فهرست
گزارش: اولدترافورد، خانه‌یِ هزار گله
گزارش: اولدترافورد، خانه‌یِ هزار گله

گزارش: اولدترافورد، خانه‌یِ هزار گله

آرشِ حقیقی
 
پیش از شروعِ بازیِ یونایتد مقابلِ اورتون، شیاطینِ سرخ در خانه، در لیگِ برتر، 999 گل زده بودند. درسته که وین رونیِ 99 گله در بازی نبود تا با صدمین گلش، هزارمین گلِ یونایتد را بزند، اما نسلی که قرار است جانشینِ کاپیتان مصدومِ انگلیس بشوند، با همکاریِ هم به این مرز رسیدند و 3 امتیازِ حساسِ برایِ لویی ون گال کسب گرفتند. در نیمه‌یِ دوم تیموتی فوسو-منسا رویِ پاسِ عالیِ مارکوس رشفورد، آنتونی مارسیال را مقابلِ دروازه‌یِ خالیِ اورتون پیدا کرد و ستاره‌یِ فرانسوی هم جوئل روبلس را به زانو درآورد تا سر بابی چارلتون، در روزِ بزرگداشتش، با لبخند اولدترافورد را ترک کند.
برایِ یونایتد در تاریخِ بازی‌هایِ خانگی‌اش در لیگِ برتر 50 بازیکن گل زده‌اند. وین رونی با 99 گل در صدرِ این جدول است و بعد از او پل اسکولز (59)، کریستیانو رونالدو (57)، اوله گونار سولشر (53) و رایان گیگز (50) قرار دارند. 858 گل از مجموعِ این 1000 گل از داخلِ باکس زده شده، در حالی که 159 گل در 10 دقیقه‌یِ پایانی و 49 گل بعد از دقیقه‌یِ 90 واردِ دروازه‌یِ حریفان شده است. از منظرِ هت تریک رود ون نیستلروی و دیمیتار برباتوف، هر کدام با 4 هت تریک، در صدرِ جدول هستند. بربا سه تا از هت تریک‌هایش را در فصلِ 2010-2011 ثبت کرد، هت تریک‌هایی که شاملِ 5 گلِ به یادماندنی‌اش در پیروزیِ 7-1 یونایتد مقابلِ بلکبرن و 3 گلش مقابلِ لیورپول بود. نیستلروی هم در جدولِ گل زده از رویِ نقطه‌یِ پنالتی بالاتر از دیگر بازیکنانِ یونایتد است. ماشینِ گلزنیِ هلندیِ سر الکس فرگوسن 12 بار در اولدترافورد پنالتی‌هایش را گل کرده، بیش از رونی (10)، رونالدو (8) و اریک کانتونا (7).
جدا از 5 گلی که برباتوف به بلکبرن زد، رونی و سولشر هم سابقه‌یِ زدنِ حداقل 4 گل در یک بازی در اولدترافورد را دارند. اما تنها بازیکنی که دو بار موفق شد حداقل 4 گلِ خانگی برایِ شیاطینِ سرخ بزند اندی کول بود. کول سالِ 1995 در پیروزیِ معروفِ 9-0 مقابلِ ایپسویچ 5 گل زد و چهار سال بعد 4 بار دروازه‌یِ نیوکاسل را باز کرد تا یونایتد بازی را 5-1 ببرد.
اما وقتی بحثِ "ذخیره‌یِ طلایی" مطرح می‌شود هیچ بازیکنی به گردِ پایِ سولشر نمی‌رسد. قاتل کوچولویِ نروژی 12 بار به عنوانِ بازیکنِ  ذخیره در اولدترافورد گل زد. بعد از او دیگو فورلان، تدی شرینگهام، چیچاریتو هرناندز و رونالدو با 4 گل هستند.
در نهایت تمامِ این تاریخ، در روزی که از جایگاهِ جنوبیِ اولدترافورد به نامِ "جایگاهِ سر بابی چارلتون" پرده‌برداری شد، به آنتونی مارسیال رسید تا یونایتدی‌ها در دورانی که حالِ چندان خوبی ندارند به گذشته‌یِ پرافتخارشان پناه ببرند.
     
آی اسپورت
2016-04-04 09:25:05
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر