فهرست
سیتی Vs تاتنهام: پوچ، پپ و بیشینه‌ها
سیتی Vs تاتنهام: پوچ، پپ و بیشینه‌ها

سیتی Vs تاتنهام: پوچ، پپ و بیشینه‌ها

آی‌اسپورت – در آستانه‌یِ سفر تاتنهام هاستپرز به اتحاد و جدال امشب مقابل منچستر سیتی، موریسیو پوچتینو که یک هفته در حال آماده کردنِ تیمش برای این بازی بزرگ بود، همانطور که پیش‌بینی می‌شد تلاش کرد تا اهمیت نتیجه‌یِ نهایی آن را چندان مهم جلوه ندهد: «هنوز خیلی زوده که بخوایم درباره‌یِ بازی‌های حیاتی و امتیازهایِ سرنوشت‌ساز برای رسیدن به هدف‌هایِ بزرگ حرف بزنیم. هنوز کلی بازی مونده.»

نظر پوچتینو کاملا صحیح است. اگر بازی با تساوی یا پیروزیِ سیتی به پایان برسد، بدل به یکی دیگر از بازی‌هایِ تاپ سیکسِ این فصل می‌شود که جذابیت زیادی دارد، اما نتیجه‌اش تاثیر زیادی روی جدول لیگ ندارد. اما اگر اسپرز این بازی را ببرد ماجرا فرق می‌کند.

پیروزیِ احتمالی امشبِ اسپرز در اتحاد، چهارمین پیروزیِ پیاپی مردانِ پوچتینو مقابل سیتیزن‌ها خواهد بود، و دومین پیروزیِ پیاپی مقابل سیتیِ پپ گواردیولا. شاید در نهایت حتی این پیروزی هم "سرنوشت‌ساز" نباشد، اما نمایی کلی از فصل ارائه خواهد داد، از اینکه اسپرز دوباره به جمع مدعیان قهرمانی بازگشته. پیروزی در زمین سیتی، بعد از شکست دادنِ چلسی دقیقا به همین معنا خواهد بود.

با این حال بازگشت اسپرز به فرم و رقابتِ جدی‌اش با چلسی تا پیش از این بازی هم مشخص بود. اما نکته‌ای که بیش از آن می‌تواند تحت تاثیر نتیجه‌یِ بازی امشب قرار بگیرد شرایط گواردیولا است. اگر سیتی امشب شکست بخورد، بعد از آن شکست سنگین مقابل اورتون، در توصیفِ وضعیت تیم و مربیِ کاتالانش واژه‌ای غیر از بحران نمی‌توان به کار برد.

اهمیت واقعیِ بازی اینجاست، بازی‌ای برای پرواز اسپرز و برای غرق شدن سیتی.

در این میان یک نکته‌یِ دیگر هم حساسیت و موضوعیتِ این جدال را افزایش می‌دهد. سیتی پیش از بازی رفت دو تیم در ماه اکتبر تیمی مهارنشدنی به نظر می‌رسید و بیشتر بحث و گفت و گو سر این بود چطور می‌تواند گواردیولا و شاگردانش را متوقف کرد. اما جریان بازی که با پیروزیِ 0-2 اسپرز به پایان رسید نمایشی کاملا برتر از سویِ پوچتینو و مردانش به همراه شد. و نکته‌یِ مهم اینجاست که تاتنهام امروز تیمی بسیار بهتر و آماده‌تر از تاتنهامِ اکتبر است.

تاتنهام حتی نسبت به همین مقطع از فصل پیش، وقتی که تازه شروع به نشان دادنِ خودشان کردند هم نمایش‌هایی چشمگیرتر و نتایجی بهتر دارد. این نکته‌ایست که پوچتینو در کنفرانس مطبوعاتی پیش از بازی امشب با تاکید بهش اشاره کرد، نکته‌ای که آمار هم کاملا تاییدش می‌کنند: اسپرز نسبت به فصل پیش بعد از 21 بازی، 9 امتیاز بیشتر دارد و 9 گل بیشتر زده است.

تاتنهام فصل پیش با روند پیروزی‌های پیاپی‌اش از ژانویه تا آوریل بود که خودش را به عنوان مدعی جدی قهرمانی مطرح کرد، روندی که متکی بر قدرت و انرژیِ بالای بازیکنانش بود و به همین خاطر درست در مقطع پایانی فصل وقتی این انرژی اندکی فروکش کرد، به مشکل برخورد و در نهایت قهرمانی را به لستر سیتی بخشید.

تاتنهام این فصل اما تفاوتی ظریف نسبت به فصل پیش دارد، ظرافتی که در پاس‌های عمقیِ کریستین اریکسون، پاس چیپ دلی علی برای تکمیل هت‌تریکِ هری کین مقابل وست بروم و ترکیبِ هوشمندانه‌یِ اریکسون و علی روی دو گلی که مقابل چلسی ساختند و زدند دیده می‌شود. اسپرز در 6 بازیِ اخیرش میانگینِ 3.17 گل در هر 90 دقیقه داشته، آماری که در 15 بازیِ اول فصل 2.07 بوده. میانگین مالکیت توپ اسپرز هم در این 6 بازی 62.3 درصد بوده، در مقایسه با 58.6 درصدِ 15 بازی اول فصل.

اسپرز در بازی‌هایِ اخیر دقیقا نمایش تیمی را داشته که به باور بالایی از توانایی‌های خودشان رسیده‌اند. در نقطه‌یِ مقابل اما سیتی با مشکل بحران اعتماد به نفس، حداقل هروقت حریف بهشان حمله می‌کند، مواجه شده است. از این حقیقت که اورتون با تنها چهار شوت به دروازه چهار گل به سیتی زد نباید به سادگی گذشت. تفاوت فرم سیتی به صورت کلی در مقایسه‌یِ دو مقطع پیش و پس از بازیِ رفت مقابل تاتنهام کاملا آشکار است: میانگینِ 3 گل زده و 0.83 گل خورده در هر بازی، مقابلِ 1.53 گل زده و 1.4 گل خورده در هر بازی.

پس نتیجه‌یِ نهایی این آمار و آنالیزها چیست؟ اگر پوچتینو دقیقا می‌دانسته چطور تیمِ آماده‌یِ پپ را، با اینکه تیم خودش هم هنوز به آمادگیِ لازم نرسیده بود، شکست دهد پس قاعدتا امشب هم باید شکستی دیگر به او تحمیل کند.

اما فوتبال به ندرت به این سادگی است و گواردیولا همچنان یکی از پیچیده‌ترین ذهن‌هایِ مربیگریِ فوتبال جهان را دارد، اگرچه در چند وقت اخیر خیلی اثری از آن ندیده‌ایم. او باید امشب راهی برای مهار اسپرز پیدا کند و این چاشنی اصلی جدال دو تیم در اتحاد خواهد بود. با وجود تمام مقایسه‌هایِ اکثرا سطحی بین این بازی و بازی‌هایِ بارسلونا و اسپانیول، حقیقت اینجاست که پوچتینو و پپ هر دو مربی‌هایی هستند که وقتی تیمشان فقط نزدیک به بیشینه‌یِ رویکردشان هم بازی می‌کند عملا موضوعیت حریف را از بین می‌برند.

این بازی حالا موضوعیتی بسیار بالا برای گواردیولا دارد، چون اگر تیمِ گواردیولا امشب نزدیک به بیشینه‌یِ قدرتش بازی نکند بیشترین تبعات ممکن از منظر نتیجه‌یِ تنها یک بازی را برایش به همراه خواهد داشت.

۱۰    
آی اسپورت
2017-01-21 09:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر