فهرست
یادداشت: بارسایِ انریکه؛ همه چیز از آنوئتا شروع شد
یادداشت: بارسایِ انریکه؛ همه چیز از آنوئتا شروع شد

یادداشت: بارسایِ انریکه؛ همه چیز از آنوئتا شروع شد

لی رودن
 
چهارمِ ژانویه‌یِ 2015 در استادیومِ آنوئتا بود که سرنوشتِ بارسلونایِ انریکه بازنوشته شد. 15 ماه پیش انریکه با نیمکت‌نشین کردنِ نیمار و مسی در زمینِ سوسیداد 1-0 شکست خورد و در آستانه‌یِ از دست دادنِ شغلش قرار گرفت. اما تغییراتی که بعد از این بازی در رختکنِ بارسا پدید آمد باعث شد تا یک سه‌گانه‌یِ دیگر، با قدرت گرفتنِ مثلثِ رویاییِ ام.اس.ان فتح شود. حالا 15 ماه بعد از آن بازیِ تاریخ‌ساز انریکه به آنوئتا بازمی‌گردد، در حالی که شرایطِ بسیار متفاوت است.
وقتی بارسلونا در آنوئتا شکست خورد دیوید مویز مربیِ سوسیداد بود. تیمِ انریکه در حالی پا به این بازی گذاشت که مثلِ اکثرِ هفته‌هایِ پیشینِ فصل ترکیبِ اصلی‌اش تغییر کرده بود و مسی و نیمار به دلیل دیر برگشتن از آمریکایِ جنوبی نیمکت‌نشین شده بودند. درسته که هر دو در ادامه‌یِ بازی به زمین رفتند، اما موفق نشدند نتیجه را تغییر دهند و شکستِ بارسا در این شرایط باعث شد تا موجِ وحشتناکی از انتقادات از سویِ هوداران و مطبوعات بر سرِ انریکه فرود بیاید. فردایِ این شکست شرایط بدتر هم شد. مسی در تمرینِ تیم در مینی استادی شرکت نکرد و بعدا مشخص شد که او و چند بازیکنِ دیگر قبل از بازی مقابل سوسیداد با انریکه بگو مگو کرده بودند.
در این جوِ سنگین و ناآرام باشگاه تصمیم گرفت مدیرِ ورزشی‌اش، آندونی زوبیزارتا را اخراج کند. اما اخراجِ او با کنارِ رفتنِ کارلس پویول ادامه پیدا کرد و این اتفاق فشار را رویِ مدیرانِ باشگاه بیش از پیش کرد. خوسپ ماریا بارتومیو برایِ پیدا کردنِ راهِ حلی درخواستِ برگزاریِ انتخابات، زودتر از زمانِ از پیش تایین شده، کرد. شاید این واکنش از سویِ بارتومیو به بهبودِ شرایط کمک کرد، اما این ژاوی بود که با میانجیگری بینِ انریکه و مسی، آرامش را به نوکمپ بازگرداند. اینجا بود که انریکه تصمیم گرفت خلافِ موج شنا نکند و با مشورتی با خودِ مسی به یک ترکیبِ ثابت رسید، ترکیبی که در آن مسی در راست، نیمار در چپ و سوارز در مرکزِ خطِ حمله بازی می‌کردند. هفته‌یِ بعد بارسلونایِ احیا شده با سه گلِ مسی و نیمار و سوارز اتلتیکو مادرید را 3-1 شکست داد و آن عکسِ جاودانه از ام.اس.ان، در حالی که دست در گردنِ هم انداخته بودند ثبت شد. چرخشِ دراماتیکِ بارسلونایِ انریکه شروع شده بود، چرخشی که تا فتحِ سه‌گانه پیش رفت.
بارسلونا امشب یک بارِ دیگر به آنوئتا پا می‌گذارد، استادیومی که آخرین بار فصلِ 2006-2007 با فرانک رایکارد موفق شد 3 امتیاز ازش بگیرد. بارسا از دو بازیِ گذشته‌یِ خودش تنها یک امتیاز گرفته است و با وجودِ پیروزی در چمپیونز لیگ مقابلِ اتلتیکو مادرید، به نظر می‌رسد تیمِ انریکه دچار افتی جزئی شده است. شکستنِ طلسمِ رئالِ سوسیداد می‌تواند بهترین راه برایِ بازگشت به روزهایِ اوج و دفاع از 6 امتیاز فاصله در صدرِ جدولِ لا لیگا باشد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-09 12:09:47
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر