فهرست
رازهای فوتبال به روایت احسان خرسندی
رازهای فوتبال به روایت احسان خرسندی

رازهای فوتبال به روایت احسان خرسندی

آی اسپورت – احسان خرسندی بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی نوجوانان و امید که با هفده سال سن جوانترين بازيكن تاريخ ليگ برتر به حساب مي‌‌آيد و از سوي ديگر با دوبار قهرماني همراه پرسپوليس، ركورددار قهرماني اين باشگاه در ليگ برتر است مصاحبه ای جالب با خبرآنلاین انجام داده که بخشهای جالب آن را برایتان نقل می کنیم:

شیث رضایی و حاشیه: از تيم ملي نوجوانان با شيث همبازي بودم. قبل از جام جهاني‌ نوجوانان ترينيداد شيث چنين حواشي درست كرد و هيچ بازيكني دوست نداشت وي در تيم ملي باشد اما علاقه فراوان حميد درخشان به شيث باعث شد كه همراه تيم باشد. حتي بازيكنان نمي‌خواستند او در تركيب باشد و مي‌گفتند اگر او بازي كند ما بازي نمي‌كنيم اما باز هم علاقه درخشان باعث شد در جام جهاني‌ هم بازي كند. شيث هم از اين حواشي زياد داشت و سرانجام هم بسيار زود فوتبال حرفه‌اي را كنار گذاشت.

صغر سنی در تیم ملی نوجوانان: آن تيم چهار بازيكن نوجوان داشت. بقيه بازيكنان اميد و بزرگسال بودند. اكثر بچه‌هاي تيم ملي دو اسم داشتند و ما نمي‌دانستيم به كدام اسم صدايشان كنيم! اگر آن تيم بزرگسالان نبود، من مي‌توانستم فيكس تيم ملي باشم

 رنه سیموئز: رنه فوق‌‌العاده بود. شخصيت و بار فني اين آدم بي‌نظير بود و مانند وي در ايران نديدم. وي خيلي دوست داشت ساختار فوتبال ايران عوض شد. مي‌گفت براي تيم ملي نوجوانان يك مربي برزيلي مي‌آورم كه بازيكنان را تربيت كرده و به تيم ملي جواناني تحويل دهد كه مربي‌‌اش برزيلي است. يعني قصد داشت تمام رده‌هاي پايه ايران را برزيلي كند. مي‌گفت در تيم ملي بزرگسالان احتياج به مربي برزيلي نيست چراكه بازيكناني به شما مي‌دهيم كه برزيلي هستند! او دوست داشت با تيم اميد نتيجه بگيرد كه تيم بزرگسالان هم به او بدهند. با امير قلعه‌نويي وخرد‌جمعي 13 نفره‌‌اش رابطه خوبي داشت و چند نفر از ما را به تيم ملي بزرگسالان داد تا با شرايط و جو بازي‌هاي ملي آشنا شويم. دليلش هم اين بود كه مي‌گفت با فضا آشنا شويد كه وقتي با خودم در تيم ملي بزرگسالان قرار شد بازي كنيد، شرايط را درك كرده باشيد! فقط نمي‌دانست مربيگري در ايران شرايط خاص تري مي‌خواهد كه وي از آنها بي‌بهره بود.

 علی پروین و کنترل بازیکنان: كسي جرات نداشت اعتراض كند به مربي. جوري در تمرين روي پاي ما تكل مي‌زدند كه يك هفته نمي‌توانستيم راه برويم. علي آقا لذت مي‌برد كه در تمرين بزرگهاي تيم جوانان را بزنند! كيف مي‌كرد! بهروز رهبري‌فرد روزي دو سه نفر را بايد مي‌زد. يك مدتي تيم نتيجه نمي‌گرفت، علي آقا گفت چرا تيم نتيجه نمي‌گيرد؟ً بهروز گفت علي آقا سه تا بازي هست يه كارت قرمز نگرفتيم، معلومه وقتي كسي رو نزنيم تيم هم نتيجه نمي‌گيره! در آن شرايط و جو كسي مي‌توانست اعتراضي كند؟!

راینر سوبل: شايد باورتان نشود اما سوبل به ما فوتبال پايه ياد مي‌داد! مي‌گفت شما بغل پا بلد نيستيد بزنيد و در تمرينات كلاس آموزشي اصول پايه فوتبال داشتيم. به برخي از بزرگان تيم گفت شما برويد پشت دروازه و تمرين بغل پا داشته باشيد تا بعد به تمرين اصلي اضافه شويد. اين‌گونه بود كه دو دستگي در تيم شكل گرفت و علي آقا تحمل ديدن چنين اتفاقاتي نداشت و به همين دليل سوبل هم رفتني شد. البته از مصاحبه معروف و داماد علي آقا هم نگذريم!

درگیری در رختکن پرسپولیس: ناصر ابراهيمي سرمربي موقت تيم شد كه به اصفهان رفته و با ذوب‌آهن بازي كرديم. ابراهمي اسدي دقيقه ده اخراج شد و نيمه اول سه گل خورديم. در رختكن اتفاقات بدي افتاد و رختكن تيم با رينگ بوكس فرقي نكرد. دعوايي بود كه تا به حال در زندگي‌ام نديده بودم! من هم كوچكترين عضو تيم كه در رختكن فقط نظاره‌گر بودم. پس از اين اتفاق آري هان سرمربي تيم شد.

آری هان: تا با حال مربي با چنين نام و اعتباري در فوتبال ايران نيامده بود. براي اولين بار فهميدم نظم در تمرين يعني چه؟! وي معتقد بود بازيكن بايد بيست دقيقه قبل تمرين در رختكن باشد و اگر اين اتفاق نمي‌افتاد اول جريمه نقدي و سپس محروميت از حضور در تمرين و مسابقه! نظم شديد و از لحاظ فني هم مربي بزرگي بود اما يك مشكل وجود داشت. او آمده بود كه در تيم ملي جاي برانكو را بگيرد و زماني كه متوجه شد اين اتفاق نمي‌افتد، از ايران رفت

افشین قطبی: متأسفانه مردم هنوز باور ندارند كه قطبي چگونه شخصيتي داشت. تيم پرسپوليس آن سال را حميد استيلي و عليرضا مرزبان بستند. تيم اردوي كيش رفت. چهار و نيم صبح لب ساحل مي‌دويديم، ده صبح در سالن وزنه مي‌زديم و شش عصر در چمن كيش تمرين داشتيم. يك تيم كه از لحاظ بدني فوق آماده بود را استيلي دو روز مانده به شروع ليگ تحويل قطبي داد. براي من هم سؤال بود كه چرا اين تيم تحويل قطبي داده شد. قطبي بعد از مدتي نشان داد كه خيلي با آنچه نشان مي‌داد متفاوت است. قطبي از لحاظ فني ضعيف نبود و البته آن تيم بسيار رؤيايي بود. واعظي، نصرتي، آقايي، بادامكي، نيكبخت واحدي، كريم آقا باقري و محسن خليلي. كم ستاره در اين تيم نبود. فكر كنيد ما جمعه بازي داريم، شنبه قبل تركيب تيم را مشخص مي‌كرد و خودش با آنها تا روز مسابقه كار مي‌كرد و بقيه تيم تحويل دستيارانش بود. بي‌انگيزگي و اختلاف در تيم بيداد مي‌كرد. حبيب كاشاني، استيلي و مرزبان قهر كردند و رفتند. قبل بازي با استقلال لپ تاپ قطبي در رختكن تيم خورد شد كه مشخص نشد كار كدام بازيكن بوده. شيث، ماماني، نيكبخت و آقايي با او مشكل داشتند. خودش با همه مشكل داشت. فحش و ناسزاي فراوان در تمرين به بازيكنان مي‌داد اما بازيگر بسيار خوبي بود و جلوي دوربين خوب نقش بازي مي‌كرد. وي با همين رويه مربي تيم ملي شد و گفت از كره شناخت دارم و آخر هم نتيجه نگرفت و جام جهاني‌ هم نرفتيم.

بازنشستگی اجباری: هيچ وقت به اين قضيه فكر نمي‌كنم چراكه بسيار آزارم مي‌دهد. بايد قبول كنم پس از انتخابات 88 بازنشسته شدم. نمي‌گويم من فوق ستاره بودم اما هنوز مي‌توانستم در سطح اول فوتبال ايران حضور داشته باشم. امروز هم به جز فوتبال كار ديگري بلد نيستم و خرج زندگي‌ام از آكادمي فوتبال و مربيگري تأمين مي‌شود. اگر امروز فوتبال بازي مي‌كردم دو برابر تمام سالهاي فوتبال بازي كردنم را در يك فصل مي‌توانستم بگيرم اما...  خيلي به اين اما و اگر فكر نمي‌كنم. به هرحال زندگي در جريان است.

۵ ۶  
آی اسپورت
2017-05-18 09:46:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
م.م
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۰:۱۳
احسان خرسندی،جام حذفی،پنالتی،دقیقه۱۱۹،سپاهان
۶
ساسان
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۰:۵۱
فدای سرت ... در عوض هر جا که حرف سال 88 شد سرتو بالا میگیری ....
سحر
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۳:۲۳
سال 88.......
انگیزم برای رای به روحانی بیشتر شد
۹
فرهاد شاه
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۳:۴۸

سال ۸۸ چکار کرده که بازنشست شده؟ کسی اطلاع دقیقی داره؟
۱ ۲
عباس
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۸:۱۱
تو یکی از تظاهرات ها دستگیر شد
۵
محسن
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۲۱:۱۲
نوشته بود:نامبرده در اشوبهای سال 88 در تاریخ 6 دی ماه (عاشورا) در خیابانهای تهران دستگیر و پس از چند روز با وثیقه ازاد شد!!!!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر