فهرست
خط دفاعی آرسنال، بزرگترین مانع جاه طلبی توپچی‌ها
خط دفاعی آرسنال، بزرگترین مانع جاه طلبی توپچی‌ها

خط دفاعی آرسنال، بزرگترین مانع جاه طلبی توپچی‌ها

آی اسپورت - تیم اونای امری توانایی باز کردن دروازه هر تیمی در لیگ برتر را دارد اما نگه داشتن برتری تا پایان بازی، تبدیل به معضل آرسنال شده است. آرسنال در تمام طول مسابقه دربی شمال لندن، 26 شوت به سمت دروازه حریف شلیک کرد. در میان تمام آمارها این چشم‌گیرترین نکته این دربی جذاب بود. احتمالاً این طور به نظر می‌آید که این آمار بسیار نادر است اما تنها دو هفته قبل، منچسترسیتی در دیدار مقابل تاتنهام 30 ضربه به سمت دروازه حریف زده بود. این دردر حالی بود که فینال لیگ قهرمانان سال قبل به هیچ‌ وجه به این بمباران شباهتی نداشت.

با این حال، پاداش آرسنال هم به مانند منچسترسیتی از این تعداد حمله تنها دریافت یک امتیاز پس از یک تساوی 2-2 بود. در دربی شمال لندن امتیازات به صورت برابر تقسیم شدند و البته یک نبرد طولانی به درازای یک فصل در پیش است. اصلی‌ترین رقیب آرسنال برای به اتمام رساندن فصل در 4 جایگاه اول و کسب سهمیه لیگ قهرمانان، تاتنهام نیست؛ همینطور منچستریونایتد یا چلسی، بلکه خود آنها هستند.

یک سوال وجود دارد؛ آیا در بازی‌های حساس خط حمله قوی و بی‌رحم آنها می‌تواند گل‌های بیشتری از گل‌هایی که خط دفاع متزلزل و نامنظم آنها دریافت می‌کند، به ثمر برساند؟ شواهدی که در چند هفته آغازین لیگ به دست آمده، چندان امیدوار کننده نیست. بازی‌های آرسنال مقابل تاتنهام و لیورپول مهیج‌ترین و سرگرم‌ کننده‌ترین نمایش هرکدام از بازی‌های 6 تیم بالای جدولی بوده است. دو هفته گذشته فوتبال انگلیس، اتفاقات درماتیک زیادی را برای ما رقم زد؛ البته به حساب تیم آرسنال. اگر دریافت 5 گل در دو هفته به اندازه کافی بد نیست، واکنش آنها به دریافت این گل ها،  از آن هم بدتر است.

از آغاز فصل گذشته، تنها تیم برایتون در بازی‌های خارج از خانه مرتکب پنالتی‌های بیشتری از آرسنال شده است. این نشان‌دهنده دلیل آن است که چرا پس از تلاش شدید داوید لوییز برای ارتکاب خطای بی دلیل بر روی محمد صلاح، گرانیت ژاکا با یک جهش ناگهانی به سمت سون هیونگ مین مرتکب یک خطای احمقانه-راه مؤدبانه‌تری برای توصیف آن وجود ندارد-شد. در 3 فصل گذشته لیگ برتر هیچ بازیکنی به اندازه گرانیت ژاکا به حریفان پنالتی تقدیم نکرده و آمار نشان می‌دهد او هیچ‌وقت درس نمی‌گیرد؛ همانطور که داوید لوییز 10 دقیقه عذاب‌آور را در آنفیلد تجربه کرد.

بعد از آنها سوکراتیس پاپاستوپولوس حضور دارد که با اختلاف ضعیف‌ترین عملکرد بین مدافعان در 6 تیم بزرگ لیگ برتر را به خود اختصاص داده است. این بازیکن یونانی یک باور خودخواهانه دارد که می‌تواند به تنهایی همه چیز را درست کند اما بسیاری از مدارک اثبات می‌کنند دخالت او می‌تواند باعث بدتر شدن شرایط بشود.

اشتباهات او بیشتر از آن است که بتوان تمام آنها را قضاوت کرد. گل اول تاتنهام که توسط کریستین اریکسن به ثمر رسید، تقصیر او بود. او در بدترین خصوصیاتِ داوید لوییز، با او شریک است اما از خصوصیات خوب او بهره‌ای نبرده است. در تیم آرسنال یک مثلث شجاع وجود داشته که آنها را به پیروزی‌های قابل اعتمادی رسانده‌ است. با توجه به شکوفایی خط حمله آنها، به نظر تنها چیزی که آرسنال به آن احتیاج دارد، استحکام در قلب دفاعی تیم است اما به جای آن، زوج دفاع میانی و هافبک با‌ تجربه‌تر آنها از مشکل عدم تمرکز در میدان رنج می‌برند. آنها که باید از اوبامیانگ، لاکازت و نیکولاس پپه حمایت کنند، در بسیاری از صحنه‌ها در این امر ناموفق هستند.

درواقع یکی معضلات آرسنال نبود بازیکن بزرگتر در این تیم است و آنهایی که به عنوان بازیکنان با تجربه باید قلب تپنده تیم باشند، در تصمیم گیری‌های خود پر اشتباه نشان داده‌اند. می‌توان یک نمونه برعکس را مثال زد؛ جایی که متئو گوندوزی 20 ساله در نبرد شنبه شب، درحالیکه از حریف 2-0 عقب بودند آنها را به مسیر درست برگرداند. وجود او باعث می‌شود تا آرسنال اعتماد بیشتری برای خرید بازیکنان جوان داشته باشد.

بدون شک اعتبار راب هولدینگ به درستی پس از نمایش‌های خوب فصل پیش افزایش یافته است و پس از دوری طولانی مدت از میادین، انتظارات از او بالاست اما نباید انتظار داشت که یک دفاع وسط جوان، آرامش را به خط دفاع آشفته آرسنال برگرداند. در مورد کیران تیرنی و هکتور بیرین باید گفت آنها مدافعان کناری سطح بالایی هستند که به زودی شرایط حضور در میدان را پیدا خواهند کرد اما قدرت خط دفاعی هر تیم از مرکز آن نشأت می‌گیرد.

طرفداری

     
آی اسپورت
2019-09-10 22:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر