فهرست
فینال جام اتحادیه: زمانی برای درخشش پوگبا
فینال جام اتحادیه: زمانی برای درخشش پوگبا

فینال جام اتحادیه: زمانی برای درخشش پوگبا

آی‌اسپورت – فینالیست‌هایِ جام اتحادیه هر دو با غیبت مهره‌هایی کلیدی روبرو هستند و هر کدام بهتر با این شرایط کنار بیایند شانس بیشتری برایِ قهرمانی دارند.

ساوتهمپتون امسال سورپریزِ بزرگی بوده. من واقعا نمی‌دانم باشگاه چطور از پس این کار برمی‌آید، اینکه هر سال بهترین بازیکنانت و مربی‌ات را از دست بدهی اما همچنان به خوبی در راهت پیش بری.

نتیجه‌ای که ساوتهمپتون در نیمه نهاییِ جام اتحادیه مقابل لیورپول گرفت نمونه‌یِ خوبی بود، بازی‌ای که آن‌ها بدونِ ویرجیل ون دایک در آنفیلد بردند و کلین شیت‌شان را هم حفظ کردند و نشان دادند چه تیم سرسختی هستند. اگر در بازیِ امشب ساوتهمپتون اول گل بزند، یونایتد کار سختی برای جبران خواهد داشت، به خصوص با آمادگیِ اوریل رومئو که خیلی خوب به خط دفاعی‌اش می‌چسبد از مدافعینش محافظت می‌کند.

اما ون دایک به هر حال برایِ ساوتهمپتون بازیکنی ویژه است و جایش در فینالِ ومبلی خالی خواهد بود. با اینکه ساوتهمپتون بدونِ ون دایک در نیمه نهایی از پس لیورپول بر آمد، اما غیبتِ او امتیاز مهمی برای یونایتد به حساب می‌آید.

البته ژوزه مورینیو هم یکی از مهره‌هایِ کلیدی‌اش، یعنی هنریک مخیتاریان که در بازی مقابلِ سنت اتین مصدوم شد را برای فینالِ امشب نخواهد داشت. غیبت مخیتاریان هم ضربه‌یِ بزرگی به یونایتد است. خبر بود اما آمادگی مایکل کریک است. همیشه در فینال‌ها کنترل بازی اهمیت زیادی دارد. آیا قدرتش را دارید که جریان بازی را در دست بگیرید و تیم مقابل را از این ور به آن ور بدوانید؟

شک نکنید که فینال‌ها بسیار انرژی‌بر است و خیلی زود ساق‌ها را خسته می‌کند. از این منظر خیلی مهم است که مالکیت توپ را حفظ کنید و هیچکس بهتر از کریک این کار را انجام نمی‌دهد. کریک جریان بازی را دیکته می‌کند و تجربه‌یِ زیادی دارد.

با وجودِ حضور کریک اما امشب فشارِ زیادی روی پل پوگبا است. پوگبا باید در این بازی بدرخشد و بر آن سوار شود و این چالش اصلیِ ستاره‌یِ فرانسوی خواهد بود.

در اینکه پوگبا بازیکنِ بزرگی است شکی وجود ندارد. او کیفیات بسیار زیادی دارد. اما انگار بازیِ پوگبا هنوز یک چیز کم دارد و آن درخشش‌اش در بازی‌هایِ بزرگ اخیر است. برایِ مثال دو بازیِ این فصل مقابل لیورپول، بازی‌هایی که پوگبا هیچ تاثیر مثبتی در آن‌ها نداشت و البته بازیِ دوم که برایش شبیهِ یک کابوس بود. حتی در فینال یورو هم که فرانسه مقابل پرتغال شکست خورد ما پوگبا را در جریان بازی ندیدم.

دلیلِ این اتفاق چیست؟ گاهی دلیل ذهنی است. گاهی بازیکنان بیش از حد هیجان‎زده یا مضطرب می‌شوند، چون حتما می‌خواهند خوب بازی کنند، و همین رویِ نمایش‌شان تاثیر منفی می‌گذارد. ما شمایلی ابر انسانی از پوگبا در اینستاگرام می‌بینیم. اما حقیقت این است که او هم مثل بقیه احساسات دارد و ممکن است تحت تاثیر استرس قرار بگیرد و بهش تن بدهد.

چالش پوگبا امشب این است که نمایشی در حد و اندازه‌هایِ قیمتش به عنوان گران‌ترین فوتبالیستِ تاریخ فوتبال داشته باشد و در میانه‌یِ زمین برایِ یونایتد بدرخشد. این می‌تواند لحظه‌ای بزرگ برایِ پوگبا و البته آینده‌یِ یونایتد باشد، لحظه‌ای که مورینیو امیدوار است با بالا بردنِ جام اتحادیه شروعی برایِ دورانِ جدیدِ یونایتد رقم بزند. 

مورینیو زمانی که در چلسی بود هم جام اتحادیه را جدی می‌گرفت و حالا در یونایتد هم بردنِ این جام می‌تواند روحیه‌یِ بازیکنانش را بالا ببرد. این رویکردی هوشمندانه از سویِ مورینیو است. رسیدن به تاپ فور خیلی خوب است، اما تماشاگرانِ یونایتد دوست دارند به ومبلی سفر کنند و شاهد قهرمانیِ تیم‌شان باشند. مورینیو می‌داند اگر امشب قهرمان شود تصویر او در حال بالا بردنِ جام در تالارِ افتخاراتِ اولدترافورد آویزان خواهد شد.

مورینیو بازی امشب را چون سنگ بنایی برایِ موفقیت‌هایِ آینده می‌بیند، برایِ دورانی جدید و طولانی. دو ماه پیش به نظر می‌رسید فشارها رویِ او هم تاثیر منفی گذاشته، اما حالت و رفتارِ مورینیو حالا تغییر کرده و تیمش با جذابیت و اقتدار بیشتری، چیزی که از یونایتد انتظار داریم، بازی می‌کند.

این نکته، به علاوه‌یِ غیبتِ ون دایک باعث می‌شود تا من شانس بیشتری برایِ پیروزیِ یونایتد، البته در یک بازیِ نزدیک، قائل باشم. با این حال برایِ رسیدن به این پیروزی پوگبا باید برایِ یونایتد بدرخشد و شاید حتی نیاز به یک لحظه‌یِ خلاقانه‌یِ دیگر از مرد بازی‌هایِ بزرگ‌شان، زلاتان ابراهیموویچ داشته باشند.

۳    
آی اسپورت
2017-02-26 12:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر