فهرست
مهم‌ترین بازی عمر «پروفسور»
مهم‌ترین بازی عمر «پروفسور»

مهم‌ترین بازی عمر «پروفسور»

آی اسپورت – در میان تمام بازی‌های پرشماری که برانکو ایوانکوویچ طی زمامداری 3 سال و 7 ماهه‌اش در پرسپولیس پشت سر گذاشته، دیدار فردا شب در ورزشگاه آزادی سخت‌ترین و البته مهم‌ترین بازی او به شمار می‌آید و بعید نشان می‌دهد که در کل عمر ورزشی او مسابقه‌ای پراهمیت‌تر از این شامل حال وی شده باشد. شاید استدلال شود مربی که با امثال دیناموزاگرب در بالاترین سطح فوتبال اروپا امتحان پس داده و به‌عنوان دستیار اول میروسلاو بلاژویچ مقام سوم جام جهانی 1998 را همراه با تیم ملی کرواسی کسب کرده و در لیگ‌های چین و عربستان هم نمره قبولی گرفته، چرا باید مسابقه برگشت پرسپولیس با الدحیل قطر را بسیار مهم، بینگارد و به چه سبب سایرین هم باید این امر را برای او حیاتی بشمرند.

کلید ماجرای اهمیت بازی پرسپولیس با الدحیل را در تبعات نتیجه این دیدار و بخصوص زمانی بجویید که قرمزهای تهرانی به برد مورد نظرشان (با اختلاف حداقل 2 گل) برسند، در آن صورت پرسپولیس به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا می‌رسد و در آن مرحله با فاتح پیکار السد قطر - استقلال تهران مصاف می‌کند و در هر حال رؤیای نخستین قهرمانی‌اش در این مسابقات تا اطلاع ثانوی پابرجا خواهد ماند.

حتی یک دهم

اگر برانکو از چالش فردا شب به سلامت بگریزد و در نهایت پرسپولیس را بر تارک فوتبال آسیا بنشاند این بزرگترین دستاورد عمر او تلقی خواهد شد. قهرمانی در لیگ کرواسی با دینامو‌زاگربی که بدون او هم به کرات بر سکوی نخست ایستاده و هر دستاوردی در لیگ چین و لیگ عربستان (با الاتفاق) یک دهم ارزش قهرمانی با قرمزهای تهرانی در جام باشگاه‌های آسیا را نخواهد داشت.

پرسپولیس البته برخلاف آنچه در افواه شنیده می‌شود، فاقد پیشینه فتح یک جام آسیایی نیست و در سال 1991 و با غلبه بر المعرق بحرین در فینال جام برندگان، جام آسیا را تصاحب کرد. آن جام از اواخر دهه 1990 از برنامه‌های AFC حذف شد و در نهایت از 2003 به بعد با جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا ادغام گشت و از درون این ادغام لیگ فعلی قهرمانان آسیا که اینک عمری 15 ساله دارد، بیرون آمد.

جنگ بر سر ستاره‌ها

با این حال پرسپولیس به‌عنوان رکورددار قهرمانی در لیگ ایران و یکی از نامدارترین و پرتماشاگرترین تیم‌های ایران و آسیا باید حداقل سابقه یک بار قهرمانی در جام نخست باشگاهی قاره را داشته باشد (که ندارد) و همین مسأله نیز دلیلی بارز شده است تا هواداران رقیب قدیمی (استقلال) عمده کردن دو ستاره حک شده بر روی پیراهن آبی‌ها به نشانه دو بار فتح جام باشگاه‌های قاره به حریف دایماً دهان‌کجی کنند و فخر بفروشند و اگر پرسپولیس خواهان اندک‌تر شدن فاصله موجود و محو بهانه و انتقاد فوق و داشتن ستاره‌های آسیایی است باید هرچه زودتر هجومی مؤثر به این جام را به اجرا بگذارد و کدام زمان بهتر از زمان فعلی برای این مهم و فتح نخستین جام قهرمانی لیگ آسیا برای پرسپولیسی که هرچند مسلمان، احمدزاده، امیری و محرمی را در ماه‌های اخیر از دست داده و این ر2وزها شاهد مصدومیت رسن، سید جلال حسینی و ماهینی هم هست و از سیامک نعمتی محروم هم بی‌بهره است اما اسلوب و مدل بازی‌اش را حفظ کرده و از این منظر همان پرسپولیسی است که طی سال‌های اخیر با هدایت خود برانکو خواهنده و هجومی و پرشوق بازی کرده و وقتی امتیاز حضور وسیع هوادارانش در ورزشگاه آزادی به محسنات فوق اضافه شود توان بالقوه حذف الدحیل را به رغم بی‌شکست ماندن این تیم قطری در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا دارد و در آن صورت برانکو قدم دیگری به سوی بت شدن در پرسپولیس برخواهد داشت.

در صف محبوب‌ترین‌ها

تاکنون علی پروین و پس از وی الن راجرز، استانکو پوکله پوویچ و افشین قطبی بهترین و محبوب‌ترین مربیانی بوده‌اند که پرسپولیس به خود دیده و البته به حریم «سلطان» به سبب تعدد چشمگیر جام‌های فتح شده‌اش ورود و دخولی متصور و مقدور نبوده است ولی اگر برانکو کاری را بکند که هواداران پرسپولیس و کل جامعه فوتبال از وی می‌خواهند و شرح آن را آوردیم، بی‌گمان با پشت‌سر گذاشتن سایرین پشت سر پروینی قرار خواهد گرفت که قدیمی‌های پرسپولیس هنوز شیفته‌اش هستند.

ایوانکوویچ بهتر از هرکس می‌داند قدر و ارزش فرصت عالی فعلی به چه حدی می‌رسد و افسوس بزرگ سال پیش را نیز در دل دارد. زمانی که به نیمه‌نهایی رسید و بر اثر گسستگی دفاعی و اثر روحی بسیار بدی که افشای ماجرای الحاق ناتمام مهدی طارمی به لیگ ترکیه و تبعات آن (مجازات‌های فیفا) بر جای گذاشت، تسلیم الهلال عربستان و حذف شد. امسال هم پرسپولیس فقط یک دیدار تا نیمه‌نهایی فاصله دارد و اگر از آن سود نجوید و حذف شود هیچ اطمینانی در دست نیست که فردا و فرداهای بعد و در ادوار بعدی لیگ قهرمانان هم تا این نقطه انتهایی پیش بیاید و چه بسا با حوادث سوء بیشتری مواجه بشود و حتی از گروهش بالا نیاید و این امر زمانی شدت بیشتری می‌گیرد که AFC یک بار دیگر مسابقات بخش‌های شرق و غرب قاره را با یکدیگر ادغام کند.

او قدرش را می‌داند

در نتیجه دیدار فردا شب برای برانکو مهم‌ترین مسابقه عمر ورزشی اوست و در صورت صعود تیمش مسابقات بعدی نیز همین منفعت و شرایط را برای او و تیمش خواهد داشت. آیا «پروفسور» قدر آن را خواهد دانست و الدحیل را که به رغم تمام محسناتش شکست‌ناپذیر نیست، از صحنه خارج خواهد کرد؟

 

ایران ورزشی

۱۴ ۲۵  
آی اسپورت
2018-09-16 12:39:00
نظر دهید

۲۵ نظر
بهزاد
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۰۲
اینجا عیارش مشخص میشه. وگرنه از این قهرمانی ها علی پروین 2 جین داره
۳ ۳
كسري
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۰۵
هرسال ميگين امسال عيارش مشخص ميشه،احمق جون باشه قبول عيارش اينجا مشخص ميشه فقط بعدش اطفا خفه خون بگير لطفا.
***
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۳۴
خط و نشون کشیدن واسه تیم محرومی که از ترسش فرار کردین ترکیه! عیار تیمت با اون همه بازیمن و خرج و مخارج و ارز دولتی و حمایت حکومت کجا معلوم میشه؟؟؟؟
....
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۳۴
الان میان میگن آمارش خوب بوده.خخخخخخخ
۲
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۲۱
کی گفته که مهم ترین بازی برانکو این بازیه؟!! اتفاقا برعکس . برانکو همه بازی های مهمش رو تا الان برده و کسی ازش تو این بازی توقع پیروزی نداره .‌نا امید نیستیم و استادیومو پر میکنیم و میجنگیم برای صعود و خلق شگفتی با ۱۰ تا بازیکن!
ما این نیم فصل از برانکو و پرسپولیس۲۲ امتیاز تو نیم فصل لیگ و شکست آبرومندانه در بازی های بزرگ رو میخوایم . خدا رو شکر تا الان فراتر از این بودن و این نشون دهنده کار بزرگشونه که امیدوارم ادامه دار باشه تا از نیم فصل دوم با اضافه شدن بازیکنامون همه رو پاره پوره کنیم.
خربین و آسنسیو
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۳۱
بچه پر رو خفه بشو.برو عوضی .یادته مردم ایران زا گاو خطاب کردی.اگه این کروات مفت خور نتونه بعد از چهار سال از این مرحله بالا نره باید دمش بزاره رو کولش گم بشه.تو و امثال تو هم پشت سرش
۱
کیسه پلشت
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۴۵
لال مونی بگیر کیسه کش هرچند فردا همین اتفاق می افته میری تو سوراخت تا از شوک دربیای . تیم بی مصرفت با گرون ترین بازیکنان چه غلطی کرده که از تیم محروم انتظار داری؟ هرچند کیسه بی وجود از ترس همین تیم محروم فراری شد ترکیه
عبدالرحمن اسوده بخواب بغداد بونجاح بیدار است
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۴۸
عوضی اونیه که تو رو پس انداخت کیسه کش بی بته
كسري
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۴۴
ابشو بخور نئشه شو اخه كيسه كش مردم ايران رو گاو خطاب نكرد احمقهايي مثل تو كه خجالت ميكشن اسم خودشون رو بگن و دوست دارن يه اسم ديگه داشته باشن رو گاو خطاب كرد.بد بخت اين دكل خريبين و اسنسيو يه وقت اگه بشكنه تو اقا داييت عمودي ميشه و در اوردن از تو اقا داييت سخت ميشه اخه ميدوني كه ممكن هست بدجور چاك بخوره .اصلا گاو براي يه دقيقتونه اسكل ،برانكو بدجور اذيتت كرده.
666
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۲۵
تیم شرایط سختی داره و مدتهاست نتونسته بازیکن جدید بگیره و خودش رو ترمیم کنه .منِ پرسپولیسی شانس صعود تیم رو کم میدونم چون بازیکن نداریم ولی دم همه شون گرم تا اینجا هم شاهکار کردن و اگه تیم محروم نبود اتفاقات بهتری می افتاد.
خربین
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۳۳
نه اینکه دوره های قبل گل کاشته!که حالا بهونه بازیکن نداشتن دارید.باید بیاد پیش سرورش کیروش البته تنها نه با دالیچ تا بهشون درس مربیگری بده
فرزاد مهریار
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۰۷
خربین جونم بخور که حلاله . بخور که مال پدر رو خوردن یه مزه دیگه ای داره
علی
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۳:۳۲
المعرق بحرین نه، المحرق بحرین
۷
nima bagheri
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۰۵
بردن لیگ ایران که ارزشی نداره وقتی که امیر قلعه میشه پرفاتخارتین توش تو چین هم که مهم نیست چون قبل از این حرفه ای شدن سال های اخیر بوده و ورود مربی های بزرگ و ستاره های جهانی،عربستان هم که هیچی،سومی جام جهانی هم که کار بلاژ بود دینامو که همینجوری شم قهرمان کرواسی شده کلا هیچ افتخار مهمی نداره برای همین امشب و بازی هایی از این دست میتونه عیارش رو معلوم کنه.در غیر این صورت خب معلومه ناکامی در رئال مادرید ارزشی به مراتب بیشتر از قهرمانی در لیگ ایران و جام شیخ ابو ابو عربستان داره
۱
....
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۴۷
سطح شعور یه ادم اینقدر پایین؟؟؟ عیار تیمی که یکساله بازیکن نگرفته فردا معلوم میشه؟ اونوقت عیار گران ترین تیم لیگ با کلی حمایت دولتی کجا معلوم میشه؟ لابد تو جام حذفی!
xox
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۰۷
چرا چرند میگی آقای نویسنده!؟
همین الانشم باید بت برانکو رو بسازن که تیمو تو این شرایط سرپا نگه داشته
هرکی دیگه جای برانکو بود آخر فصل قبل از تیم جدا میشد نمونش قلعه نوعی که چند ساله قهرمان نشده ولی هر تیمی میره باید بازیکنای خودشو ببره و کلی بریز بپاش کنه هزینه های چند ده میلیاردی انجام بده
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۴:۴۹
خربین و آسنسیو ؛
بله یادمه که اکثر مردم ایران رو گاو خطاب کردم که قطعا تو هم جزوشون هستی و همینطور اونایی که تربیتت کردن . یه نگاه به کامنتت بنداز تا بفهمی چی هستی و از چی زاییده شدی.
حالا خودتو پاره کن خخخ
خوشم‌میاد کیسه کشا به کل بیخیال بازی خودشون شدن نشستن بازی سرورشونو دنبال میکنن تا عیار برانکو رو بسنجن :) از عیار شفرتون چه خبر؟ خخت
فرزاد مهریار
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۵۴
علی جان ، گاو موجود بسیار مفیدیه . عقده پدر نداره . توهم خود روشنفکر پنداری نداره ، هر روز یکی رو به شمار پدرانش اضافه نمیکنه . گاو بنده خدا فقط علف میخوره و نون خشک . کدوم گاوی تا حالا لجن خورده؟
لطفاً به گاوها توهین نکنید
۶
**
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۱۰
خیلی چیز خوردی که اکثر مردم ایران رو هم اسم پدرت صدا زدی.مردک بیشعور چه‌ پر رو هم هستی
۲
فرزاد مهریار
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۱۵
۱- هر وقت ارباب کی‌روش تیم ملی رو قهرمان آسیا کرد بیاین با هم حرف بزنیم .
یه انسان بی هویت که گویا اینجا می آید تا برای خودش پدر خریداری کند و هر روز یک نفر را به جمع پدران خویش اضافه می کند (یک روز خربین یک روز بغداد یک روز کی‌روش و جدیدا مارکو آسنسیو) لجن پراکنی می کند اما دریغ که شغالی ماه بلند را دشنام می گوید . ۳- پرسپولیس ۲ ملی پوش و ۲ بازیکن مهمش را از دست داده و تا کنون و برای این مسابقات نتوانسته کسی را به اسکواد خودش اضافه کنه . بعد خناسان و بد ذات ها ازش توقع قهرمانی دارند اما استقلال که پنج بازیکن از دست داده و ده بازیکن بزرگسال گرفته نباید ازش توقع داشت .
کیسه ترسو
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۰۹
این جونور تازه از شوک 3 تایی که السد گذاشت درشون دراومده
۹
....
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۱۵
اخه با این همه فیسی که برانکو میره و امثال تو هم پشتش بو میکشن.و زیر اب زنی تیم ملی توسط این مردک کروات و باشگاه پرسپولیس کرده ملک خانوادگیش و چهار تا احمق مثل تو هم براش کف نمیزنن و چهار ساله تو قوطی عربها بیرون نیومده و.... حالا اگه حذف بشه مهم نیست؟!!!‌خوب اگه قراره با برانکو هم حذف بشیم پس توی احمق برو بشین رو نیمکت پرسپولیس.با تو هم حذف میشیم.راستی داچ فرزاد احوال دالیج و مودریچ بعد از تجاوز اسپانیا چطوره؟از برانکو بپرس
۱
فرزاد مهریار
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۵۹
مودریچ بهترین بازیکن اروپا شد ، زلاتکو دالیچ هم در یه بازی دوستانه 6 گل خورد ولی یه نایب قهرمانی جام جهانی رو داره . عنوانی که خیلی از بزرگترین مربیای جهان تو خوابت نمی بیننش .
از اونجا که چند پدری باعث کم هوشی میشه لازمه یادآوری کنم منچستر سر الکس فرگوسن در یک بازی لیگ برتر 6 بر 1به آرسنال باخت . همین پارسال لیورپول یورگن کلوپ پنج بر صفر به سیتی باخت آیا معنیش اینه که کلوپ و فرگوسن مربیان بدی هستن ؟
البته برای کسی که از مشکل هویت و صد پدری رنج میبرد درک این مسائل مشکله...
فرزاد مهریار
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۵۳
آقای**
خودتو پنهون نکن برادر که تابلو شدی ، یکم وجود هم توقع زیادی نیست . هم خربین و آسنسیو هم بونجاح هم .... خودتی . وجود داشته باش با یه اسم بیا نه اینکه برای لجن پراکنی یه آی دی داشته باشی واسه اداهای روشنفکری هم یه آی دی دیگه
۶
فرهاد
يكشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، ۲۳:۰۵
سطح این مربی همین جا معلوم شد بازی با یک تیم قطری مهمترین بازی عمر مربیشونه بعد از یک مربی بزرگ مثل کیروش ایراد می گیرند در حالی که بازیهای بزرگ او را برانکو در خواب هم نمی تواند مربیگری کند
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر