فهرست
رونالدو در حوالی «شهریار» دیده شد
رونالدو در حوالی «شهریار» دیده شد

رونالدو در حوالی «شهریار» دیده شد

آی اسپورت - کریستیانو رونالدو با سرعت نور در حال نزدیک شدن به علی دایی است. سال‌هاست دایی با رکورد ۱۰۹گل زده، آقای گل مسابقات ملی تاریخ فوتبال به شمار می‌آید و راستش این است که فکرش را هم نمی‌کردیم روزی این رکورد به خطر بیفتد. حالا اما رونالدو، نابغه تلاش و پشتکار بدجوری به این رکورد حمله کرده و به‌ نظر می‌رسد تا آن را نشکند از پا نخواهد نشست. رونالدو سه‌شنبه‌شب در جریان پیروزی پنج بر یک تیم ملی پرتغال برابر لیتوانی موفق شد ۴ گل تیمش را به ثمر برساند. به این ترتیب مجموع گل‌های زده رونالدو در مسابقات ملی به عدد ۹۳ رسید و او بیش از هر زمان دیگری به دایی نزدیک شد. کریس البته بعد از این بازی با همان تواضع مثال‌زدنی‌اش(!) گفته: «فکر نمی‌کنم هیچ بازیکنی در دنیا به اندازه من در مسابقات ملی گل زده باشد.» او نمی‌داند اما حتما مطبوعات پرتغال به ستاره تیم ملی کشورشان یادآوری خواهند کرد که هنوز ۱۶گل تا رسیدن به رکورد علی دایی فاصله دارد.

این روزها نزدیک شدن رونالدو به رکوردشکنی برای پرتغالی‌ها بسیار جالب شده، اما در ایران همیشه به رکورد علی دایی به چشم جوک نگاه می‌شد. خرده‌گیران دایما در مورد او می‌گفتند که گل‌هایش را به فقط به گوام و مالدیو زده و این رکورد ارزشی ندارد، اما در پرتغال حتی چهار گلی که رونالدو به لیتوانی می‌زند هم با آب و تاب پوشش داده می‌شود. جالب است بدانید بررسی تفصیلی و جزء به جزء ۹۳ گل ملی زده شده توسط رونالدو، نشان می‌دهد تیم‌های بسیار ضعیف اروپا قربانیان محبوب او بوده‌اند و به‌اصطلاح عامیانه، کریس حتی از علی دایی هم ضعیف‌کش‌تر بوده است! رونالدو ۱۵ گل ملی‌اش را فقط به ۳ تیم لتونی، ارمنستان و آندورا زده است؛ تیم‌هایی که هر کدام ۵ گل از ستاره پرتغالی خورده‌اند. او ۱۲ گل دیگرش را مقابل ۳ تیم لیتوانی، جزایر فارو و استونی به ثمر رسانده؛ هر کدام ۴ گل. لوکزامبورگ ۳ گل از رونالدو خورده و این بازیکن ۶ بار هم دروازه آذربایجان، قبرس و قزاقستان را باز کرده است. تازه ما تیم‌هایی مثل عربستان، ایرلند شمالی، مجارستان و ... را که به هر حال سر و شکل آبرومندتری دارند حساب نکردیم، اما حتی بدون آنها، رونالدو ۳۶گل از ۹۳ گل ملی‌اش را به تیم‌های بسیار سطح پایین اروپایی زده. این در حالی است که آمار علی دایی در این زمینه، ۳۴گل از ۱۰۹گل است. دایی ۸گل به مالدیو، ۱۰گل به سریلانکا و نپال (هر کدام ۵گل)، ۱۲گل به تایوان، لائوس، گوام(هر کدام ۴گل)، ۳گل به تاجیکستان و یک گل به قرقیزستان زده است. به این ترتیب دایی ۳۱درصد گل‌هایش را مقابل رقبای گمنام و کم‌توان به ثمر رسانده، در حالی‌ که این نسبت برای رونالدو نزدیک به ۳۹درصد است. حالا خودتان قضاوت کنید آن همه لطیفه‌ای که برای دایی ساخته شد حقش بود یا نه.

آیا دایی خوره بازی بود؟

 انتقاد دیگری که در آن زمان از سوی برخی کارشناسان منورالفکر مطرح می‌شد این بود که دایی «خوره» بازی است و خودش را به همه مسابقات ملی می‌رساند تا آمارش را بهتر کند. ما البته بعدا فهمیدیم که باید از او به‌خاطر این خدمات همیشگی و بی‌منت تشکر هم می‌کردیم اما به هر حال بد نیست بدانید دایی ۱۰۹گلش را در ۱۴۹بازی ملی به ثمر رسانده، در حالی‌ که رونالدو ۹۳گلش را در ۱۶۰بازی ملی زده و تازه این ماجرا ادامه دارد. نسبت گلزنی دایی ۷۳صدم است که طبعا بهتر از نسبت گلزنی فعلی رونالدو یعنی ۵۸صدم به شمار می‌آید.

گل‌شمار رونالـدو

گل اول: به یونان در یورو۲۰۰۴

گل ۱۰: به عربستان در بازی دوستانه (۲۰۰۶)

گل ۲۰: به قزاقستان در انتخابی یورو۲۰۰۸(۲۰۰۷)

گل ۳۰: به دانمارک در انتخابی یورو۲۰۱۲(۲۰۱۱)

گل ۴۰: به هلند در دیدار دوستانه (۲۰۱۳)

گل ۵۰: به غنا در جام جهانی۲۰۱۴

گل۶۰: به مجارستان در یورو۲۰۱۶

گل ۷۰: به مجارستان در انتخابی جام جهانی۲۰۱۸(۲۰۱۷)

گل ۸۰: به مصر در دیدار دوستانه (۲۰۱۸)

گل ۸۹تا ۹۳: به لیتوانی

کریستیانو در ۴۷بازی دوستانه فقط ۱۷گل به ثمر رسانده و بقیه را در بازی‌های رسمی زده است؛ ۷گل در ۱۷بازی جام جهانی، ۳۰گل در ۳۸بازی انتخابی جام جهانی، ۲ گل در ۴بازی جام کنفدراسیون‌ها، ۹گل در ۲۱بازی یورو، ۲۵گل در ۳۱بازی انتخابی یورو، ۳ گل در ۲ بازی لیگ ملت‌های اروپا. این در حالی است که علی دایی ۲۷‌گل ملی‌اش را در بازی‌های دوستانه، ۲۳‌گل را در مقدماتی جام‌ملت‌های آسیا، ۱۴‌گل را در مرحله نهایی جام‌ملت‌ها، ۹‌گل را در بازی‌های آسیایی و ۳۶‌گل را در مقدماتی جام‌های جهانی به ثمر رسانده است. آمار گل‌های سرنوشت‌ساز مسی ۱۰گل در برابر ۱۸گل رونالدو است؛ یعنی ۱۳.۲درصد گل‌های رونالدو در برابر ۸.۷درصد گل‌های ملی مسی تعیین‌کننده بوده. جالب این که دایی، رونالدو و مسی هیچ‌کدام در مراحل حذفی جام‌های جهانی گلی نزده‌اند. مسی در مراحل حذفی کوپا آمریکا هم گل نزده. لیتوانی به چهلمین کشوری تبدیل شده که کریستیانو رونالدو موفق به گلزنی برابر آن شده است. دایی به ۳۶تیم و مسی به ۳۱تیم گل زده‌اند.

 

همشهری

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-09-13 14:29:00
نظر دهید

۱ نظر
حسین اهوازی
جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸، ۱۹:۰۸
بنظرم علی دایی کمی تمرین کند و در بازیهای سطح پایین در ده دقیقه آخر بیاد بازی کنه و رگوردش رو بهبود ببخشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر