فهرست
تغییر استراتژی مجلس در پرونده ویلموتس
تغییر استراتژی مجلس در پرونده ویلموتس

تغییر استراتژی مجلس در پرونده ویلموتس

آی اسپورت - احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس در گفتگوی امروز خود با تلویزیون، خبر از درخواست مجلس از دستگاه های نظارتی و امنیتی برای بررسی چگونگی ارسال اطلاعات داخلی به فیفا و AFC داد. قاضی زاده هاشمی می گوید با آدرس های غلطی که برخی منابع مطلع داخلی داده اند، فیفا و AFC در تهدید کتبی از تعلیق فوتبال ایران گفته اند. پیش از جام ملت های آسیا در امارات، فدراسیون فوتبال ایران به صورت شفاهی تهدید به تعلیق شد اما تهدید کتبی باعث شده تا مجلس به دنبال این باشد که چه کسانی به فیفا اطلاعات داده اند.

پیگیری چگونگی ارسال اطلاعات به فیفا و AFC، تنها فعالیت مجلس درباره فوتبال و ماجراهای مرتبط با پرونده مارک ویلموتس نیست. برخی افراد درگیر در پرونده تصور می کردند با بلند شدن چماق تعلیق فیفا، مجلس عقب نشینی می کند و این پرونده با یک تذکر ساده مختومه می شود. اما مجلس پس از حساسیت های ایجاد شده با برگزاری جلسه کمیسیون اصل 90، برای بررسی پرونده به دو راهکار رسیده است:

راهکار اول؛ پرونده تاج بررسی می شود

برای اینکه فیفا روی دخالت نهادهای غیرورزشی و دولتی در فوتبال حساس نشود، مجلس فعلا پرونده شخص مهدی تاج را پیگیری می کند. از آن جا که مهدی تاج در حال حاضر سمتی در فوتبال ندارد، پرونده او برای کمیته تحقیق و تفحص مجلس ارسال شده است. در بررسی پرونده مهدی تاج، قطعا پای اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال نیز وسط می آید اما دیگر حساسیت فیفا را در پی نخواهد داشت.

امروز (22 شهریور) از یک منبع موثق شنیدیم، کمیسیون های اصل 90، اجتماعی و فرهنگی مجلس، پرونده مهدی تاج را به کمیته تحقیق و تفحص مجلس فرستاده اند. پیش از این، پرونده استقلال و پرسپولیس هم در کمیته تحقیق و تفحص بررسی شده بود.

راهکار دوم؛ تغییر کلید واژه های حساسیت برانگیز

گویا قرارهایی در مجلس گذاشته شده تا به جای کلید واژه فساد در فوتبال، عبارات دیگری مثل گران خری، سهل انگاری در مصارف منابع مالی در فوتبال و ... مورد استفاده قرار گیرد. با تغییر عبارت کلیدی فساد در فوتبال، آن عده ای که علاقه مند به لو دادن اطلاعات داخلی هستند، دیگر مورد حساسیت برانگیزی برای گزارش به خارج از کشور ندارند.

کمیته تحقیق و تفحص مجلس

مجلس جدا از وظیفه قانون گذاری، برخی وظایف نظارتی نیز دارد. برای انجام وظایف نظارتی، چند ابزار از جمله استیضاح و طرح سوال از رئیس جمهور در اختیار مجلس است. کمیته تحقیق و تفحص مجلس یکی دیگر از این ابزارها است. در مواردی که مرتبط با وزارت خانه ها نیست و امکان استیضاح یا طرح سوال وجود ندارد، کمیته تحقیق و تفحص مجلس وارد عمل می شود.

کمیته تحقیق و تفحص مجلس شامل یک نماینده از هر استان می شود. برای استان هایی با جمعیت بالای دو میلیون نفر، بیش از یک نماینده در این کمیته حضور دارند. با قصد جدی مجلس برای پیگیری پرونده مارک ویلموتس، حالا کمیته تحقیق و تفحص وارد عمل شده است و در اولین اقدام، پرونده مهدی تاج را بررسی خواهد کرد. البته قوه قضاییه و دادستانی هم به طور موازی کار خود را انجام می دهند اما مجلس برای جلوگیری از حساسیت های احتمالی، پرونده مارک ویلموتس را به پرونده مهدی تاج تبدیل کرده است.

طرفداری

     
آی اسپورت
2020-09-12 22:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر