فهرست
نیوکالدونیا در جام جهانی
نیوکالدونیا در جام جهانی

نیوکالدونیا در جام جهانی

آی اسپورت - تصویب شدن طرح افزایش تیم‌های جام جهانی، بزرگترین تصمیم فیفا در سال‌های اخیر بود. تیم‌های بزرگتر و یوفا، به این تصمیم اعتراض داشتند و تیم‌های کوچکتر، استقبال کردند. تصمیمی که به بهانه گسترش فوتبال در سراسر دنیا گرفته شده اما بیشتر ضرر آن، متوجه همین تیم‌های کوچکتر خواهد بود.

صندلی‌های محدود فیفا برای جام جهانی، کشورهای در حال توسعه را مجبور می‌کرد با سرمایه‌گذاری فراوان، سطح‌شان را برای رقابت حضور در جام جهانی بالا نگه دارند. همین حالا در آسیا، از بین ایران، استرالیا، کره‌جنوبی، ژاپن، عربستان و ازبکستان، 2 تیم به جام جهانی نخواهند رفت و همین باعث شده همه آن‌ها، با تمام توان برای رسیدن به بزرگترین تورنمت فوتبال جهان آماده شوند. با افزایش سهمیه آسیا به 8.5 تیم، علاوه بر همه این کشورها جا برای چین و قطر و لبنان هم باز می‌شود و همگی، می‌توانند با دردسر و تلاش کمتری به جام جهانی برسند.

یورو 2016، تجربه ناموفقی از افزایش تیم‌های یک تورنمنت دوره‌ای و کوتاه مدت بود. از هر گروه 3 تیم صعود کردند، تورنمنت هیچ حذف شده بزرگی نداشت و در دور گروهی، مسابقات با کمترین هیجان ممکن دنبال شد. پرتغال نه چندان قدرتمندی که به لطف صعود سه تیم از هر گروه به دور بعد رسیده بود، به لطف قرعه‌های خوب تا جام قهرمانی جلو رفت.

جام جهانی 48 تیمی، دو مرحله گروهی خواهد داشت. یک مرحله، با گروه‌های 3 تیمی که 2 تیم از آن صعود خواهند کرد و بعد از آن، مرحله دوم گروهی که به شکل سنتی برگزار خواهد شد. 16 گروه و 48 بازی با تیم‌های کوچک در شروع جام، که فشردگی و جذابیت جام جهانی را تبدیل به تورنمتی فرسایشی و خسته کننده خواهد کرد.

اسپانیا، ایتالیا، انگلیس، پرتغال و کرواسی، بخشی از حذف شده‌های بزرگ دور گروهی جام جهانی 2014 بودند. با سبک جدید جام جهانی، حداقل در دور اول گروهی نه خبری از رویارویی‌های جذاب خواهد بود و مثل یورو، حذف شده بزرگی هم وجود ندارد. شروع خسته کننده‌ای که شاید در مراحل بعدی هم سخت بتواند بیننده‌هایی که حوصله‌شان از گل باران شدن تیم هشتم آسیا مقابل تیم اول دنیا سر رفته را دوباره پای تلویزیون برگرداند.

شاید رکوردهای جام جهانی هم بعد از این، ارزش کمتری داشته باشند. مولر، رونالدوی اورجینال و کلوزه، در جام‌های جهانی 16 و 32 تیمی رکوردهای فوق العاده‌شان را ثبت کردند. حالا با حضور تیم‌های کم نام و نشان، مهاجمان بزرگ فرصت دارند در 2 بازی اول نیمی از راه آقای گلی را بروند. فقط کافی است در قرعه کشی مرحله اول، نام لبنان یا نیو کالدونیا مقابل نام‌شان قرار بگیرد. تیم‌هایی که با سهمیه‌های جدید، مدعیان تازه صعود به جام جهانی خواهند بود.

۲ ۳  
آی اسپورت
2017-01-11 16:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
جاوید
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۳۵
کلاً با همه چی مخالفی آی اسپورت ، نه ؟؟؟
۴
MohamMad
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۳۶
یعنی گند میزنن به جام جهانی با این کارشون
امان از قطر و چین ...
۶
آرش
پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۱۳
نمیدونم یه عده بی خبرن که قبلا هم این اتفاق افتاده. ۱۶،۲۴،۳۲ . تیمی . بیاین سطحی فکر نکنیم . زود قضاوت نکنیم. جام جهانی از دیرباز این روند رو تجربه کرده. و همیشه مهم ترین رویداد فوتبالی جهان باقی مانده. این حرف ها و نظرها،شناوره. میتونه جذاب تر باشه. شما فک کن یه کشوری مثل تایلند، بخوره به ایتالیا. چی از این جذاب تر. بابا بقیه کشورها و ملت ها هم باید سهمی داشته باشند. من قول میدم بازی ها جذاب تر میشه. تا چیزی رو تجربه نکردیم ، نمیتونیم با قطعیت راجبهش صحبت کنیم. اومد و زامبیا با برزیل مساوی کرد، یا بلاروس با آرژانتین. چطور ایران بتونه نود دقیقه جلوی آرژانتین خوب بازی کنه ، اونوقت یه کشوری مثل اردن یا امارات ، با مربی خوب نتونن مقابل تیمهایی مثل سوییس یا کرواسی خوب بازی کنن. اونم وقتی ده سال فرصت دارن روی فوتبالشون کار کنن. باید فرصت داد. بازی ها دیدنی خواهد بود. این اجتناب ناپذیره،ابن اتفاق باید میفتاد. همه کشورها سرمایه گذاری میکنن، سطح فوتبال همه جا بالا میره. این که معتقد باشیم چون قراره از هرگروه دوتا تیم بره بالا یا هر تیم در دور گروهی دوتا بازی داره، همه چیز رو خراب میکنه ، اشتباهه. بازهم تیمهای بزرگ میان بالا،بازهم بازی های مهم و جذاب خواهیم داشت. هشت تیم برتر آسیا ، میشه ایران کره ژاپن استرالیا ازبکستان قطر امارات کره شمالی عربستان عراق ( تازه اینا بیشتر شد از هشتا) . این تیما قرار نیست از پیش بازنده باشن. همین امارات ژاپن رو برده. ازبکستان ایران رو برده،عربستان رو برده. تازه این برای ضعیف ترین قاره است ،یعنی آسیا. قرار نیست یک فاجعه رخ بده. قرار نیست از فردا هند و بنگلادش هم وارد جام جهانی بشن. این باور غلطه. در هر صورت فوتبال وسیله ای است برای نزدیک تر شدن ملت ها. این تصمیم هم جهت با این عقیده است. فوتبال مروج صلح است. بازم هم جهت خواهد بود. فوتبال یک صنعته،باز هم این تصمیم با چنین شعارهایی هم جهت خواهد بود . تشکر میکنم از سایت خوبتون.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر