فهرست
پرسپولیس امروز محروم می‌شود؟
پرسپولیس امروز محروم می‌شود؟

پرسپولیس امروز محروم می‌شود؟

 آی اسپورت - «محرومیت، بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی، جریمه نقدی، کسر امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر» این‌ اصطلاحات برای باشگاه‌های ایرانی به ویژه پرسپولیس و استقلال کاملا آشنا و ملموس هستند. در هر فصل چند بار خطر این اتفاقات برای این دو باشگاه به وجود می‌آید. بستگی به وضع مالی باشگاه دارد که بتواند تا سررسید پرداخت بدهی آن را به حساب بازیکن یا مربی طلبکار بریزد یا نه. اگر بتواند که باشگاه و هوادارانش چند ماه نفس راحت می‌کشند تا نوبت به پرونده بعدی برسد. البته منظور از این چند ماه، هفت یا هشت ماه نیست. به لطف مدیران باشگاه‌ها ابن زمان به دو یا سه ماه رسیده است! اگر هم باشگاه نتواند موضوع را حل و فصل  کند که پنجره بسته می‌شود و تا زمان پرداخت پول، باشگاه حق جذب بازیکن جدید اعم از داخلی و خارجی ندارد. مثال می خواهید؟

پرسپولیس درست دو سه روز قبل از شروع مجدد لیگ قهرمانان آسیا که به صورت متمرکز در قطر برگزار شد به دلیل عدم پرداخت مطالبات برانکو ایوانکوویچ در موعد مقرر محروم شد. این در حالی بود که چند بازیکن کلیدی این تیم جدا شده بودند و پرسپولیس باید دست خالی به مصاف حریفان آسیایی می‌رفت. این مشکل برای استقلال هم وجود داشت. آبی‌ها هم به وینفر شفر بدهکار بودند و کمی زودتر از پرسپولیس پنجره نقل و انتقالاتی شان بسته شده بود. استقلال با چند بازیکن جدید قرارداد امضا کرد اما حق استفاده از آن‌ها را در آسیا نداشت. در این بین مدیران پرسپولیس تصمیم دیگری گرفتند. آنها موفق شده بودند حدود نیمی از مطالبات برانکو را تهیه کنند. اما این کافی  نبود و حتی در صورت واریز آن به حساب برانکو، پرسپولیس باز هم محروم می‌شد. بنابراین مدیران باشگاه تصمیم دیگری گرفتند. آنها پولی را که برای برانکو تهیه کرده بودند صرف جذب چند بازیکن جدید کردند تا تیم با دست خالی و کمبود بازیکن راهی آسیا نشود. اتفاقی که در نهایت به نفع تیم شد و پرسپولیس به کمک بازیکنان قدیمی و جدیدش تا فینال رفت. اما درست دو سه روز قبل از شروع مسابقات حکم بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس هم رسید! این همان چیزی بود که مدیران باشگاه النصر عربستان دست روی آن گذاشتند تا شاید بتوانند تخلف پرسپولیس را اثبات کنند. اما واقعیت این بود که پرسپولیس تخلف نکرده بود و فقط تصمیمی رندانه گرفته بود.

پرسپولیس البته بعدها پول برانکو را هم به طور کامل پرداخت کرد تا پنجره نقل و انتقالاتی‌اش باز شود. همه این اتفاقات در شهریور و مهر همین امسال افتاده. یعنی 4 یا 5 ماه پیش! اما حالا پرسپولیس در آستانه یک محرومیت دیگر قرار دارد. ماجرا مربوط به شکایت ماریو بودیمیر است. بودیمیر، مهاجم اهل کرواسی که در نیم فصل دوم لیگ هجدهم به پرسپولیس پیوست، برای دریافت مطالبات خود از باشگاه به فیفا شکایت کرد که این پرونده با درخواست پرسپولیس به دادگاه حکمیت ورزش یعنی CAS ارجاع داده شد. اما CAS اعلام کرد که این پرونده از روند دادرسی خارج شده و با این حساب، آخرین رای دفتر حل اختلاف فیفا به عنوان رای نهایی مورد قبول واقع می‌شود. در این رای آمده است باشگاه پرسپولیس باید ۴۷۵ هزار یورو به علاوه پنج درصد سود سالیانه به حساب این بازیکن پرداخت کند که در صورت عدم پرداخت مطالبات بودیمیر ظرف مدت معین، سه پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس، بسته خواهد شد و بعد از پرداخت پول، این محرومیت از بین می‌رود. همچنین بعد از محرومیت از سه پنجره نقل و انتقالاتی و در صورتی که عدم‌ پرداخت پول ادامه یابد، پرونده به کمیته انضباطی ارجاع داده خواهد شد.

مهلتی که دفتر حل اختلاف فیفا به پرسپولیس برای پرداخت این پول به بودیمیر داده بود 12 بهمن تمام می‌شود. یعنی همین امروز! حالا سوال این است که آیا پرسپولیس دوباره از فعالیت در پنجره نقل و انتقالات محروم می‌شود؟ آن هم در روزهایی که تیم یحیی گل محمدی در چند پست به شدت کمبود بازیکن را احساس می‌کند و همه منتظرند پنجره نقل و انتقالاتی زمستانی باز شود. حقیقت این است که به علت تعدد پرونده های مشابه در فیفا، مشخص نیست فیفا این بار چه تصمیمی در این باره می‌گیرد. پرسپولیس قطعا تا پایان وقت اداری امروز نخواهد توانست مطالبات بودیمیر را پرداخت کند. به نظر می‌رسید با این وضعیت سه پنجره نقل و انتقالاتی این باشگاه بسته شود. اما وکیل باشگاه چنین نظری ندارد. او می‌گوید: «باید منتظر باشیم و ببینیم چه نامه‌ای از سوی فیفا خواهد آمد. ما تا امروز فرصت داشتیم اما تفسیر من این است که باید این پرونده به کمیته انضباطی فیفا برود و سپس این کمیته از باشگاه پرسپولیس جواب بخواهد. بعد از آن فرصت 30 روزه یا کمتری به باشگاه برای پرداخت مطالبات داده خواهد شد؛ البته این تفسیر من از حکم فیفاست.» «امیر ساعدوکیل» با تکذیب وجود بندی مبنی بر بسته شدن اتوماتیک پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس می‌گوید: «دقیقاً مسئله همین است که جمله‌ای مبنی بر بسته شدن اتوماتیک پنجره نقل و انتقالاتی در نامه قبلی وجود ندارد. این یکی از مباحث استدلالی من است. این پرونده باید به کمیته انضباطی فیفا برود، اما کسانی که مخالف این صحبت را مطرح می‌کنند، معتقدند پنجره نقل و انتقالاتی به صورت خودکار بسته می‌شود که من این را قبول ندارم، چون در نامه قبلی فیفا به صراحت چنین چیزی مطرح نشده است.»

چیزی که خیال پرسپولیسی‌ها را کمی تا قسمتی راحت می‌کند این است که وکیل بودیمیر هم همین نظر را دارد. او گفته است: «محکومیت اتوماتیک برای باشگاه پرسپولیس در حکم آخر فیفا وجود ندارد و باید ببینیم در صورت عدم پرداخت مطالبات بودیمیر از سوی باشگاه پرسپولیس،‌ فیفا چه تصمیمی خواهد گرفت.» در خوش بینانه ترین حالت پرسپولیس یک ماه دیگر برای پرداخت مطالبات بودیمیر فرصت دارد و اگر این کار را نکند از فعالیت در 3 پنجره نقل و انتقالاتی محروم خواهد شد. اما به محض پرداخت این پول، محرومیت به صورت اتوماتیک برداشته می‌شود.

 

سازندگی 

     
آی اسپورت
2021-01-31 14:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر