبازی‌هایش او را مثل یک الگو می‌بینند. پوگبا در این تیم واقعا تنها بازیکنی است که می‌تواند توپ را از زمین خودشان تا دروازه حریف ببرد و پاس‌هایی راهگشا ارسال کند.

وقتی من خبر نرسیدن پوگبا به بازی را خواندم با خودم گفتم یونایتد بدجور به دردسر خورده. چطور قرار بود خط میانی‌ای متشکل از ماروان فلینی، نمانیا ماتیچ و آندر هررا توپ را از زمین خودشان رد کنند و به مهاجمانشان برسانند؟ پوگبا با تمام انتقاداتی که ازش می‌کنند همچنان کلیدی‌ترین مهره یونایتد است، به خصوص اینکه در هفته‌های اخیر درک متقابل خوبی با آنتونی مارسیال در سمت چپ پیدا کرده است.

۲    
آی اسپورت
2018-11-13 10:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر