فهرست
علی در مسیر جاودانگی: بهتر از لمپارد و جرارد و اسکولز؟
علی در مسیر جاودانگی: بهتر از لمپارد و جرارد و اسکولز؟

علی در مسیر جاودانگی: بهتر از لمپارد و جرارد و اسکولز؟

آی‌اسپورت – زمان زیادی طول نکشید تا موریسیو پوچتینو قانع شود دلی علی صرفا بازیکنی با استعداد و برایِ آینده نیست. علی حالا در طول یک فصل و نیم حضورش در لیگ برتر 20 گل زده، گل‌هایی که فقط در 52 بازی به دست آمده‌اند. این آمار خود به خود او را در جایگاه قیاس با هافبک‌هایِ بزرگ تاریخ لیگ برتر قرار می‌دهند.

علیِ 20 ساله در این دوران بیش از 75 درصد دقایق ممکن برای تاتنهام در لیگ را بازی کرده و تنها هفت بار به عنوانِ بازیکن تعویضی وارد زمین شده است. خودِ پوچتینو هم که علی را از ام.کی دانز خرید از پیشرفت سریع او متعجب است، مربی‌ای که البته با اعتماد بالایش به پدیده‌یِ جوانش نقشِ بسیار مهمی در این پیشرفت داشته. پوچتینو در بازی اول فصل پیش علی را در اولدترافورد به زمین فرستاد تا مانع از شکست تیمش شود. علی در جدال مقابل لستر هم در همین نقش ظاهر شد و این بار از فرصتی که بهش رسیده بود استفاده کرد و اولین گلش برای اسپرز را زد. در نهایت از هفته‌یِ پنجم به بعد بود که علی جایگاهی ثابت در ترکیبِ اصلی تیمِ پوچتینو پیدا کرد.

علی در ادامه‌یِ فصل پیش 19 بازی پیاپی برای اسپرز بازی کرد، دورانی که همراه شد با روندِ 11 بازی بدون شکست در لیگ. در واقع اگر محرومیت‌ها را کنار بگذاریم، هافبک سابق دانز از زمان پیوستنش به جمع تاتنهامی‌ها تنها دو بازی را به دلیل مصدومیت از دست داده، یکی بازی دوم فصل پیش، و دیگری دربیِ شمال لندنِ این فصل.

با وجود شروع کندِ علی در این فصل، او تا همین مقطع 10 گل در لیگ زده، یعنی به اندازه‌یِ تعداد کل گل‌هایش در فصل پیش. هفت‌تا از این گل‌ها در چهار بازیِ اخیر زده شده‌اند، شاملِ سه بریسِ (دو گل در یک بازی) پیاپی. آخرین بریسِ علی در این روند فوق‌العاده به تاتنهام کمک کرد تا انتقامِ بازی رفت را از چلسی بگیرد و به 13 پیروزیِ پیاپیِ شاگردانِ آنتونیو کونته پایان بدهد. با اینکه خود علی بعد از این جدال حساس و نزدیک اعتراف کرد از اینکه اینقدر کم در جریان بازی بوده راضی نیست (42 لمسِ توپ او تنها بیشتر از هری کین بود)، اما تغییر پستش توسط پوچتینو و هوشِ بالایش در حرکت به سویِ دروازه‌ و جاگیری در باکس حریف دو گل تعیین‌کننده را برایش به همراه آورد.

علی حالا در 52 بازی در لیگ 20 گل زده. بین تمام هافبک‌هایِ تاریخ لیگ برتر فقط مت لو تیسیه، کاپیتان افسانه‌ای ساوتهمپتون، با تعداد بازی‌هایِ کمتر به این مرز رسیده بود. نوعِ بازی ستاره‌یِ حال حاضر اسپرز به عنوان یک هافبکِ باکس-تو-باکسِ گلزن خود به خود باعث مقایسه‌یِ او با فرانک لمپارد هم می‌شود. اما لمپارد بعد از 52 بازی در لیگ، زمانی که هنوز در وستهام بود، تنها پنج گل زده بود، و البته سنش هم از علی کمتر بود. به هر حال نکته اینجاست که با توجه به روندِ پیشرفتِ ستاره‌یِ سابق چلسی و انگلیس می‌بینیم که علی هنوز چقدر جای بهتر شدن و پخته شدن دارد.

خوشبختیِ علی این است که کنار کین، که استاد ایجاد فضایِ گلزنی برای هافبک‌های پشت سرش در حوالی باکس است، و کریستین اریکسون که استاد پیدا کردن فضاهای خالی برای ارسال یک پاس کلیدی است، بازی می‌کند، و البته تحت رهبریِ مربی‌ای که بهش اعتقاد دارد و هر روز باعث پیشرفتش می‌شود.

علی تواناییِ بازی در پست هافبک میانی با وظایف دفاعی بیشتری هم دارد، اما در این زمینه او نیاز به پیشرفت بیشتری دارد. غریزه‌یِ هجومیِ علی باعث می‌شود انضباط تاکتیکی‌اش در چنین پستی پایین بیاید و البته نوع فوتبال خشن‌اش هم باعث کارت گرفتن زیاد و محرومیت‌هایش می‌شود. علی این فصل به اندازه‌یِ تعداد تکل‌هایش مرتکب خطا شده و با اینکه در انگلیس همیشه درجه‌ای از سفت و خشن بازی کردن مورد تایید و حتی استقبال جامعه‌یِ فوتبالی بوده، اما پوچتینو باید برای کاهش این خطاها و محرومیت‌هایی که به همراه می‌آورند برنامه‌ای دقیق داشته باشد.

در هر صورت شرایط کنونی همه رای به پتانسیلِ علی برای بدل شدن به یکی از بزرگ‌ترین هافبک‌هایِ تاریخ لیگ برتر می‌دهند. ما همیشه حرف از لمپارد، استیون جرارد، پل اسکولز، روی کین و پاتریک ویرا زده‌ایم، اما اگر علی به همین روند، با همین آمار ادامه دهد، حتی می‌تواند جایگاهی بالاتر از تمامِ این بزرگان به دست بیاورد.

بعد از ظهور پدیده‌یِ وین رونی، علی درخشان‌ترین استعداد فوتبال انگلیس بوده و برایِ همین حالا از او انتظار می‌روند نه تنها در راه افسانه شدن در وایت هارت لین قدم بر دارد، بلکه کم‌کم بار یک تیم ملی را هم به دوش بکشد. در این راه او باید به باشگاهش وفادار بماند، باشگاهی که باید خودش را برای مقابله با پیشنهادهایِ هنگفت آینده‌یِ بسیار نزدیک آماده کند.

۴    
آی اسپورت
2017-01-09 10:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر