فهرست
چرا دورتموندِ حذف شده، به «برد» نیاز دارد؟
چرا دورتموندِ حذف شده، به «برد» نیاز دارد؟

چرا دورتموندِ حذف شده، به «برد» نیاز دارد؟

آی‌اسپورت- می‌گویند وقتی چیزی را که می‌خواهی به دست نمی‌آوری تجربه چیزی است که به دست می‌آوری. اما برای بروسیا دورتموند که از پیش به نظر می‌رسد مرحله حذفی لیگ قهرمانان را برای اولین بار از فصل 12-2011 از دست داده هنوز دستاوردی محسوس در دسترس است: تیم پیتر بوش امشب مقابل تاتنهام هاتسپر قرار می‌گیرد که تلاش کند کل فصل‌اش را نجات بدهد. در شرایط معمول، پنجه کشیدن روی جایگاه سوم و جلوتر از آپوئل نیکوزیا و فرود آمدن در لیگ اروپا در وستفالیا یک رسوایی کوچک است تا رسیدن به یک هدف. اما حالا شرایط عادی نیست.

دورتموند از اواخر سپتامبر در بوندس‌لیگا بدون پیروزی بوده: سه بار متوالی باخته. آن‌ها دو بار با ماهی‌های آپوئل مساوی کرده‌اند. یک مشکل مزمن هم با گلزن اصلی‌شان پیر امریک اوبامیانگ دارند که در بازی با اشتوتگارت به دلایل انضباطی از تیم کنار گذاشته شد. انتقادها به تاکتیک‌های بوش روبه افزایش است. یک دوازه‌بان دارند، رومن بورکی که معمولا فریاد همه را درمی‌آورد و یک مدیر با سابقه عالی، اسون میسلینتات آن‌ها را ترک کرد که به آرسنال برود.

بدتر از همه، همسایه‌شان شالکه04 با یک جهش در جدول از آن‌ها عبور کرده و به رتبه دوم رسیده در حالی که بی‌وی‌بی بیرون از جایگاه‌های دارای سهمیه لیگ قهرمانان در رده پنجم است. مربی شالکه، کلمنس تونیز به مجله دوشنبه کیکر گفته: «می‌خواهیم از دورتموند عبور کنیم.» چیزی که چند ماه قبل یک اظهارنظر خنده‌دار به نظر می‌رسید ناگهان به یک تهدید باورکردنی تبدیل شده.

دورتموند در اوج ناامیدی به یک پیروزی برابر تاتنهام مائوریسو پوچتینو احتیاج دارد که جریان‌های منفی‌بافی از پاییز‌شان را بشوید. جدا از تقویت بالقوه اعتماد به نفس شکننده تیم، نگرانی‌های عملی زیادی هم وجود دارد. رفتن به لیگ اروپا شاید تنها راه یک شانس عملی برای به دست آوردن یک جام برای آن‌ها باشد. لیگ تقریبا از دست رفته و رقیب کینه‌چوی آن‌ها بایرن در دور بعدی دی‌اف‌بی پوکال در دسامبر از آن‌ها میزبانی می‌کند.

رسیدن به نقره، چیزی که دورتموند خوب بلد است، راه را برای بازیکنان آسان‌تر می‌کند که پیشنهادهای سودآورشان در جاهای دیگر را جست‌وجو کنند. رئیس بی‌وی‌بی، هانس یواخیم واتسکه اخیر شرایط تیم‌اش را با کار سیزیفی توصیف کرده بود اما غلتاندن سنگ در یک تپه اگر گاه‌گاه حداقل لحظات اندکی زیر نور خورشید استراحت کنی پاداش بیشتری دارد.

برای بازیکنان روبه شکوفایی مثل کریستین پولیشیچ و جولیان ویگل که می‌توانند خیلی آسان فرصت‌های با پول خوب در جایی دیگر پیدا کنند ضروری است که حس کنند دورتموند دورتموند می‌تواند آن‌ها را پرورش دهد. همین حالا در هر حال، تقریبا همه اعضای ترکیب این تیم تقلا می‌کنند که با بیشترین توانایی‌های‌شان بازی کنند اما به نظر می‌رسد هر بار که تیم حریف دفاع بیش از حد بازشان را با توپ‌های بلند و سریع را هدف قرار می‌دهد تیم از هم می‌پاشد. باختن بازی‌ها به اندازه کافی بد هست اما چنین قابل پیش‌بینی باختن بازی‌ها ناامیدکننده است. اینجا است که بااستعداترین بازیکنان قانع می‌شوند که وقت‌شان را در تیمی تلف می‌کنند که نمی‌تواند منسجم باشد.

ما هنوز به اینجا نرسیده‌ایم اما هیچ شکی نیست که بوش که 54ساله شد وقت‌اش را برای منظم کردن دورتموند از دست می‌دهد. دورتموند که با کشف‌های خارق‌العاده‌اش و سرمربی‌های متحول‌کننده‌اش مثل یورگن کلوپ و توماس توخل سری وارد گروه بهترین‌های اروپا شد صرفا نمی‌تواند نمی‌تواند تماشا کند که دستاوردهای‌اش باورشان را از دست بدهند. روسا دست به عمل می‌کنند و مطمئنا تبرشان را بیرون می‌آورند پیش از آن که پولیشیچ و رفقا دل‌شکسته شوند.

همه مشکلات آن‌هایی نیستند که بوش به وجود آورده. شاید او پیش از آن که این شغل را در آیدوناپارک بگیرد نمی‌دانست که زوج دفاعی سوکراتیس و توپراک چه‌قدر کند هستند و فرم مصیبت‌بار بورکی فقط به این بی‌ثباتی اضافه می‌کند. بیماری بی‌نظمی اوبامیانگ مشکلی است که او از سلف‌اش به ارث برده و شاید نتیجه منطقی این باشد که باشگاه و بازیکن زمان مناسب برای جدا کردن راه‌شان در تابستان را از دست دادند. دورتموند در دو پنجره نقل‌وانتقال قبلی تمایل داشت ملی‌پوش گابنی را با قیمتی مناسب بفروشد اما هیچ پیشنهاد مناسبی نگرفت.

بی‌وی‌بی و اوبا به همین ترتیب به هم چسبیده‌اند: همسرانی بی‌میل در یک ازدواج بدون عشق که فقط به دلیل نگرانی‌های مادی و واسبتگی دوطرفه ادامه پیدا می‌کند. دورتموند به گل‌های اوبامیانگ نیاز دارد تا به جایی که می‌خواهد برسد. اوبامیانگ نیاز دارد که در دورتموند گل بزند که از این تیم برود.

بوش همزمان نیاز دارد که از گل‌ خوردن‌های دورتموند جلوگیری کند تا شغل‌اش را حفظ کند. مثل همه مربیانی که با سیستمی که فوری شناخته می‌شود بازی می‌کنند او هم به دلیل یک‌دندگی قابل درک‌اش زیر فشار است. تلاش‌های برای سامان دادن شیوه دورتموند تا به حال به یک سردرگمی درهم و برهم نه اینجا نه آنجایی منجر شده است و یک خطر واقعی در بی‌تجربه‌گی او در این سطح وجود دارد که ممکن است توانایی‌های او را در مشخص کردن مسیرش بین وفادار ماندن به اصول‌اش یا بازببینی نیاز به تغییر (یا عمل به اصول‌اش به شکلی متفاوت) تحت تاثیر قرار دهد.

دورتموند در کنار گذاشتن ناآرامی‌هایی که از صدای طرفداران دیوار زرد ناشی می‌شود ناتوان هستند اما بیشتر از هر چیز آن‌ها نگران‌اند که نتوانند در زمان حیاتی برای تیم‌شان نتوانند بر اعصاب‌شان مسلط باشند. دربی روهر با شاکله آخر هفته بعدی برگزار می‌شود و یک ضربه دیگر که اعتماد به نفس‌شان را پیش از این بازی و مقابل تاتنهام شاید چرخ‌های تغییر را به حرکت درآورد.

۲    
آی اسپورت
2017-11-21 16:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر