فهرست
فستیوال گل نراتزوری با ماریو و یک حسرت بزرگ
فستیوال گل نراتزوری با ماریو و یک حسرت بزرگ

فستیوال گل نراتزوری با ماریو و یک حسرت بزرگ

آی‌اسپورت – کمی مانده به شروع جام جهانی بود که ژائو ماریو بعد از پایان دوران حضور قرضی‌اش در وستهم در مصاحبه‌ای با گاتزتا دلو اسپورت گفت: «دیگر دوست ندارم تلاشی برای بازی در اینتر کنم، چون انگیزه لازم برای این کار را ندارم. این تجربه  بدون شک برای من به پایان رسیده».

ماریو در هر چهار بازی پرتغال در جام جهانی بازی کرد و بعد از پایان این تورنمت به نظر می‌رسید دورانش در این اینتر هم به پایان رسیده. ماریو سال 2016 با مبلغ گزاف 40 میلیون یورو راهی سن سیرو شد، ولی هرگز جایی در ترکیب نراتزوری پیدا نکرد. تغییرات روی نیمکت اینتر در فصل اول ماریو در سری آ فرصتی برای اثبات توانایی‌هایش در فوتبال ایتالیا بهش نداد و حتی آمدن لوچانو اسپالتی در فصل گذشته هم کمکی به او نکرد. در نهایت اسپالتی در حالیکه تنها پنج بار به ماریو در ترکیب اصلی در نیم فصل اول بازی داد، در پنجره نقل و انتقالات زمستانی او را راهی لندن کرد.

بعد از پایان فصل و بازگشت ماریو به میلان هم باشگاه و هم خودش کاملا راضی بودند که این همکاری را به پایان برسانند. مشکل بزرگ اما پیدا کردن خریداری قابل قبول بود. سویا و بتیس هر دو علاقه‌ای ابتدایی به امضای قرارداد دائمی با هافبک پرتغالی اینتر نشان دادند، اما در نهایت تصمیم گرفتند به ترتیب مکسیم گونالون و جووانی لو سلسو را به صورت قرضی از رم و پاریس سن ژرمن به خدمت بگیرند. گزینه آخر انتقال به لیگ ترکیه بود که با مخالفت خود ماریو روبرو شد و چاره‌ای جز باقی ماندن او در اینتر باقی نگذاشت.

ماریو این فصل را هم مثل فصل گذشته، و حتی بدتر، روی نیمکت نراتزوری شروع کرد و تا همین هفته گذشته حتی یک دقیقه هم به عنوان بازیکن جانشین در سری آ به زمین نرفت. تا اینکه 29 اکتبر اسپالتی به ناگاه تصمیم گرفت ماریو را مقابل لاتزیو در ترکیب اصلی به زمین بفرستند، تصمیمی که برای همه غریب و غیر قابل توضیح بود. اینتر این بازی را در استادیو الیمپیکو با نمایشی مقتدرانه 0-3 برد و ماریو هم نمایشی کاملا قابل قبول داشت. اتفاق فرخنده‌تر از منظر ماریو اما شنبه همین هفته رخ داد، وقتی او مقابل جنوا برای دومین بازی پیاپی از ابتدا به زمین رفت و در پیروزی 0-5 تیمش روی چهار گل نقشی مستقیم داشت.

گل دوم اینتر در این بازی روی تنها هفت ضربه به توپ از زمین خودشان تا تور دروازه جنوا شکل گرفت، با پاسی 30 متری از ماریو برای متئو پولیتانو. گاتزاتا دلو اسپورت این گل را چنین وصف کرد: «سرودی از فوتبال طولی». و امشب اینتر در حالی که هشت بازی از 9 دیدار اخیرش در رقابت‌های مختلف را با پیروزی پشت سر گذاشته، با این فوتبال طولی، میزبان تیمی در سن سیروست که استاد فوتبال عرضی است: بارسلونا.

اینتر در بازی رفت حرف چندانی برای گفتن در نوکمپ نداشت و بارسا حتی بدون لیونل مسی تیم کاملا برتر زمین بود. دو بازی اخیر اینتر اما در لیگ نشانه‌هایی از بدل شدن این تیم به تیمی که اسپالتی می‌خواهد داشته، تیمی با فیزیکالیته و سرعت بالا. حسرت بزرگ اما برای نراتزوری در این حقیقت تلخ است که ماریو و دیگر ستاره آن‌ها در پیروزی مقابل جنوا، یعنی روبرتو گاییاردینی که دو گل در این بازی زد، هیچکدام اجازه همراهی تیمشان در چمپیونز لیگ را ندارند.

اسکواد اینتر در این فصل از چمپیونز لیگ به 21 نفر محدود می‌شود و دلیلش سرپیچی از قوانین بازی جوانمردانه مالی یوفا است. بازگشت راجا ناینگولان از مصدومیت در میان بهترین خبر برای اسپالتی است، اما به شکلی کنایی غیبت این هافبک بلژیکی به شکل غیر مستقیم دلیلی برای بهبود شیوه بازی اینتر در دو هفته اخیر شد. اسپالتی بعد از مصدومیت شاگرد سابقش در رم سیستم تیم را از 1-3-2-4 که در آن ناینگولان نقش شماره 10 را بازی می‌کرد به 3-3-4 تغییر داد و همین تغییر باعث هجومی‌تر شدن تیم و بالاتر رفتن استحکام در خط میانی شد.

حالا سوال بزرگ اینجاست که آیا اسپالتی بدون ماریو و گاییاردینی که در این سیستم جدید درخشیدند و با توجه به بازگشت ناینگولان، یک بار دیگر به 1-3-2-4 مقابل بارسلونا روی می‌آورد یا 3-3-4 خودش را حفظ می‌کند. در هر صورت بازی امشب که یادی از آن جدال تاریخی اینترِ ژوزه مورینیو با بارسایِ پپ گواردیولا و پیروزی 1-3 نراتزوری در سن سیرو با خودش دارد، می‌تواند تکلیف تیم‌های صعودکننده از این گروه را تا حد زیادی روشن کند، گروهی که تاتنهام برای صعود از آن راهی بسیار دشوار برای خودش درست کرده است.

۵    
آی اسپورت
2018-11-06 12:24:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر