فهرست
یادداشت/ فوتبال از دید یوهان کرویف
یادداشت/ فوتبال از دید یوهان کرویف

یادداشت/ فوتبال از دید یوهان کرویف

فلیپ لام
از چشم یوهان کریوف، زمین فوتبال یک محوطه 70 در 100 متر است. بازی ای که در آن برگزار می شود، جنگ بین دو تیم است که با 11 بازیکن برای مالکیت توپ می جنگند و مخصوصا به دنبال فضا هستند. 11 بازیکن به عنوان یک یونیت واحد به صورت هوشیار و با استراتژی قسمت هایی را اشغال می کنند و فضاهایی به وجود می آید که مناسب انجام حرکات فردی است و این حرکات فردی است که تفاوت ها را رقم می زند.
کریوف در دوران فوتبالی اش دستیار کارگردان، طراح صحنه و هنرپیشه نقش اصلی بود. او متعلق به نسل بازیکنانی بود که فوتبال اروپا را مطرح کرده بودند. در کنار بازیکنانی مانند اولی هوینس، فرانتس بکن باوئر و اوزبیو. بازیکنان بزرگ با شخصیت های ویژه که توانستند رقابت های اروپایی را جذاب تر کنند و آن ها را به جایی برسانند که حالا هست.
 
از نظر موفقیت بین المللی، در آن روزها درست مثل زمان حال نیاز به استعدادهای فردی و توانایی های ویژه و ایده هایی بود که همه به آن ها ایمان دارد.
ایده کریوف کاملا و به معنای واقعی فوتبال بازی کردن بود؛ نه هیچ چیز بیشتر و نه کمتر. ایده او درباره این که فوتبال باید چطور بازی شود بر این مبنا بود که نباید حریف را بلکه باید توپ و بازی را کنترل کرد. این پایه و اساس فوتبال مدرن است. کریوف و بعد از او پپ گواردیولا در بارسلونا، آریگو ساکی در میلان و آرسن ونگر در آرسنال نشان دادند که این ایده جواب می دهد. و حالا من این شانس را پیدا کردم که خودم آن را در بایرن تجربه کنم.
سه شنبه شب وقتی ما با بنفیکا بازی خواهیم کرد، مهمانان پرتغالی ما سبک ویژه ای از کریوف، بارسلونا، بکن باوئر، هوینس، رومنیگه و متئوس رو به رو می شوند.
ایده ها و تاثیرات این بازیکنان هویت و فرم بایرن را تشکیل داده است، حتی اگر با بازیکنان فعلی این فرم کمی رو به تغییر باشد. هویت خاص بایرن (ژرمن: میا سن میا) این است که باشگاه باید در هر دهه خودش را با این فلسفه هماهنگ کند. این آرزو و البته هدف بایرن است. اما تضمینی نیست که این اتفاق بیفتد.
هیچ کس نمی داند که یک کریوف دیگر در آینده وجود خواهد داشت یا نه. کسی با شخصیت فوق العاده که می تواند در زمین فوتبال بزرگ شود، آن هم در باشگاهی که دوستش دارد. اما چیزی که قطعی است این است که در لیگ قهرمانان، لیگ و ... باشگاه هایی هستند که چنین بازیکنانی را پرورش می دهند.
وقتی ما به لیسبون سفر کنیم تا بازی برگشت را برگزار کنیم، مجسمه ای بزرگ از اوزبیو از ما استقبال خواهد کرد و ما را به یاد بنفیکای بزرگ دهه 60 می اندازد. او توانست هم در مقابل ورزشگاه (جایی که مجسمه اش قرار دارد) و تاریخ باشگاه جایگاهی داشته باشد و حالا با کریوف در لیگ قهرمانان ابدی بازی می کند.به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL
کد خبر 9404 
     
آی اسپورت
2016-04-05 15:20:57
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر