فهرست
راز موفقیت برانکو و کی‌روش؛ فرار از حصار بازیکنان
راز موفقیت برانکو و کی‌روش؛ فرار از حصار بازیکنان

راز موفقیت برانکو و کی‌روش؛ فرار از حصار بازیکنان

آی اسپورت – نباید دلایل موفقیت مربیان را چندان پیچیده دانست. گاه علت‌های ساده‌ای پشت کامیابی مربیان بزرگ قرار دارد که نقشی اساسی در رسیدن به اهداف ایفا می‌کند. یکی از چند دلیلی که برانکو ایوانکوویچ را در فوتبال ایران به عنصری تاثیرگذار و صاحب جام بدل ساخته، محصور نبودن در دایره محدودی از بازیکنان است. شگردی که در سخت‌ترین شرایط امروز پرسپولیس که از جذب بازیکنان جدید محروم است، پایدار مانده و او را نسبت به زیرمجموعه‌اش در موضع قدرت قرار داده است.

برانکو را آنجا در پرسپولیس محور تمام تصمیم گیری‌ها و تحولات دیدیم که پس از حکمی که علیه مهدی طارمی صادر شد، خم به ابرو نیاورد و کوشید با دیگر بازیکنان نیازهای خود در خط حمله را برطرف سازد. شاید تصور می‌شد که پروفسور پس از یگانه گلزن فصل پیش خود دست بگذارد روی گادوین منشا و این مهاجم را بدل به جانشین خلف طارمی کند اما درخشش فوق‌العاده علی علیپور ثابت کرد که آدرس را اشتباه رفته‌ایم و مرد کروات گزینه دیگری را برای رسیدن به موقعیتی که پیش‌تر در اختیار طارمی بود، برگزیده است. بازیکنی تحت فرمان‌تر و جوان‌تر که آینده پرسپولیس را هم خواهد ساخت؛ یک سرمایه‌گذاری صحیح.

ساختن بازیکنی در حد و اندازه مهدی طارمی از علی علیپور و نقش محوری دادن به او مصداق بارز بی‌میلی سرمربی پرسپولیس به دایره محدودی از بازیکنان است. چیزی شبیه به مبارزه فنی با بازیکن سالاری که در فوتبال ایران نمونه‌هایش را در وادی عمل کم دیده‌ایم. به طوری که اکنون این پرسش به وجود آمده که پس از پایان محرومیت آیا جایی برای بازگشت مهدی طارمی به ترکیب اصلی باقی خواهد ماند؟  علیپور به حدی درخشیده که حتی می‌تواند کارلوس کی‌روش را هم مجذوب خود و سرمربی تیم ملی را نیز برای دعوتی شگفت انگیز وسوسه کند. کی‌روش نیز خود ید طولایی در این وادی دارد و همواره کوشیده زیرمجموعه‌اش را در بند دایره‌ای محدود قرار ندهد و همواره گزینه‌های متفاوتی را بسازد و تخم‌مرغ‌هایش را داخل یک سبد نچیند.

کی‌روش در تمام سال‌هایی که با فوتبال ایران همکاری کرده به رغم چالش‌هایی که همواره با فدراسیون فوتبال داشته اما آموزگار چیره دستی در ساختن بازیکن جدید برای تیم ملی بوده که این رویه برخاسته از اعتماد به نفس و باور به توانایی‌های فردی می‌تواند الگو و اشلی مناسب برای مربیان وطنی هم باشد تا آنها نیز به تاسی از این حربه نه تنها اعتبار و عزت بیشتری برای خود بیاورند بلکه به موفقیت‌های بیشتری هم نایل آیند و مربیانی باشند متکی به قابلیت‌های فنی خود. حال شاید در اجرا، رسیدن به این سطح دشوار باشد اما با استمرار و اعتقاد می‌شود درهمین مسیر منتهی به موفقیت قرار گرفت.

 

حمید رضا عرب/ ایران ورزشی

۹ ۴  
آی اسپورت
2017-12-13 11:45:00
نظر دهید

۴ نظر
ویلی
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۵
عالی بود... کیروش و برانکو در افکار عمومی باید کنار هم قرار بگیرن نه مقابل هم، هر دوشون هوای تازه آوردن در فوتبال، چنین مطالبی باید بیشتر کار بشه بلکه به تدریج عوام الناس عشق دوقطبی و دعوا دست از توهین و تضعیف این دو بردارن یکم ذهن و انرژیشون معطوف مسائل عمیق تر بشه
آنتی شومن
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۵۹
بیخود.اسم برانکو رو کنار کارلوس کبیر نذارید.اسم برانکو رو باید در کنار مربیان بدنساز تیم ملی بذارید.
۶
مهدی
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۲
از وقتی کیروش یه تشر کوچیک به روزنامه ایران ورزشی زد داریم میبینیم که هر روز این روزنامه در حال دم تکون دادن برای کیروش هست!
کیروش چه موفقیتی تو فوتبال ما بدست اورده؟ یه جام تشتکی هم برای ایران نگرفته، احتمالا پنجم نشدن تو گروه چهار تیمی جام جهانی و باختن جلوی عراق جنگ زده و حذف از جام ملتها جزء موفقیتهای کیروش بوده!
**
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۴۷
پس اگه مربی خوب بودن به جام اوردن هست دیگه باید تیم های بزرگ دنیا که موفق به کسب جام.نمیشن بگیم مربیشون بدرد نمیخوره.مثلا مربی برزیل و هلند و .... .اینطور نیست.اگه میخواهی از برانکو برا خودت بت درست و بپرستیش دیگه به بقیه تیکه ننداز.خوب بگو ببینم برانکو غیر از بازیهای اسیایی که اولا عربستان کلا شرکت نمیکنه و کره و ژاپن و.. با تیم دوم یا سومشون میان کدام جام کسب کرده که اینطور براش بالا و پایین میپری.به خدا اگه تو همین لیگ دو سه تا بازی خراب کنه خود تو اولین نفری هستی که میپیچونیش
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر