فهرست
کلام برانکو، عمل استراماچونی
کلام برانکو، عمل استراماچونی

کلام برانکو، عمل استراماچونی

۱- در سال ۹۶، تقریباً کل جامعه فوتبال کشور قانع شده‌ بود که برای پیشرفت در عرصۀ ملی و باشگاهی به حضور مربیان خبره خارجی نیاز است. این را صرفاً شکست‌های سهمگین استقلال و ذوب‌آهن برابر تیم‌های ثروتمندی چون العین و الاهلی اثبات ‌نکرد؛ بلکه نمونه‌های موفقی مانند برانکو ایوانکوویچ، وینفرید شفر و کارلوس کی‌روش، تفاوت‌های فنی گزینه‌های خارجی برجسته و اکثر داخلی‌ها را نمایان ‌ساختند.

۲- اما دیری نپایید که توفان وخامت اقتصادی با حمله به بدنه اقتصادی نحیف فوتبال ایران ادامه حضور چشم‌رنگی‌های کاربلد را با چالش‌های عدیده مواجه‌کرد. حتی پیش از چنین توفانی، برخی از باشگاه‌های حتی لیگ‌برتری با کسری بودجه شدید و ابهامات مدیریتی و مالکیتی غیرمعقول دست‌وپنجه نرم می‌کردند.

۳- اکنون، حتی برای غول‌های فوتبال ایران، حتی برای متولی تیم‌های ملی فوتبال، حفظ خارجی‌های سابق سخت‌تر از هر زمان دیگری شده‌است. فسخ قرارداد آندر‌ه‌آ استراماچونی، حتی فکر فوتبال‌دوستانی را که هوادار استقلال نیستند مشوش کرده‌است؛ زیرا تقریباً همه می‌دانند این داستان تلخ جدایی تنها مختص آبی‌های تهران نیست؛ امسال این غمنامه برای فوتبال ایران یک روایت تکراری بود.

۴- چند ماه پیش از جنتلمن ایتالیایی، فدراسیون فوتبال دو سرمربی خارجی خود را به‌ دلیل عدم استطاعت مالی لازم از دست داده‌بود؛ کارلوس کی‌روش و زلاتکو کرانچار. تابستان جاری نیز برانکو و پائولو سرجیو که یکی از درخشان‌ترین برگ‌های تاریخ پرسپولیس و صنعت نفت را قلم زده‌بودند، بار خود را بستند تا راهی لیگ پر زرق‌وبرق عربستان سعودی شوند؛ دو سفر کنایه‌آمیز برای غرور ملی! 

۵- مارک ویلموتس، آندره‌آ استراماچونی و مصطفی دنیزلی، در عرض کمتر از سه هفته از ایران رفتند تا فوتبال کشورمان تهی‌تر از بار فنی و دانش روز دنیا گردد اما خبر بدتر آن است که گابریل کالدرون نیز معوقاتش را دریافت نکرده‌است و با درهای خروج باشگاه فاصله چندانی ندارد. دراگان اسکوچیچ نیز دو ماه پیش علنا تهدید به کناره‌گیری از هدایت آبادانی‌ها کرد.

۶- در چنین فضایی، جمعی از اصحاب رسانه طرح عبور از مربی و بازیکن خارجی را ریخته‌اند و فوتبال ایران را به داخلی‌گرایی صرف تشویق می‌کنند. استدلال آنها چیست؟ پاک‌کردن صورت مسأله؛ یعنی دردسر ناشی از مطالبات پرداخت‌نشده و شکایت خارجی‌ها به فیفا.

۷- مشکل باشگاهداری در ایران اما به‌مراتب فراگیرتر است. باشگاه‌هایی مانند پارس جم هستند که نه‌تنها به سرمربی و بازیکن، بلکه حتی به سوپرمارکت و هتل بدهکارند. در این شرایط، سرمربی داخلی یک مزیت نسبت به همتای خارجی دارد: اگر طلبش را نتوان داد، دستش به جایی بند نیست. نمی‌داند حقش را از چه‌کسی بگیرد. احتمالاً هم در انتها ناچار به بخشش طلبش در ازای دریافت رضایتنامه می‌گردد. 

۸- متولیان محترم فوتبال ایران! متأسفانه باید اقرار کنید که در این ورزش حرفه‌ای، سال‌هاست با مژده و هشتگ و وعده و ادبیات حماسی گندمی درو نمی‌شود. اقتصاد فوتبال ما ورشکسته است؛ چه با تحریم، چه بی‌تحریم. راه نفسش بسته‌ است. اگر می‌خواهید این فوتبال نفسی دوباره بکشد و جانی تازه بگیرد، لازم نیست شق‌القمر کنید. فقط حق فوتبال را بدهید. بگذارید حق پخش و راه‌های دیگر درآمدزایی در اختیار باشگاه‌ها باقی بماند. از مالکیت خصوصی باشگاه‌ها حمایت عملی کنید. مهم‌تر از همه، به مدیران متفرقه اجازه ورود به این فضا را ندهید. 

۹- همین فروردین امسال بود که برانکو ایوانکوویچ در مصاحبه‌ای گوشزد کرد که با ادامه این شرایط، فوتبال ایران در چند سال آینده آماتور خواه شد. جدایی استراماچونی در اوج، صحه‌ای بود که به مصاحبه برانکو گذاشته ‌شد. مرد ایتالیایی با صراحت این پیام را به فوتبال ایران منتقل کرد که زیر این ساختارها، هیچ نیروی باکیفیتی در بلندمدت دوام نخواهد آورد. پای‌بست این خانه را ترمیم‌کنید؛ قبل از آن که آوارش روی سر ما خراب‌ شود. 

۱۰- به یاد دارم که سایمون کوپر در «فوتبال علیه دشمن» می‌گفت: «در کشورهای جهان‌سومی، فوتبال شرایط حاکم بر کشور را به‌خوبی منعکس می‌کند.»

۱۸ ۲  
آی اسپورت
2019-12-12 02:11:00
نظر دهید

۲ نظر
محمد نوبری
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸، ۰۵:۱۸
سایت ایتالیایی "توتومرکاتو وب" در گزارشی به نقش وزارت خارجه ایران در بازگرداندن َآندره آ استراماچونی سرمربی ایتالیایی به تیم استقلال اشاره کرده است.

به گزارش فوتبالی، سایت ایتالیایی توتومرکاتو نوشته است:" نشانه های بازگشت َآندره آ استراماچونی به استقلال روشن است. وزارت خارجه ایران در این ماجرا وارد شده است و با نامه نگاری هایی که انجام داداه در تلاش است تا این ماجرا را حل کند. این حس وجود دارد که استراماچونی به نیمکت تیم ایرانی باز می گردد. البته همه چیز تغییر خواهد کرد. استراماچونی قرارداد جدیدی تا ماه ژوئن (خرداد) امضا خواهد کرد و خبری از قرارداد دو ساله نخواهد بود. مذاکرات در حال پیشرفت است و باشگاه استقلال در کنار سیاستمداران ایران روی بازگرداندن استراماچونی کار می کنند."
آندره آ استراماچونی مربی ایتالیایی در روز دوشنبه و در حالی که استقلال را به صدر جدول لیگ ایران رسانده بود، تصمیم گرفت که با فسخ قراردادش به ایتالیا برگردد. این مربی به علت مشکلاتی که در مورد پرداخت حقوقش وجود داشت با توجه به این که حسابش بسته شده بود، تصمیم گرفت که قراردادش با استقلال را به صورت یکطرفه فسخ کند اما شواهد حاکی از آن است که در روزهای آینده دوباره به ایران برمی گردد.
تیم حکومتی و سوگلی یادگار!
۴
یه ایرانی
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۲۶
به یاد دارم که سایمون کوپر در «فوتبال علیه دشمن» می‌گفت: «در کشورهای جهان‌سومی، فوتبال شرایط حاکم بر کشور را به‌خوبی منعکس می‌کند.»
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر