فهرست
ستین به نگرشی تازه نیاز دارد
ستین به نگرشی تازه نیاز دارد

ستین به نگرشی تازه نیاز دارد

آی اسپورت - ماه‌ عسل ستین و بارسلونا تقریباً سر آمده و با رسیدن رقابت‌های لالیگا به ماه‌های پایانی،مرد اسپانیایی مجبور است نگرشی تازه را برای ادامه‌ فصل در پیش بگیرد. جوزپ‌ ماریا بارتومئو،مالک باشگاه بارسلونا،ستین را تحت فشار گذاشته تا تیم هر چه سریع‌تر پیشرفت کند. متأسفانه سرمربی سابق رئال بتیس،خیلی زود با سختی‌های کار در یک چنین مجموعه‌ی بزرگی مواجه شده است.

زمانی که ستین به کاتالونیا رسید،همه‌چیز خوب به نظر می‌رسید‌. او هم در همان ابتدا پیام شفافی را برای هواداران داشت.  «ما قرار است که لحظات خوبی را داشته‌باشیم»، او‌ این را در مراسم معارفه‌اش اعلام کرد. «زمانی که من به تیمی می‌روم، تنها یک چیز را تضمین‌ می‌کنم و آن هم این  است که ما خوب بازی خواهیم کرد.» این‌ عبارات دیگر در نیو‌کمپ کار‌ساز نخواهند بود؛ بارتومئو از شرایط تیم راضی نیست و بارسلونا هم خیلی خوب بازی نمی‌کند.

فلسفه‌ی فوتبال ستین از همان فلسفه‌ی یوهان کرویف پیروی می‌کند و او تمایل به حفظ مالکیت توپ دارد و هیچ جایی بهتر از بارسلونا برای پیاده‌کردن این فلسفه وجود ندارد، اما در عمل هیچ افزایشی در مالکیت توپ بارسلونا نسبت به دوران‌ والورده وجود نداشته‌است. ستین نه تنها با مانع‌هایی در به‌اجرا در آوردن سبک بازی‌اش مواجه شده، بلکه سیستم بازی بارسلونا هم‌ از زمان آمدن ستین بار‌ها دستخوش تغییر شده‌است. او‌ در ابتدای حضورش از آرایش ۳-۵-۲ بهره می‌برد اما خیلی زیاد به ۴-۳-۳ محبوب سکو‌های نیوکمپ‌ بازگشت. هم‌چنین در بسیاری از مسابقات،بارسلونا برای حفظ نتیجه‌ی بازی از آرایش ۴-۴-۲ دوران‌ والورده استفاده ‌کرده‌ است. در‌حالی که انتظار می‌رفت با حضور مربی جدید موتور تیم بارسلونا روشن‌ شود،اما گویا سوخت این‌ موتور خیلی زود به پایان رسیده‌است!

ترس و ‌اضطراب ستین باعث شده او‌ در چند هفته‌ی اخیر و برای خروج‌ از اوضاع فعلی رو به تغییر پست بازیکنان بیاورد. انتقال سرخی روبرتو‌ به دفاع وسط و استفاده از آرتورو‌ ویدال به عنوان بال مثال‌هایی از این تغییرات بوده‌اند. تغیراتی که البته ثمر‌بخش نبوده‌اند. هم‌چنین در ابتدای حضور ستین، تمرینات بارسلونا با فشار بالایی برگزار می‌شد اما بحران‌ مصدومیت در تیم باعث شد تا کیکه مجبور شود تمرینات را با فشاری کم‌تر از حد دل‌خواهش برگزار کند.

با این‌حال ،ناامید‌کننده‌ترین‌ موضوع به استفاده از جوانان برمی‌گردد.زمانی که ستین به جمع کاتالان‌ها اضافه شد، جوانان بارسلونا شرایط خوبی داشتند و‌ محصولات لاماسیا راه خود را به تیم بزرگسالان بسیار بیشتر از دوران‌ حضور والورده باز‌کرده‌بودند. آنسو فاتی،کارلوس پرز و ریکی پویگ از جوانانی بودند که فرصت خوبی در اختیارشان قرار می‌گرفت، اما با انتقال پرز به رم شرایط تغییر کرد. دوران مصدومیت تعدادی از مهره‌‌های اصلی به پایان رسید و مارتین بریثویت هم به شکل ناگهانی جذب شد و فرصت‌ بازی جوانان لاماسیا بسیار کم‌شد.

 

ترجمه: علی کمانگری 

 

۶ ۱  
آی اسپورت
2020-03-13 17:40:00
نظر دهید

۱ نظر
محمد گرگانی
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸، ۲۱:۳۰
کاس کارلس پرز رو نمیفروختن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر