فهرست
سال طعم تلخ ورشکستگی
سال طعم تلخ ورشکستگی

سال طعم تلخ ورشکستگی

آيی‌اسپورت- بحران‌های اقتصادی فدراسیون فوتبال مسئله تازه‌ای نیست اما در سال ۹۸ این بحران‌ها آن‌چنان بزرگ شدند که دیگر از کنترل فدراسیون فوتبال خارج بودند. اگر دنبال دلایل استعفای مهدی تاج باشیم، بی‌شک یکی از چندین دلیل همین بحران‌های اقتصادی بود.

فدراسیون اما حالا با دردسر تازه‌ای نیز مواجه شده و تعطیلی مسابقات می‌تواند به مشکلات مالی فدراسیون نیز بیفزاید یا همان بخش کوچک درآمدها را نیز به خطر بیندازد. در چنین شرایطی سال ۹۹ برای فدراسیون فوتبال سخت‌تر خواهد بود. سال ۹۸، سال ایجاد بدهی‌های بزرگ بود و سال ۹۹ البته سال پرداخت بدهی‌هاست و این یعنی فدراسیون تازه طعم ورشکستگی را می‌چشد. مهدی تاج می‌دانست که در آینده نزدیک با چه بحران‌هایی مواجه می‌شود و شاید بهترین تصمیم شخصی برای او پایان کار در فدراسیون فوتبال بود.

بدهی بزرگ احتمالی به مارک ویلموتس فقط یک پرده از مشکلات فدراسیون فوتبال است. فدراسیونی که بلاتکلیف اداره می‌شود و احتمالا تا چند ماه بعد نیز رئیس خود را نخواهد شناخت، به آسانی نمی‌تواند مدافع حقوق خود باشد، به خصوص وقتی در میان اهالی فدراسیون فوتبال چهره‌های کارکشته‌ای برای حل این بحران‌ها پیدا نمی‌شوند. ناامیدکننده البته این بود که در میان نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال نیز هیچ‌کدام از چهره‌ها این امیدواری را برای پایان بحران‌های فدراسیون زنده نمی‌کردند.

فدراسیون فوتبال نه تنها باید مشکلات بزرگ اقتصادی خود را حل کند، بلکه باید ایده‌پرداز و صاحب اندیشه باشد تا بتواند در بحران پراکنش ویروس کرونا باشگاه‌ها را در مسیرهای درست مالی هدایت کند و مانع ورشکستگی فوتبال باشد اما آیا با توجه به سوابق فدراسیون، شما چنین توقعی دارید؟

بخشی از بحران‌های فدراسیون به تحریم‌های بانکی ایران مربوط است و البته فدراسیون این مشکل را به تعبیر مهدی تاج با استقراض از نهادهای دولتی حل کرده اما فارغ از پول‌های غیرقابل دسترس فدراسیون فوتبال در فیفا، این فدراسیون توانایی درآمدزایی خود را به خصوص در سال‌های اخیر از دست داده و این ناتوانی بیش از گذشته به چشم می‌آید.

فدراسیون فوتبال نمی‌تواند تا ابد درباره اینکه مطالباتش از فیفا غیرقابل دسترس هستند، با قرض و انباشته کردن بدهی‌ها پیش برود. بلکه این فدراسیون از مدتها پیش باید می‌دانست که تحریم‌ها چه آثاری دارند و باید روش خود را در مدیریت مجموعه‌اش تغییر می‌داد و از هزینه‌ها کم می‌کرد. باز هم مثال قرارداد گزاف با مارک ویلموتس نشان می‌دهد که فدراسیون تا چه اندازه به بدیهیات درباره موقعیت خود بی‌توجه بود و این بی‌توجهی‌ها حالا گریبان فوتبال را گرفته است.

شاید تنها راه فدراسیون این باشد که هر چه زودتر با اصلاح اساسنامه و آیین‌نامه انتخابات، رییس جدید خود را بشناسد و رییس جدید بتواند برای نجات فدراسیون از بدهی‌های بزرگ و انتخاب مسیر جدید برای فوتبال بر مشکلات غلبه کند و این البته بسیار خوشبینانه است. شاید اصلاح اساسنامه و اصلاح آیین‌نامه انتخابات و پایان موضوع تعیین صلاحیت‌ها منجر به حضور چهره‌هایی در انتخابات شود که بتوانند فوتبال را از این بن‌بست خارج کنند. این حرف‌ها را به حساب امیدواری‌های روزهای خانه‌نشینی و قرنطینه بگذارید.

۱    
آی اسپورت
2020-03-28 00:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر