فهرست
لئوی ۲۰۱۹، کشنده‌ترین مسی تمام دوران‌ها!
لئوی ۲۰۱۹، کشنده‌ترین مسی تمام دوران‌ها!

لئوی ۲۰۱۹، کشنده‌ترین مسی تمام دوران‌ها!

آی اسپورت - وقتی پای آمار به میان بیاید مقایسه بازیکنان با لیونل مسی سخت ترین کار ممکن است، بنابراین شاید بهتر باشد آمار مسی را با خود او مقایسه کنیم. یکی از جنبه های آماری نشان می‌دهد لیونل مسی در فصل ۲۰-۲۰۱۹، کشنده تر از هر زمان دیگری بوده و بالاترین نرخ تبدیل شوت به گل خود را به ثبت رسانده است. (آمار تنها در مسابقات لالیگا محاسبه شده)

لیونل مسی شنبه شب یکی دیگر از نمایش های مستحق دریافت توپ طلا را اجرا کرد و در جریان پیروزی ۴-۱ آبی اناری ها برابر سلتاویگو به تنهایی ۳ گل به ثمر رساند؛ همان دیداری که عنوان شده بود اگر بارسلونا نتواند در آن به پیروزی برسد ارنستو والورده برکنار خواهد شد. به این ترتیب مسی سرمربی اش را نجات داد تا والورده اذعان کند عدم وابستگی به مسی، غیرممکن است. مسی در دقیقه ۲۳ گل نخست مسابقه را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند و تنها ۴ دقیقه بعد از آن که لوکاس اولازا با کاشته ای تماشایی بازی را به تساوی کشاند، با یک ضربه ایستگاهی تماشایی تر خیال بارسایی ها را از پیروزی در نیمه اول راحت کرد.

مسی تنها ۳ دقیقه بعد از شروع نیمه دوم با یک کاشته دیگر گل سوم خود و بارسلونا را هم به ثمر رساند تا همگان این سوال را مطرح کنند که آیا زدن ضربات ایستگاهی برای مسی، به آسانی ضربات پنالتی است؟ مسی این ۳ گل را در شرایطی به ثمر رساند که در طول بازی تنها ۵ شوت به سمت دروازه سلتاویگو شلیک کرده بود. این یعنی ۶۰ درصد از تلاش های مسی برای گلزنی، به تور دروازه تیم گالیسیایی بوسه زد.

با این ۳ گل، شمار گل های لئو در فصل ۲۰-۲۰۱۹ لالیگا به عدد ۸ رسید. مسی برای به ثمر رساندن این تعداد گل، ۲۸ بار شوتزنی کرده و این یعنی لئو برای هر گل، به تنها ۳.۵ شوت نیاز داشته است؛ آماری که نشان می‌دهد لیونل مسی در کشنده ترین روزهای دوران بازی خود حضور دارد. با نگاهی به آمار لیونل مسی از فصل ۱۰-۲۰۰۹ تاکنون درمی‌یابیم که مسی هرگز برای به ثمر رساندن یک گل، چنین میانگین پایینی را به ثبت نرسانده است. (پایین ترین انتظار برای گلزنی) در ادامه نگاهی به نرخ تبدیل شوت به گل مسی در یک دهه اخیر خواهیم داشت:

 

فصل ۱۰-۲۰۰۹: ۱۶۳ شوت، ۳۴ گل (هر ۴.۷۹ شوت)

 

فصل ۱۱-۲۰۱۰: ۱۵۰ شوت، ۳۱ گل (هر ۴.۸۴ شوت)

 

فصل ۱۲-۲۰۱۱: ۲۰۲ شوت، ۵۰ گل (هر ۴.۰۴ شوت)

 

فصل ۱۳-۲۰۱۲: ۱۶۳ شوت، ۴۶ گل (هر ۳.۵۴ شوت)

 

فصل ۱۴-۲۰۱۳: ۱۶۰ شوت، ۲۸ گل (هر ۵.۷۱ شوت)

 

فصل ۱۵-۲۰۱۴: ۱۸۷ شوت، ۴۳ گل (هر ۴.۳۵ شوت)

 

فصل ۱۶-۲۰۱۵: ۱۵۸ شوت، ۲۶ گل (هر ۶.۰۸ شوت)

 

فصل ۱۷-۲۰۱۶: ۱۷۹ شوت، ۳۷ گل (هر ۴.۸۴ شوت)

 

فصل ۱۸-۲۰۱۷: ۱۹۷ شوت، ۳۴ گل (هر ۵.۷۹ شوت)

 

فصل ۱۹-۲۰۱۸: ۱۷۱ شوت، ۳۶ گل (هر ۴.۷۵ شوت)

 

فصل ۲۰-۲۰۱۹: ۲۸ شوت، ۸ گل (هر ۳.۵ شوت)

 

با نگاهی به آمار مسی در ضربات ایستگاهی نیز به خوبی درمی‌یابیم که چرا والورده در خصوص این مهارت مسی گفته: «این یک مهارت است که مسی آن را به کمال رسانده» مسی در این فصل ۱۰ بار پشت ضربات ایستگاهی قرار گرفته و ۴ بار موفق به گلزنی شده است تا به این ترتیب ۴۰ درصد از ضربات کاشته او تبدیل به گل شده باشند.

 

نود

۵ ۱  
آی اسپورت
2019-11-10 23:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
وحید بارساپولیسی
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۰:۱۴
دوستان توجه کنن که این تبدیل شوت به گل یکی از فاکتورهای مهم دنیای فوتبال حرفه ای برای تمیز دادن دو بازیکن ازهم هست .. اصطلاح انگلیسیش میشه :
CONVERSION RATE

مثلا علی علیپور در ایران یکی از بهترینهای فوتبال ایران هست که کانورشن ریتش فقط از سردار آزمون کمتر هست..
مثلا مهدی طارمی دربازی 7 یا 8 بار شوتزنی میکنه و شاید 1 گل در حالیکه علی علیپور ممکنه 1 گل رو تنها تو دو یا سه شوت بدست بیاره..
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر