فهرست
یادداشت/ آیا کونته می تواند چلسی را احیا کند؟
یادداشت/ آیا کونته می تواند چلسی را احیا کند؟

یادداشت/ آیا کونته می تواند چلسی را احیا کند؟

پیتر استاونتون
شاید اگر گاس هیدینک چلسی را هفتم کند کار بزرگتری نسبت به لوئیجی دلنری انجام دهد که در مدت زمان حضورش در یوونتوس در یک فصل کامل این تیم را هفتم کرد.
اواخر 11-2010 بود و یووه، تیمی که حدود 60 میلیون یورو خرج کرده بود هفتم شد. جایگاهی که هیچ کس برای این تیم پیش بینی نمی کرد و توقعات از آن خیلی بیشتر از این ها بود.
بعد از وضعیت آشفته ای که در چلسی به وجود آمد و به نظر سران این تیم مقصرش مورینیو بود، رتبه هفتم جایگاهی بود که کمتر کسی برای این تیم حدس می زد. هیدنیک، جانشین موقت مورینیو اما فاصله ای تا رساندن تیم به این جایگاه ندارد. اما درباره چلسی هم مثل یوونتوس؛ هفتم جایگاهی نیست که این تیم در پایان فصل کسب کند. حالا آنتونیو کونته قرار است منجی این تیم باشد، تیمی که پر از ستاره های پردرآمد است و به هیچ وجه فوتبال اروپایی بازی نمی کند.
درست مثل یووه، چلسی تیمی است که محکوم به بردن است. 20 سال است که آن ها رتبه ای پایین تر از ششم نداشته اند. بیشتر اوقات هم جزو 3 تیم بالای جدول بوده اند. از سال 2003 که رومان آبراموویچ مالکیت این باشگاه را در اختیار دارد، این تیم 4 قهرمانی در لیگ و یک قهرمانی لیگ قهرمانان کسب کرده است. اگر چلسی به دنبال یک مربی باشد که بتواند آن ها را به افتخارات گذشته بازگرداند، او قطعا کونته است. او شدیدا به دنبال بازگشت به کار کردن روز به روز است و از زمانی که یووه را ترک کرده روی زبان انگلیسی اش هم خیلی کار کرده است.
کلودیو مارکیزیو در سال 2012 اظهار نظر جالبی درباره کونته داشت و گفته بود او مربی ای است که معمار موفقیت است و جای سوال باقی نمی گذارد. او گفته بود که کونته به تیم آن ها هویت دوباره بخشید.
شروع کونته با یووه بود. جایی که توانست این تیم را بدون شکست به قهرمانی برساند. یکی از فاکتورهای اصلی موفقیت او علاقه و وابستگی ای بود که او به باشگاه، شهر و هواداران یووه داشت.
او سیستم دفاعی یووه را متحول کرد. تیمی که فصل قبل از او 47 گل خورده بود. او بود که قدرت آندرا بارزاگلی و جورجیو کیلینی را تشخیص داد و آن ها را در قلب دفاع قرار داد. همین شد که آن ها فقط 20 گل خوردند. بهترین رکورد تاریخ ایتالیا.
با خرید بازیکنانی مانند پیرلو و ویدال، با سیستم 2-5-3 یووه را احیا کرد. او کلودیو مارکیزیو را زنده کرد. بازیکنی که یک بار باشگاه تا مرز فروشش هم پیش رفته بود و کونته او را تبدیل به یکی از مهره های اصلی کرد. بونوچی هم که تا پیش از این یکی از بازیکنان ضعیف بود، تبدیل به یکی از بازیکنانی شد که در سیستم کونته به خوبی جواب داد. پس همه چیز برای او پول خرج کردن نبود. بلکه ترجیحش ارتقا سطح بازیکنان بود. هم از نظر روحی و هم فیزیکی.
این ها همان چیزهایی هستند که هواداران چلسی را امیدوار کرده است. بازیکنان زیادی در این تیم هستند که به اندازه نامشان در این فصل بزرگ نبوده اند. کورتوا، فابرگاس، هازارد، کوستا و ... باید این بازیکنان دوباره به اوج بازگردند. باید مثل فصل های قبل باشند. این اولین ماموریت کونته است. البته که بازیکنانی مانند ایگواین هم هنوز در فهرست خرید این تیم می مانند.
تنها انتقادی که به کونته وارد است این است که او یووه را به این خوبی آماده کرد، اما نتوانست آن تیم را به موفقیت اروپایی برساند. چیزی که در چلسی قطعا یکی از توقعات است. حالا او ابزار بهتری برای موفقیت در اروپا هم دارد.
سرمربی ایتالیایی حالا پا به باشگاهی گذاشته که توقعات در آن بالاست. اما مطمئنا برای بازسازی اش زمان لازم دارد. کونته قبلا خودش را ثابت کرده است. ثابت کرده که برای احیای یک تیم کسی بهتر است او نیست.  به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL

کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-04-04 17:41:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر