فهرست
سریر خون
سریر خون

سریر خون

آی اسپورت -جماعت بیایید دور و برم جمع شوید تا برایتان مرثیه بخوانم. مرثیه بابت هر چه دلتان بخواهد. از اخلاق بگیرید تا حرمت. از عشق بگیرید تا نفرت. از دوستی و رفاقت بگیرید تا دشمنی یا رقابت.

جماعت حالم خراب است و دلم ویران. خون می زند بیرون از این جگر خسته و زخم خورده. حال خراب است و دل خراب و روح خراب و اندیشه خراب و کار ملک خراب و وضع جیب خراب و وضع ورزش خراب. چه کنیم؟ چه بگوییم؟ چه نقل کنیم برای همدیگر در این لحظه های خاص؟ چه بنویسیم که خدا را خوش  بیاید و بنده را؟ چه بنویسیم در این دعواکده؟ دیدید بعد از بازی پرسپولیس و تراکتورسازی چه شد؟ این همه دعوا از کجا وارد این کشور شده؟ اقتصادش دعواست. سیاستش دعواست. ورزشش دعواست.دانشگاهش دعواست. ترافیکش دعواست. خیابانش دعواست.اعتراضش دعواست. دعوایش دعواست. همه مملکت را دعوا گرفته. ارث پدر هم از هم طلبکاریم بر سر چه؟

بازی فوتبال پرسپولیس و تراکتورسازی چرا باید آبستن دعوا باشد؟چرا باید روی سکوها بزن بزن ببینیم؟ چرا بازیکن مصدوم باید فحش بخورد؟ چه شده؟ کجاییم؟ از کجاییم؟ به کجاییم؟ کدام بازی را اشتباهی جای فوتبال یادمان داده اند؟ فوتبال بچگی های ما اینطوری نبود. اینکه به هم اینطوری فحش بدهیم و با نفرت همدیگر را بزنیم. این نفرت از کجا آمده؟ این دوست نداشتن ها ، این از از تو بدم می آید ها ، این از تو متنفرم ها از کجا وارد ادبیات عاشقانه ما شد در فوتبال و سیاست و ادبیات و اقتصاد و آموزش و پرورش؟کجای راه را اشتباه رفتیم؟ کدام کوچه بن بست را اشتباهی پیچیدیم داخل؟ چه کردیم با خودمان که دیگر هیچ خبر خوبی نیست که حالمان را خوب کند. چه بر سر خود آورده ایم؟ چه می کنیم با خودمان؟

حالم خوب نیست خلایق. نشسته ام آخرشبی ، با خودم می شمارم که چندچندم و می بینم جفت هیچ عقبم. می بینم در هر نیمه از این بازی ، داور هنوز سوت را نزده ، سه گل به حسابم روی اسکوبورد اضافه کرده اند. هر نیمه سه گل چهار گل در همان ابتدا می گذارند داخل کیسه آدم و بعد می گویند جوانمردانه بازی کن. نمی شود. سخت است. این شب هنگامی ، دارم به آینده ای فکر می کنم که معلوم نیست چه باشد. به این فکر می کنم که در بازاری کار می کنم که یک خرید کاغذ توسط یک روزنامه ، عمر چند روزنامه دیگر را به خطر انداخت و تا مرز تعطیلی پیش بردشان. فردا روز من چگونه است اگر همین کاغذ نباشد که شما نوشته های مرا بخوانید؟

حالم خوب نیست عزیزان. کوک نیستم. دلم خالی ، دست و بالم خالی و حالم خالی است. بنشینم برای شما از استقلال شفر بنویسم و پرسپولیس برانکو؟ چه ارزشی دارد وقتی روی سکوها داریم حال همدیگر را می گیریم و چنان از دماغ هم در می آوریم که تمام ارزش های فنی یک بازی بی ارزش می شود.

جواد خیابانی را ببینید. دو ماه ول کرد و رفت شب و روزش را با زلزله زدگان گذراند.اشک ریخت و خندید و خنداند و غذا داد و کمک جمع کرد و در عروسی هایشان حضور داشت و حالشان را خوب کرد و برگشت تهران و یک سوال از برانکو پرسید و حالا دارند در فضای مجازی نقره داغش می کنند که مثلا چرا از برانکو پرسیدی استقلال رقیبتان هست یا نه! دنبال بهانه ایم جماعت. برای زدن.برای ریختن. برای شکستن. برای حال بد کردن. برای نامردی کردن. برای کشاندن دعوا به محدوده ناموس و خانواده طرف. فحش دادن شده ورد و لقلقه زبان. 

جماعت خرابم. حالم خراب است. روزم خراب است.شبم خراب است. زندگی ام خراب است جماعت. دعوای مردم با مردم حالم را به هم ریخته. روی سکوها دعوا ، روی چمن ها دعوا ، کف آسفالت دعوا ، روی این جلد دعوا و روی آن جلد دعوا،داخل تحریریه دعوا و بیرون تحریریه دعوا. بین رفقا دعوا و بین دشمنان دعوا. بین خانواده دعوا و بیرون خانواده دعوا. چه       می کنید؟ چه مرگتان است؟چه در غذایتان ریخته اند؟ چه در آبی که می خورید ریخته اند که اینگونه بی رحم شده اید؟ که اینقدر عصبی؟ که اینقدر انبار باروت؟ که اینقدر دنبال جرقه؟

جماعت لهم.له له. خسته خسته. این دعواها به همم می ریزد. این خودزنی ها حالم را خراب می کند. این چیزها به همم می زند. چه شده که اینگونه به جان هم افتاده ایم. چه شده؟ چه مرگمان است؟ تاوان کدام اختلاس را از همدیگر می خواهیم؟ چه کرده ایم با خودمان؟ چه می کنیم با دیگران؟ چرا اینقدر بی رحم؟ چرا اینقدر بی عاطفه و خالی از محبت؟ چه کرده ایم با خودمان؟ چرا باید همدیگر را بزنیم؟ مگر غریبه ایم؟ دشمن خونی هستیم مگر؟

جماعت سری بزنید به دنیای مجازی. کامنت های سایت ها را بخوانید. چه اهمیتی دارد کامنت ها سیاسی باشند یا اقتصادی یا ورزشی؟ نفرت است که دارد لای نوشته ها و سطرها موج می زند.نفرت از من! نفرت از تو! نفرت از او! نفرت از همه. چه شده ؟ چه کرده ایم؟کجای این فوتبال پول حرام ریخته ایم؟ کجای این جامعه لقمه حرام پخش کرده ایم که محبت ها اینقدر سرد شده و آدم های اینقدر دورند؟ چه شده؟ چرا اینقدر دشمنی و نفاق؟

انتخابات فدراسیون های ورزشی را ببینید. ببینید چه دعواها و الم شنگه هایی به راه افتاده. همه در حال قهر و در حال ترک و در حال اعتراض و بیرون رفتن از سالن رای و دنبال این و آن کردن و داد زدن و اتهام بستن. چه شده؟ چه خبر است؟ بگویید چه پخش می کنند ما هم فحش بدهیم دستمان بند شود. بگویید چه می دهند دعوا راه بیندازیم حقمان را بگیریم. چه شده جماعت؟ یکی جواب بدهد.چه مرگمان شده؟

جماعت. له لهم.خراب خراب. نوشداروی قبل از مرگ سهراب داریم یا نه؟

دنیای ورزش

۲۶ ۱۷  
آی اسپورت
2018-01-02 14:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۷ نظر
حمید
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۴۹
والا من که سالهاست که فضای مجازی را دنبال میکنم بدون تعصب عقده ای تر از استقلالیا ندیدم. بقول واعظ آشتیانی پاکترین مقامی که کسب کردن مقام سومشون بوده اما دائما به بقیه انگ میچسبونن و لجن پراکنی میکنن. همین فصل ببینید با وجود بستن گرونترین تیم تاریخ چقدر داوریها و احکام کمیته انضباطی به نفعشون بوده اما بازم قبول نمیکنن که فدراسیون و وزارت ورزش هواشون را داره
پدرام
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۲۱:۲۳
علت روانی قضیه اینه که مردم چیزی برای تخلیه خودشون ندارند

کنسرت نیست - فیلم نیست - هنر نیست - روابط جنسی نیست - سفر نیست -از همه مهمتر پول نیست

فقط همین یه فوتباله و اینترنت

تازه برای مشهدی ها فوتبال هم نیست
۲
حمید
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۰۳
یه سر برو شیراز از حافظ طلب شراب تلخ مردافکن بکن شاید دردت دوا شد.
علی
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۲
قابل توجه هواداران پرسپولیس!!! خواهشا یکم متنبه بشید!! یکم ادم بشید!! افسوس که هیچ امیدی نیست
ارمان
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۵
جامعه ی ایران در حال گسست و از هم فروپاشی ست.
چه خوشمون بیاد چه بدمون بیاد.
دیر یا زود این اتفاق رخ خواهد داد.
بهروز
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۸
کار دلم به جان رسید
کارد به استخوان رسید.
دلیلش اینه جناب نویسنده.
۳
نیما
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۴۳
متاسفانه اینایی که گفتید تازه گرم کردن قبل از بازیه
بازی هنوز شروع نشده.
این تنفرا و دشمنیا الان فقط در حد حرف و فحش هست.
وای از روزی که به عمل کشیده بشه.
سامان
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۴۶
الان در همه جای دنیا در حال جشن و پایکوبی هستن .
ولی ما چی .؟؟؟
۸
saman207
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۴۷
از همون لحظه‌ای شما و البته ما له له شدیم و خراب خراب که افرادی مانند عادل خان فردوسی پور به عنوان اصحاب رسانه، حتی جرئت نمی کنند به صورت خیلی ملو هم رفتار هوادارای تراکتوری رو تقبیح کند! از لحظه ای این جامعه به گند کشیده شد که شمای اصحاب رسانه ضعیف کشی را رواج دادید!! جناب عادل خان فردوسی پور، که با یه مدرک ارشد شدی عضو هیئت علمی تاپ ترین دانشگاه ایران، رفتار خودتو ببین! در یک شب واحد چگونه با دو نماینده رفتار کردی؟!! چه فرقی بین قاضی زاده، نماینده گلابی خور آذری زبان، و اون بنده خدای رییس نمیدونم کمسیون عمران وجود داشت؟؟!! یکی رو آوردی روی خط و ... ولی حتی جرئت نمی کنی از دومی اسم ببری!!!

همۀ عالم و آدم میدانند که لیدرهای عصر جدید این فوتبال چه کسانی هستند و از چه طبقه‌ای؟؟!! ای کاش به همان اندازه ای که با کنایه و طنز به لیدرهای می تازی، جرئت داشتی تا به کسانی که این لیدرها را به کار می گمارند، بتازی!

شما، اصحاب رسانه و ورزشی و ملت فهیم (!!)، وقتی توانستید انصاف را رعایت کنید، وقتی توانستید به خاطر چند روز بیشتر بر مسند قدرت بودن دروغ نگویید، آن وقت له له نمی شوید!!!

راستی! هنوز هم ادعا دارید ما بهترین تماشاگران دنیا را داریم؟!!!
۶
ارش
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۴۹
متاسفانه داریم وارد جهنم واقعی میشیم.
۶
امیر
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۵۴
یکی از دلایلش اینه که اقای طاهری که درامد 100 میلیاردی داشته .
میاد از مردم بدبخت که صد تا قسط و وام دارن طلب کمک میکنه.
و با شهامت زیادی و بلند بلند تو نود دروغ میگه .
الان هم با اون ترکاشوند اشغال دارن به ریش من هوادار میخندن.
در این حالت غیر از تنفر چه حسی به ادم دست میده ؟؟؟
این تازه یکی از هزاران دلیلش بود .
۴
محمد
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۵۷
یکی از بهترین متن های که در آی اسپورت خوندم مخصوصا اون جاش که درباره جواد خیابانی بود . عالی بود.
جاهد
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۴۳
به عنوان یه پرسپولیسی واقعا متاسفم شاهد این چنین شعار های زننده ای علیه اذری های عزیز بودیم.واقعیت اینه که کار تراکتوری هام در توهین به هادی نوروزی خوشایند نبود ولی امروز شاهد شکل گیری یه بی اخلاقی در فوتبالمون هستیم و واقعا بحث تیم ها و نژاد ها مطرح نیست.استقلال علیه پرسپولیس، پرسپولیس علیه تراکتور، تراکتور علیه سپاهان،سپاهان علیه استقلال و... البته این چرخه بر عکسش هم هست.باید از خودمون شروع کنیم.امیدوارم بالاخره این مشکل حل بشه چون ما حتی علیه دشمنانمون هم اینگونه عمل نمیکنیم چه برسه به همخون و هموطن.
موافقم
سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۱۷
موافقم
۴
تبریزلی
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۵۶
دوست عزیز تراکتور هیچوقت علیه تیم های دیگه نبوده متاسفانه رفتار نابخردانه و تعمدی برخی ارگان ها مانند صدا و سیما و تیم هایی مثل پرسپولیس و استقلال ایجاد نفرت میکنه. علاوه از اون تراکتور و سپاهان و هیچ تیم دیگه ای با هم اختلاف ندارند الا این دو تا تیم مزخرف اشتقلال و پرسپولیس و هواداراری بی فرهنگشون که با تمام تیم ها و شهرها مشکل دارند.
تبریزلی
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۵۶
دوست عزیز تراکتور هیچوقت علیه تیم های دیگه نبوده متاسفانه رفتار نابخردانه و تعمدی برخی ارگان ها مانند صدا و سیما و تیم هایی مثل پرسپولیس و استقلال ایجاد نفرت میکنه. علاوه از اون تراکتور و سپاهان و هیچ تیم دیگه ای با هم اختلاف ندارند الا این دو تا تیم مزخرف اشتقلال و پرسپولیس و هواداراری بی فرهنگشون که با تمام تیم ها و شهرها مشکل دارند.
ايمان
چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶، ۰۹:۱۸
در كشور ما از بعد از انقلاب سال ٥٧ سيستمي رو برقرار كرده كه به صورت سيستماتيك و دقيق، افراد نخبه، لايق و كاربلد رو شناسايي ميكنه و عرصه رو بر اونها تنگ ميكنه تا يا از كشور فراري بشن يا اونها رو زنداني مي كنه يا حصر خانگي مي كنه. به عنوان يك مثال كوچيك صفايي فراهاني رو نگاه كنيد. او در عرصه ي ورزش موفق شد چهار سهميه براي حضور ايران در ليگ قهرمانان آسيا به دست بياره. همين طور صفايي فراهاني يكي از دو نماينده ي آسيا در كميته ي فني فيفا بود. ايشون توسط سيستم شناسايي و به شش ماه حبس محكوم شد در حالي كه بن همام ازش حمايت كرد و گفت صندليش رو در كنفدراسيون آسيا محفوظ نگه ميداره. اين سيستم همزمان افراد نالايق، ناراكامد، ناتوان و ضعيف رو شناسايي ميكنه و بر مسند پست هاي مديريتي مي نشاند. رابطه ي مستقيمي بين ضعف مديريتي و سطح مديريتي وجود داره بدين صورت كه افراد ضعيف تر از شانس بيشتري براي رسيدن سطوح بالاي مديريتي برخوردارند. در اين شوره زار مديران لايق افراد در پست هاي فني مجبور ميشوند خود وارد عرصه ي مديريت شوند. براي مثال كيروش براي اينكه بتواند در عرصه مربيگرط تيم ملي موفق عمل كند مجبور ميشود فدراسيون را مديريت كند. ما اينجا را اشتباه پيچيده ايم ريشه ي همه ي درد ها اينجاس مديران پست، دون مايه، نالايق و ناكارامد.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر