فهرست
زن شگفت‌انگيز‌؛ از رفع تبعیض تا کتک‌کاری!
زن شگفت‌انگيز‌؛ از رفع تبعیض تا کتک‌کاری!

زن شگفت‌انگيز‌؛ از رفع تبعیض تا کتک‌کاری!

آی اسپورت – هوپ سولو، دروازه‌بان سابق تیم ملی زنان آمریكا كه فعلاً محرومیت چندماهه‌‌اش را سپری می‌كند در 36 سالگی كاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال آمریكا شده است‌. سولو كه یكی از جنجالی‌ترین بازیكنان تاریخ فوتبال زنان آمریكاست در شرایطی آمادگی‌‌اش را برای شركت در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال آمریكا اعلام كرده كه دل خوشی از مسئولان این رده چه در سطح داخلی و چه در سطح بین‌المللی ندارد. سولو كه با دو قهرمانی در بازی‌های المپیك و یك قهرمانی در جام جهانی‌ زنان در سال 2015 یكی از پرافتخارترین زنان فوتبال تاریخ آمریكاست همواره مسئولان وقت فدراسیون فوتبال این كشور را متهم به جانبداری از تیم مردان می‌كرد و اعتقاد داشت باید دستمزد برابری به تیم زنان و مردان آمریكا داده شود. در سطح بین‌المللی هم كه هنوز زمان زیادی نمی‌گذرد كه سولو در یك گفت‌وگوی جنجالی اعلام كرد سپ بلاتر، رئیس پیشین فیفا او را مورد آزار جنسی قرار داده است. «دقیقاً می‌دانم فوتبال آمریكا باید چه كاری انجام دهد‌. دقیقاً می‌دانم كه چطور كارم را انجام دهم چون من شجاعت لازم برای اداره امور را دارم». این بخشی از صحبت‌های سولو است كه در صفحه اجتماعی‌‌اش در فیس‌بوك نوشته و همانجا هم اعلام كرده قرار است كاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال آمریكا شود. «همیشه آماده از خودگذشتگی برای چیزهایی بوده‌ام كه به آنها اعتقاد داشته‌ام و حالا اعتقاد دارم هیچ از خودگذشتگی‌ای بالاتر از جنگیدن برای حقوق برابر، انسجام و صداقت نیست، به ویژه در نهادی مثل فدراسیون كه می‌تواند دستاورد زیادی برای جامعه ما داشته باشد.»

هوپ سولو حالا شعار انتخاباتی‌‌اش را هم همین سه كلمه برگزیده است: برابری، انسجام و صداقت. البته كارنامه او نشان می‌دهد كه برای این موارد تلاش هم كرده است‌؛ همین سال گذشته و پیش از شروع بازی‌های المپیك 2016 ریو بود كه سولو فدراسیون فوتبال این كشور را تهدید كرد اگر تبعیض میان تیم مردان و زنان فوتبال آمریكا برداشته نشود حاضر نیست به همراه تیم ملی راهی برزیل شود و در این رقابت‌ها شركت كند. هرچند كه البته شركت كردنش در این تورنمنت هم دست آخر برایش دردسر شد چون بعد از شكست برزیل مقابل سوئد، او به بازیكنان تیم ملی سوئد فحاشی كرد و محرومیت سنگینی نصیبش شد‌؛ محرومیتی كه بسیاری می‌گفتند به معنای پایان حضورش در دنیای فوتبال است.

سولو حالا در راه ریاست فدراسیون فوتبال آمریكا تلاش می‌كند برنامه‌هایش را شفاف‌تر توضیح دهد. او می‌گوید: «چیزی كه در آمریكا از دست داده‌ایم اعتماد به سیستم، مربیان و نادیده گرفتن استعدادهایمان است. باید به اهداف واقعی‌مان جانی دوباره ببخشیم و به عنوان یك نهاد فوتبالی دوباره در كنار هم قرار بگیریم تا تغییراتی كه آرزویش داریم را رقم بزنیم». سولو كه سردمدار مبارزه با تبعیض در فوتبال آمریكاست اشاره‌ای هم به دستمزد ناچیز بازیكنان جوان در كشورش می‌كند و می‌گوید: «بهترین باشگاه‌های فوتبال ما به بازیكنان جوان‌شان دستمزد سالانه بین 3 تا 5 هزار دلار می‌دهند. به شخصه شاهد بوده‌ام كه به خاطر همین حقوق ناچیز و كم، استعدادهای بسیار نابی قید فوتبال و رؤیایشان را زده‌اند و از این ورزش جدا شده‌اند. متأسفانه سیستم هم همچنان باور غلط و تبعیض‌آمیزش را دارد و چنین مسائلی را نادیده می‌گیرد چون باور غلطی دارد كه آمریكا بهترین ورزشكاران دنیا را دارد پس می‌توان بدون داشتن بهترین بازیكنان فوتبال هم از این شرایط خارج شد. این تفكرات قدیمی و دردآور است و همین موارد تیم‌های ملی فوتبال در آمریكا را به سرنوشت كنونی‌شان رسانده است.»

اشاره سولو به سرنوشت كنونی نرسیدن تیم ملی فوتبال مردان این كشور به جام جهانی‌ 2018 روسیه و حذف زودهنگام تیم زنان آمریكا از بازی‌های المپیك 2016 ریو است. سولو البته در راه رسیدن به صندلی ریاست فدراسیون فوتبال تنها نیست و تا این زمان 9 نفر دیگر هم ثبت نام كرده‌اند.

الكلی و دست بزن دار!

حضور سولو در فهرست كاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال این كشور اگرچه به زعم بسیاری از كارشناسان اتفاق مهمی است ولی بسیاری دیگر هم او را شایسته ریاست نمی‌دانند‌. دلیلش هم اتفاقات ریزودرشتی است كه در زندگی سولو رخ داد‌؛ او علاقه زیادی به نوشیدن الكل دارد و بارها در حالت غیرعادی در هنگام رانندگی توسط پلیس دستگیر شده است. در كارنامه‌‌اش درگیری با پلیس آمریكا و فحاشی مكرر به آنها دیده می‌شود. كتك‌ زدن خواهرزاده و دعوا با خواهرش از یك سو و كتك زدن شوهرش هم از سوی دیگر نقش پررنگی در كارنامه شخصی‌‌اش دارد. داشتن مشكلات شخصی متعدد كه ریشه در كودكی او دارد هم مزید بر علت شده؛ از الكلی بودن مادر تا دزدی كردن پدرش.

 

خبر ورزشی

۳ ۴  
آی اسپورت
2017-12-14 13:51:00
نظر دهید

۴ نظر
omid
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۰۱
چقدر شبیه مورگان دکستر هست
ویلی
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۰۴
دنیای متمدن سال 2018 در چه عوالمی سیر میکنه و به کدوم سمت میره در حالیکه ما هنوز موندیم قرن سوم هجری قمری داریم سر لچک سر خانما و حق ورود زنان به استادیوم چونه میزنیم! به نظرتون چندهزارسال فاصله داریم تا ممکلت به جایی برسه که یه بانو کاندید ریاست فدراسیون فوتبال بشه؟!
Ava_86
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۰۰
درداینجاست که کلی زن هنوز از این قوانین متحجرانه دفاع می کنن
۲
خاطره بازی با الهلال: عمر خریبین و پنالتی چیپ
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۲۸
کتک کاری کاری بود که عمر خریبین کرد!
خخخخخخخ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر