فهرست
اولین مسابقه کاملا دخترانه موتورسواری
اولین مسابقه کاملا دخترانه موتورسواری

اولین مسابقه کاملا دخترانه موتورسواری

آی‌اسپورت- یکی دو دهه قبل، بعضی کوچه های خلوت محله تهرانسر تهران یا بن بست های عریض انتهای محله گیشا، جایی بود برای تمرین مخفیانه و شبانه دخترانی که عشق به راندن موتور داشتند. برادر، پدر یا همسر، دختر را می نشاند روی رکاب و می ایستاد به تماشایش. حالا دختران ایرانی می توانند اولین دوره مسابقات موتور ریس (125cc) را در ایران برگزار کنند. خودشان برگزار کنند، خودشان برانند، خودشان تماشا و شاید تهییج کنند. اما تابلویی بزرگ نصب خواهد شد با این عنوان: «ورود آقایان ممنوع است.»

جمعه، پانزدهم بهمن ماه، اولین دوره مسابقات موتور ریس دختران ایرانی در پیست موتورسواری چمران کرج برگزار می شود. بانی این طرح، «بهناز شفیعی» اولین موتورسوار ریس ایران و البته نخستین مربی دختران موتورسوار خواهد بود.

بهناز شفیعی تقریبا به تنهایی پیشقراول این راه شد. در جغرافیایی که راندن موتور برای زنان سال هاست که ممنوع شده، او باید درخواست موتورسواری حرفه ای برای دختران را میداد. جرقه این حرکت را از سال 1393 زد. وقتی که نامه نگاری هایش با فدراسیون موتورسواری و همین طور وزارت ورزش و جوانان را برای به دست آوردن مجوز موتورسواری حرفه ای دختران بگیرد.

«فکر می کنم رسانه ها خیلی به من کمک کردند. همین که یک موتورسوار دختر در ایران دیده شد، به نظرم خیلی از مسئولین را به فکر انداخت. خیلی رفتیم، خیلی نامه نگاری کردیم. ولی واقعا خانم «رباب شهریان» نقش زیادی در گرفتن دستور نهایی داشت.»

رباب شهریان را می توان مهمترین حامی دختران ورزشکار ایران در بدنه ورزش کشور، طی یک دهه اخیر دانست. او  با حکم «محمود گودرزی» به عنوان معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان منصوب شد و البته نایب‌رییسی بانوان کمیته ملی المپیک را هم برعهده داشت. در مورد  رباب شهریان، یک استعاره خاص وجود داشت. این که گاهی قدرتی فراتر از رئوسای فدراسیون ها هم داشت.

نامه مجوز آغاز موتورسواری دختران ایران، با شرایط خاص را شخص «رباب شهریان» در مردادماه صادر کرد. شهریان در ابلاغیه خود البته رعایت یک مورد را حتمی و قطعی دانست. این که تمرینات و مسابقات بدون حضور هیچ مربی، داور، خبرنگار، عکاس و حتی تماشاگر یا همراه مرد برگزار شود. رباب شهریان، روز اول دی ماه امسال، در آغاز تغییر و تحولات «مسعود سلطانی فر» وزیر جدید ورزش ایران، جای خود را به فریبا محمدیان داد.

شش ماه برای دختران ایرانی فرصت کافی بود تا اصول اولیه رانندگی با موتور و بعد هم سواری در یک پیست مسابقه را بیاموزند. همان ماه های اول، بیش از 50 بانوی ایرانی برای آغاز موتورسواری حرفه ای نام نویسی می کنند. یک ماه قبل، «بهناز شفیعی» به عنوان رئیس موتورسواری استان البرز انتخاب می شود. انتخابی که البته با یک تصمیم فوری هم توام شد. یعنی برگزاری مسابقات موتور ریس بانوان در استان البرز. شفیعی به ایران وایر می گوید: «رشته ریس را انتخاب کردیم، چون فعلا برای دختران ساده تر است.»

فعالیت های همزمان از او یک شخصیت متفاوت هم ساخته. شفیعی مربی موتورسواری حرفه ای دختران است، رئیس هیئت موتورسواری البرز، مدل کمپیج تبلیغاتی جواهری  دانماركي جرج جنسن و البته چندی قبل هم مربی موتورسواری نیکی کریمی بود. نیکی کریمی نقش یک پیتزا دلیوری در فیلم بندر تهران را باید ایفا می کرد و «بهناز شفیعی» مربی اختصاصی اش در طول فیلمبرداری شد.

حالا قرار است اولین دوره مسابقات موتورسواری دختران را هم در ایران برگزار کند. روی پوستری که برای برگزاری این رقابت ها طراحی شده، می توان یک توضیح ویژه را دید: «ورود آقایان در پیست ممنوع می باشد.» وزارت ورزش و جوانان برای برگزاری این دوره از مسابقات، همان بند ویژه مجوز رباب شهریان را تکرار کرده است. هیچ مردی نمی تواند مسابقات دختران در روز پازندهم بهمن ماه را از نزدیک تماشا کند. حتی به عنوان داور.

برای برگزاری مسابقه، از نیروهای دختری استفاده می شود که هنوز به استاندارد حضور در رقابت ها نرسیده اند. دختران کارآموز موتورسوار که باید زیرنظر هیئت موتورسواری البرز دوره ببینند تا با قوانین ویژه داوری مسابقات ریس هم آشنا شوند. مابقی مسئولین برگزاری مسابقات هم از بین اعضای هیئت های دوچرخه سواری و فدراسیون خواهند بود.

فعلا استقبال خوبی هم صورت گرفته. نام نویسی ها آغاز شده و موتورسواران دختر از کاشان، بیرجند، تهران، زنجان، چند شهر گیلان و مازندران، کرج و آذربایجان و ... نام نویسی کرده اند. بهناز شفیعی هم انتظار این حجم از استقبال را نداشته و حالا باید اولین تجربه اش برای اداره مسابقات موتورسواری را هم تجربه کند.

دخترانی که امروز برای رقابت های موتور ریس آماده می شوند، حداقل از شش ماه قبل تمرین موتورسواری حرفه ای را آغاز کرده اند. اما هزینه های یک دختر برای موتورسواری حرفه ای چقدر است؟ خود هیئت استانی هم می دانست که باید نوعی از مسابقات را انتخاب کند که در آن، هزینه های کمتری برای شرکت کنندگان داشته باشد.

بهناز شفیعی به ایران وایر می گوید: «ما مسابقات موتور ریس را برای همین انتخاب کردیم. چون هزینه ها برای دختران پایین تر می آید. هر دستگاه موتور ریس را می توانند بین 500 هزار تومان تا دو میلیون تومان تهیه کنند. لباس های ویژه موتورسواری هم از یک میلیون تومان شروع می شود تا 2.5 میلیون تومان. هزینه ها به شکلی نیست که قابل تامین نباشد. اما باز هم ما خانم هایی را داریم که از شهرستان می آیند. یا خودشان موتور ندارند یا نمی توانند موتور را تا تهران بیاورند. ما برای آنها هم موتورهایی در نظر گرفتیم که انتخاب و اجاره کنند.»

 پانزدهم بهمن ماه، دخترانی که مدتها از راندن موتور محروم بودند با هم رقابت کنند. این اتفاقی است که بهناز شفیعی به آن به چشم یک اتفاق ویژه برای آینده نگاه می کند: «ما شروع خوبی داشتیم. چرا امیدوار نباشیم که به زودی دختران مان را به رقابت های آسیایی یا حتی جهانی اعزام کنیم؟ حتی به فکر تورنمنت بین المللی در ایران هم هستیم.»

۲ ۲  
آی اسپورت
2017-01-30 16:01:00
نظر دهید

۲ نظر
amir
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۲۷
""این که تمرینات و مسابقات بدون حضور هیچ مربی، داور، خبرنگار، عکاس و حتی تماشاگر یا همراه مرد برگزار شود.""
خداشاهده اگه دینمون همچین حکمی داده باشه. این بنده های خدا که حجابشون و لباسشون خیلی مناسب تر و بهتر از دخترانی هستن که تو خیابونن که. یعنی واقعا اونایی که این احکام رو می دن خودشون با دیدن دختر موتورسوار با کلاه ایمنی و لباس ایمنی تحریک میشن؟؟؟؟
۶
مهناز
دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۴۰
جووون چه دختری
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر