فهرست
اسلحه پنهان کالدرون و استرا برای دربی ۹۰
اسلحه پنهان کالدرون و استرا برای دربی ۹۰

اسلحه پنهان کالدرون و استرا برای دربی ۹۰

آی اسپورت - دربی ۹۰ از راه رسید و یک‌بار دیگر هیجان بر فوتبال ایران قالب خواهد شد. طعم اضطراب و استرس از چند روز قبل از این دیدار در اردوی دو تیم و هواداران آنها حکمفرما شده و تا لحظه آغاز بازی این هیجان ادامه پیدا می‌کند. در این بین گمانه‌زنی‌ها، پیش‌بینی‌ها، تحلیل‌ها و ارزیابی‌ها از بازی پیش‌رو توسط هر طیفی از طرفداران گرفته تا رسانه‌ها، کارشناسان و پیشکسوتان هر دو تیم شدت گرفته و درمجموع اینکه تا چند روز قبل از این دیدار به هر جایی که می‌روید اگر سخنی از فوتبال در آن جاری باشد به‌طور حتم بخش مهمی از آن درخصوص دربی و دیدار مهم فوتبال ایران بین استقلال و پرسپولیس خواهد بود. پیش‌بینی نتیجه احتمالی مسابقه توسط هواداران هر دو تیم نیز بخش دیگری از ماجراست و کری‌های بی‌پایانی که تا سوت پایان ادامه پیدا می‌کند اما هرچه باشد مطمئنا این تدابیر فنی مربیان و کادر فنی هر دو تیم است که می‌تواند در نتیجه نهایی این دیدار تاثیرگذار باشد و درنهایت جشن و شادی را در اردوی تیمش و هواداران بی‌شماری که هرکدام از دو تیم دارند به ارمغان بیاورد.

سیستم پنهان هر ۲ مربی برای دربی

پرسپولیس تا اینجای بازی‌های لیگ از سه سیستم فنی در ترکیب خود بهره گرفته است. این تیم با تصمیم کالدرون تا اینجای کار از سه سیستم ۲-۴-۴ ، ۳-۳-۴ و ۱-۳-۲-۴ در بازی‌هایش استفاده کرده است. البته تا اینجا سیستم ۱-۳-۲-۴ در نیمه دوم بازی با صنعت نفت بهتر نتیجه داده و پرسپولیس توانست بازی بهتری از خودش بروز دهد. البته کالدرون برای دو هافبک دفاعی فقط نوراللهی و ربیع‌خواه را در اختیار دارد که ربیع‌خواه هنوز نتوانسته نظر کالدرون را کامل جلب کند. این روزها در تمرینات پرسپولیس کالدرون دغدغه‌های خاصی برای تعیین سیستم تیمش مقابل رقیب سنتی خواهد داشت.

در خط دفاعی تا دیدار با تراکتورسازی سیدجلال حسینی زوج شجاع بود تا ترکیب زوج دفاعی تیم قهرمان به هم نخورد اما برخی اشتباهات و شاید هم سن بالای سیدجلال درنهایت کالدرون را ترغیب به نیمکت‌نشینی مهره مجرب و تاثیرگذارش کرد تا جا برای کنعانی‌زادگان باز شود. از سوی دیگر استراماچونی نیز در سه دیدار گذشته تیمش ترکیب‌های متفاوتی را برای موفقیت استقلال آزمایش کرده و جالب اینکه با هیچ‌کدام از ترکیب‌های ممکن هنوز موفق به کسب نتیجه لازم با آبی‌پوشان نشده است. البته سرمربی ایتالیایی برخلاف همتای آرژانتینی خود در تیم رقیب حداقل در این سه بازی نشان داده که علاقه‌ای به حضور دو مهاجم در ترکیبش ندارد و اگر هم بخواهد شیوه هجومی را همراه با استقلال به نمایش بگذارد، از وینگرهایش برای کمک به مهاجم هدف استفاده می‌کند. استقلال در دو بازی ابتدایی خود و تا قبل از مصدومیت فرشید باقری با ترکیب ۱-۳-۲-۴ به میدان می‌رفت اما در بازی سوم و در غیاب باقری و تنها در حضور علی کریمی، این تیم با ترکیب ۱-۴-۱-۴ که در زمان حمله تبدیل به  ۳-۳-۴ و در زمان دفاع تبدیل به ۱-۵-۴ می‌شد به میدان رفت که در هر دو صورت هیچ‌کدام از این ترکیب‌ها تا به امروز نسخه شفابخشی برای آبی‌ها محسوب نشده و برای این تیم نجات‌بخش نبوده‌اند.

حسینی ثابت است؛ رادو یا بیرو؟

در قفس توری استقلال به‌جز حسینی گزینه دیگری وجود ندارد اما در پرسپولیس حضور دو گلر آماده به‌طور حتم کار سرمربی پرسپولیس را برای انتخاب دروازه‌بانش سخت کرده و به‌واقع مشخص نیست در دربی ۹۰ در دروازه پرسپولیس رادوشوویچ با‌انگیزه و آماده به میدان می‌رود یا بیرانوند جنجالی و پرحاشیه!

کدام مدافعان؛ شرایط مشابه ۲ تیم!

این در حالی است که استرا نیز هنوز مثل کالدرون ترکیب خط دفاعی خود را به‌خوبی نشناخته و به‌جز وریا غفوری و شاید هم سیاوش یزدانی هنوز مشخص نیست عارف غلامی یا دانشگر در مرکز و میلیچ یا زکی‌پور سمت چپ دفاعی برای استقلال به میدان خواهند رفت. در پرسپولیس نیز تقریبا حضور کنعانی‌زادگان باروحیه و جنگنده در ترکیب اصلی قطعی است و شیری نیز از حالا در تفکرات کالدرون در ترکیب اصلی قرار دارد و جالب اینکه درست مثل استقلال، سرخ‌ها نیز به‌دلیل مصدومیت نابهنگام شجاع برای انتخاب زوج کنعانی در مرکز و انتخاب از بین انصاری یا نادری در دفاع چپ مردد هستند.

یک یا دو هافبک دفاعی؛ مساله این است!

در هر صورت در غیاب باقری و کامیابی‌نیای مصدوم مشخص نیست این دو تیم با ترکیبی دفاعی‌تر و با دو هافبک دفاعی برابر هم به میدان خواهند رفت یا مربیان‌شان دست به ریسک زده و برای برتری عددی در زمین حریف تیم‌شان را با یک هافبک دفاعی راهی میدان می‌کنند. این در حالی است که در هر دو صورت جای علی کریمی و احمد نوراللهی به‌عنوان کمربند خط دفاعی دو تیم از حالا قطعی بوده و انتخاب نفر دوم برای حضور در زمین بیش از هر چیزی به تفکر مربیان خارجی دو تیم مربوط می‌شود.

خط جلوی استقلال باثبات‌تر از حریف

برای خط جلو نیز در ترکیب استقلال شاید بتوان از حالا حضور شجاعیان، قائدی و تبریزی را تقریبا قطعی دانست و این در حالی است که به‌جز ترابی و عالیشاه، حضور مهره‌هایی مانند امیری، عالیشاه، جونیور و نعمتی به تفکرات تاکتیکی کالدرون مربوط بوده و اینکه آیا پرسپولیس می‌خواهد در این دیدار با یک مهاجم به میدان برود یا دو مهاجم.

غایبان احتمالی؛ دغدغه هر ۲ مربی

این بازی در حالی برگزار می‌شود که غایبان احتمالی هر دو تیم از حالا دغدغه‌ها و نگرانی‌های هر دو مربی را افزایش داده و چه‌بسا حضور هرکدام از آنها می‌توانست یا می‌تواند ترکیب اصلی هر دو تیم را با تغییرات اساسی مواجه کند. در استقلال همه منتظر بخشش فرشید اسماعیلی هستند و از فرشید باقری به‌عنوان سورپرایز این دیدار نام برده می‌شود و از سوی دیگر نیز شیخ دیاباته آماده می‌تواند تبریزی را نیمکت‌نشین کند. در پرسپولیس هم درصورتی که شجاع خلیل‌زاده به دربی برسد به‌طور حتم در ترکیب اصلی تیمش حضور خواهد داشت.

نکته پایانی؛ کدام طلسم می‌شکند؟

استقلال هنوز بازی‌هایش را نبرده و دروازه‌بانش کلین‌شیت نکرده. این تیم توسط مهاجمان هدفش هنوز به گل نرسیده و در سوی دیگر میدان علی علیپور، بهترین گلزن پرسپولیس در سه‌سال اخیر هنوز برای این تیم گلزنی نکرده است و مهره‌هایی مانند امیری یا احمدزاده نیز در بازگشت آن‌طور که باید هنوز خوش ندرخشیده‌اند. بنابراین باید صبر کرد تا پایان دربی ۹۰ مشخص شود کدام طلسم شکسته خواهد شد.

فرهیختگان

  ۱  
آی اسپورت
2019-09-21 09:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیر
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۸:۳۶
ببخشید این دربی 91 هست دربی 90 بازی سوپرجام بود که نتیجه اش 3-0 به سود پرسپولیس شد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر