فهرست
یادی از چزاره مالدینی: بون‌انیما چزارونه
یادی از چزاره مالدینی: بون‌انیما چزارونه

یادی از چزاره مالدینی: بون‌انیما چزارونه

آی‌اسپورت – چزاره مالدینی یکی از اسطوره‌هایِ باشگاهِ میلان، دیروز در 84 سالگی درگذشت. مالدینی که سالِ 1932 در تریسته متولد شده بود، به عنوانِ کاپیتانِ میلان در سالِ 1963 جامِ باشگاه‌هایِ اروپا را فتح کرد. پیش از این افتخار مالدینی 4 بار هم در دهه‌یِ پنجاه با روسونری قهرمانِ سریِ آ شده بود. "چزارونه" بعد از پایانِ دورانِ بازی‌اش رو به مربیگری آورد و در دو مقطع رهبریِ میلان را بر عهده گرفت و موفق شد تیمش را در 1973 به قهرمانیِ کوپا ایتالیا و سالِ بعدش به قهرمانیِ جامِ برندگانِ جامِ اروپا برساند.
اما مهمترین میراثِ چزاره مالدینی برایِ فوتبالِ ایتالیا، جدا از فرزندش، پائولو مالدینیِ افسانه‎‌ای، هدایتِ تیمِ زیرِ 21 ساله‌هایِ آتزوری بینِ سال‌هایِ 1986 تا 1996 بود. مالدینی پیش از این در جامِ جهانیِ 1982 دستیارِ انزو برزوت هم بود و تجربه‌یِ قهرمانیِ جامِ جهانی را هم داشت. اما چهار سال بعد از پیروزیِ 3-1 ایتالیا در فینال مقابلِ آلمانِ غربی و نعره‌هایِ فراموش نشدنیِ مارکو تاردلی و آلساندرو آلتوبلی، مالدینی مربیگریِ جوانانِ ایتالیا را به عهده گرفت و موفق شد در سال‌هایِ 1992، 1994 و 1996 سه بارِ پیاپی تیمش را قهرمانِ اروپا کند. مالدینی نقشی غیرِ قابلِ انکار در رشد و پیشرفتِ نسلی طلاییِ آتزوری داشت. فرانچسکو توتی، جانلوئیجی بوفون و فابیو کاناوارو شاگردانِ مالدینی در فتحِ یورویِ زیرِ 21 ساله‌ها در سالِ 96 بودند که 10 سالِ بعد قهرمانِ جهان شدند. مالدینی در جامِ جهانیِ 1998 هم مربیِ تیمِ ملیِ ایتالیا بود که در مرحله‌یِ یک چهارمِ نهایی مقابلِ فرانسه‌یِ میزبان و قهرمانِ نهاییِ جام در ضرباتِ پنالتی حذف شدند.
نسلِ سومی از مالدینی‌ها، کریستین مالدینیِ 19 ساله، پسرِ پائولو و نوه‌یِ چزاره‌یِ فقید، حالا در میلان بازی می‌کند تا روسونری هنوز میراثِ چزارونه را با خودش داشته باشد.
 
     
آی اسپورت
2016-04-04 11:27:51
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر