فهرست
وقتی «کلاف» مربی ایران نشد
وقتی «کلاف» مربی ایران نشد

وقتی «کلاف» مربی ایران نشد

آی اسپورت – حتما افسانه‌های برایان كلاف افسانه‌ای را خوانده‌اید. او شاید یكی از شانزده مربی برتر تاریخ باشد. حتی مورینیوی مغرور هم از این مربی فقید تمجید كرده است. اینكه امروز از او یاد كرده‌ایم هیچ مناسبتی ندارد؛ نه سالروز تولد نه سالگرد مرگ اوست. البته این اسطوره فوتبال یك مناسبت كلی با ایران دارد و آن این است كه دقیقا در همان روزی كه نام كشور ما از «پرشیا» یا «پارس» به ایران تغییر كرد، او به دنیا آمد یعنی در تاریخ 21مارس سال1935 برابر با اول فروردین سال1314 به دنیا آمد. اما این تنها چیزی نیست كه او را با ما و فوتبال‌مان پیوند می‌دهد. عكسی از او در كنار یك روحانی جوان عمامه‌مشكی می‌بینید در كنار جایی شبیه مسجد یا امام‌زاده در تهران. او دقیقا در ماه مارس1974 یعنی در تولد 39سالگی‌اش به تهران آمد تا درباره پیشنهاد 20هزار پوندی تیم ملی ایران با مقامات وقت سیاسی و فوتبالی مذاكره كند. این تقریبا مصادف بود با بدترین دوره كارنامه مربیگری او. ممكن بود او زمانی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بشود و خودش در كتاب خاطراتش نوشته كه مطمئن نبوده اگر در دوره‌ای طولانی در آن سمت باقی می‌ماند می‌توانست با آن شرایط خاص بعد از انقلاب اسلامی در ایران كه 4سال و نیم بعد اتفاق افتاد كنار بیاید یا نه. به‌هرحال، چیزی كه ما می‌دانیم این است كه برایان كلاف چیزی نمانده بود سرمربی تیم ملی ایران شود. درنهایت بین دو طرف توافقی حاصل نشد و فرانك اوفارل هدایت تیم ملی ایران را در دست گرفت.

كلاف تا پیش از آن در برایتون در دسته سوم فوتبال انگلیس بود كه از این تیم جدا شد و بعد برای مدت كوتاهی در لیدز كار كرد و مدت كوتاهی بیكار بود تا این‌كه به ناتینگهام فارست رفت. بیلی وین‌رایت و وینس ویلسون خبرنگار او را در در سفر به تهران همراهی می‌كردند؛ یك سفر لوكس و به‌قول خود كلاف با پرواز فرست‌كلاس و اقامت در هتلی لوكس با بهترین غذاها و باكیفیت‌ترین خاویار. وینس ویلسون گزارش سفر را به‌صورت پاورقی در ساندی‌میرر منتشر می‌كرد. خودش در كتاب خاطراتش می‌نویسد: «عده‌ای درباره صداقت من و علاقه به این شغل در ایران تردیدهایی داشتند اما اشتباه می‌كردند. من حتی به خودم زحمت دادم و با سفارت انگلیس تماس گرفتم تا مطمئن شوم فرزندانم برای تحصیل در ایران به مشكلی نمی‌خورند. با جرج براون كه بعدها شد لرد جرج براون دیدار كردم و به او گفتم كه می‌دانم مشكلاتی وجود دارد اما من می‌خواهم در ایران كار كنم. او به من گفت كه راه را درست آمد‌ای و این‌جا مثل پادشاه با تو رفتار می‌كنند؛ فرزندانت به مدرسه آمریكایی‌ها در تهران می‌روند و اتومبیل‌های گران‌قیمت و اقامت در خانه رویایی در اختیارت قرار خواهد گرفت.»

آن زمان دستمزد او در برایتون هفته‌ای 200پوند بود و پیشنهاد ایران سالی 20هزار پوند بدون مالیات: «مذاكرات من با یك شاهزاده كه گفته می‌شد یكی از 3 مرد دست راست شاه است انجام می‌شد كه كار اصلی‌اش اسب بود (كامبیز آتابای، رئیس وقت فدراسیون فوتبال) با همه این امكانات و دستمزد عالی نمی‌دانم چطور توانستم این پیشنهاد عالی را رد كنم!» او بعد از رد كردن پیشنهاد ایران برای یك تور كریكت به هندوستان رفت و اوفارل جای او را در تیم‌ملی ایران گرفت. او همان زمان پیشنهادهای آژاکس آمستردام، استون ویلا و کوئینز پارک رنجرز را رد كرد. پیشنهاد ایران در بدترین دوران حرفه‌ای یكی از بهترین گلزنان تاریخ انگلستان در مربیگری بود.

او دوره‌هایی در تیم جوانان ساندرلند و بعد هارتلپول دسته چهارمی مربیگری کرد و خودش را ثابت کرد تا با پیشنهاد داربی‌کاونتی روبه‌رو شد. آن‌جا تیمی که می‌خواست را در دسته دوم ساخت و بعد دو سال به دسته اول برگشت. داربی در سال 1972 قهرمان انگلیس شد، بالاتر از لیورپولِ بیل شنکلی، لیدز یونایتد دون رِوی و منچسترسیتی جو مرسر. یعنی در واقع در آخرین فصلی که اوفارل مربی منچستریونایتد بود. در لیگ اروپا هم تا نیمه نهایی بالا رفتند که به قول خودش با رشوهای که یوونتوس به داور آلمانی داده بود، حذف شدند و فینالیست نشدند. کلاف و دستیارش پیتر تیلور با مسئولان داربی به مشکل خوردند و استعفا دادند؛ حدود یک سال و نیم قبل از پیشنهاد ایران. طوری که مردم داربی در حمایت از آنها تظا‌هرات برگزار كردند. البته خودش بعدها گفت كه بزرگترین اشتباه زندگی‌اش همان استعفا بود و اگر استعفا نمی‌داد، داربی به بزرگ‌ترین باشگاه بریتانیا تبدیل می‌شد. به هر حال، دنبال پیشنهاد جدیدی بود که برایتون دسته سومی پیشنهاد داد. نتایج بدی گرفت و به نظر خودش بازیکنانش به درد نمی خوردند. سپس کناره گیری کرد و بعد پیشنهاد ایران رسید.

 

همشهری ورزشی

۲ ۱  
آی اسپورت
2018-01-21 13:45:00
نظر دهید

۱ نظر
پدرام
يكشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۵۵
ایران تنها کشور دنیاست که وقتی به گذشته اش نگاه میکنیم انگار آینده رو میبینیم

یاد باد آن روزگاران یاد باد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر