فهرست
فینال کوپا دل ری: تفاوت خواستن و نیاز داشتن
فینال کوپا دل ری: تفاوت خواستن و نیاز داشتن

فینال کوپا دل ری: تفاوت خواستن و نیاز داشتن

آی‌اسپورت – بارسلونا پرافتخارترین تیم تاریخ کوپا دل ری است. کاتالان‌ها تا امروز ۳۰ بار جام حذفی اسپانیا را بالا برده‌اند. نزدیک‌ترین تیم‌ها به بارسلونا در فهرست بیشترین برندگان کوپا اتلتیک بیلبائو با ۲۳ قهرمانی و رئال مادرید (۱۹) و اتلتیکو مادرید (۱۰) هستند.

بارسا چهار کوپا دل ری اخیر را هم فتح کرده تا تعداد قهرمانی‌هایش در یک دهه اخیر را به عدد شش برساند. پس آیا از همین حالا باید آن‌ها را برنده بازی امشب هم دانست؟ نه چندان. تفاوت مهمی بین خواستن و نیاز داشتن است. بارسلونا از هر نظر شانس اول قهرمانی، مقابل والنسیا، به حساب می‌آید. اما بعد از شکست سنگین در آنفیلد که موجب حذف آن‌ها در نیمه نهایی چمپیونز لیگ شد، حسی از افسردگی بر کاتالان‌ها غالب بوده، حسی درست مثل فصل قبل در همین مقطع. برای همین است که شاید بردن کوپا و کسب دوگانه داخلی بیش از خواستن، یک نیاز باشد تا حداقل این فصل را از منظر بسیاری از هوادارانشان، فاجعه‌بار به پایان نرساند.

حتی پیروزی در فینال امشب هم موجبات جشنی بزرگ برای بلوگرانا را فراهم نخواهد کرد. شاید بارسایی‌ها فصل پیش با آن شکست عجیب و غیرمنتظره برابر رم کنار آمدند و ازش به عنوان اتفاقی نادر که گاهی در فوتبال پیش می‌آید یاد کردند، اما این فصل دیگر قرار نبود چنین سقوط وحشتناکی تکرار شود. تمام تمرکز این فصل روی چمپیونز لیگ بود، جام زیبایی که لیونل مسی پیش از شروع بازی‌ها قول داده بود که بارسلونا بازگرداندش. به همین خاطر نرسیدن به فینال، در حالیکه بازی رفت را ۳-۰ از لیورپول برده بودند، سایه‌ای سنگین روی کل فصل بارسلونا انداخته و اختلاف ۱۱ امتیازی نسبت به اتلتی و ۱۹ امتیازی نسبت به رئال در جدول لا لیگا را بسیار کم‌ارزش‌تر از آنچه باید نشان می‌دهد.

در نقطه مقابل اما والنسیا نیم فصل دومی رویایی پشت سر گذاشته. کسب سهمیه چمپیونز لیگ در روز آخر لا لیگا و رسیدن به نیمه نهایی یوروپا لیگ و فینال کوپا دل ری، موفقیتی معجزه‌آسا به نظر می‌رسد وقتی به خاطر بیاوریم مارسلینو و شاگردانش در ماه ژانویه فقط چهار امتیاز با منطقه سقوط به دسته دوم فاصله داشتند. پیروزی در بازی امشب می‌تواند اولین جام برای آن‌ها از سال ۲۰۰۸ تا امروز را به ارمغان بیاورد، آن هم در جشن تولد ۱۰۰ سالگی باشگاه. شور و هیجانی که هواداران والنسیا دارند هم از همین بابت است. فروشگاه مستایا در روزهای اخیر تی‌شرتی به فروش رسانده که رویش نوشته: «ما کاپ را می‌خواهیم». هواداران هم در تمرینات تیم پرچمی بالا برده‌اند با این درخواست: «هیچ تیمی از نظر انگیزه بالاتر از شما نیست. پس بریم برای فتح جام». والنسیایی‌ها خواهان قهرمانی در جام حذفی هستند. بارسایی‌ها اما بیشتر از شکست گریزانند.

همین حس و حال است که بزرگ‌ترین سوال را مطرح می‌کند: آیا این آخرین بازی والورده روی نیمکت بارسا خواهد بود؟ دو سال پیش والورده تیم را در شرایطی بحرانی تحویل گرفت و بارسلونا را به دو قهرمانی پیاپی در لیگ رساند. بردن بازی امشب برابر والنسیا به معنای کسب دومین دوگانه داخلی پیاپی هم خواهد بود. با این وجود زمزمه‌های زیادی مبنی بر احتمال برکناری والورده، جدا از هر نتیجه‌ای که در فینال به دست بیاید، به گوش می‌رسد.

بسیاری از هواداران بارسلونا شک و تردید زیادی درباره لیاقت و کفایت والورده برای رهبری تیم محبوب‌شان دارند. بخشی از این هواداران که همین حالا رای نهایی‌شان را هم صادر کرده‌اند. فصل پیش به والورده اعلام شده بود که در صورت شکست خوردن در فینال کوپا دل ری آینده‌ای در نوکمپ نخواهد داشت. تیم او این بازی با نتیجه ۰-۵ مقابل سویا برد. حالا بعد از یک سال یک بار دیگر شرایطی مشابه تکرار می‌شود. اگرچه باشگاه این بار اعلام کرده بدون در نظر گرفتن نتیجه فینال از مربی‌اش حمایت خواهد کرد، ولی همه می‌دانیم این حرف هیچ تضمینی برای آینده والورده نیست.

     
آی اسپورت
2019-05-25 11:38:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر