فهرست
یادداشت: یوونتوس و پارانویایِ بی عدالتی در ایتالیا
یادداشت: یوونتوس و پارانویایِ بی عدالتی در ایتالیا

یادداشت: یوونتوس و پارانویایِ بی عدالتی در ایتالیا

مینا رزوکی
 
فوتبال همیشه از برنده‌ها متنفر است. ایتالیایی‌ها خیلی وقت بود دنبالِ تیمِ دیگری می‌گشتند که جایِ یوونتوس را بگیرد و قهرمانیِ سریِ آ را از دستانِ بانویِ پیر در بیاورد. ناپولی به نظر می‌رسید گزینه‌ای عالی است، تیمی با فوتبالی هجومی و زیبا. برعکسِ یوونتوسِ محافظه‌کار و دفاعی.
وقتی یوونتوس در ابتدایِ فصل با مشکلاتِ زیادی همراه بود و مقابلِ فروزینونه و ساسوئولو امتیاز از دست می‌داد، مخالفین و منتقدینِ بیانکونری لبخندِ مدام بر لب داشتند. وقتی جورجو کیلینی به ناحق مقابلِ نرووردی اخراج شد و داور آرنجِ فرانچسکو آچربی تویِ صورتِ پائولو دیبالا را نادیده گرفت، کسی حرف از عدالت نزد. این حقِ یوونتوس بود. اما مکس الگری بعد از شکست مقابلِ ساسوئولو کلاسِ خودش را حفظ کرد و به جایِ انتقاد از داور و بهانه آوردن، شاگردانِ خودش را مقصر دانست و گفت ساسوئولو مستحقِ سه امتیاز بوده است. یوونتوس از این بازی به بعد بود که به خودش آمد و حالا شش امتیاز با ناپولی در صدرِ جدولِ سریِ آ فاصله دارد. حتی بارِ روحی روانیِ سنگینِ شکست مقابلِ بایرن مونیخ هم نتوانست تاثیری منفی رویِ شاگردانِ الگری داشته باشد.
ما همه مفهومِ بی عدالتی در فوتبال را درک می‌کنیم. خودِ یوونتوس تلخیِ تصمیماتِ نادرست و کشنده‌یِ داور را در بازی مقابلِ بایرن مونیخ چشید. اما سری آ، مثلِ هر لیگِ دیگر، یک ماراتون است. آیا یوونتوس تا به حال از تصمیماتِ داوران در لیگ سود نبرده است؟ قطعا چرا. اما آیا کسی می‌تواند بگوید یوونتوس مستحقِ چهار قهرمانیِ پیاپی‌اش نبوده است؟
انتقادات و تئوری‌بافی‌هایِ متوهمانه‌ای که در لیگ‌هایِ دیگر به شدت باهاش برخورد می‌شود، در ایتالیا بیشترین هوادار را دارد. برایِ ایتالیایی‎‌ها این سرگرمیِ سخیف، بیشترین لذت را دارد. آیا واقعا به نظرِ این منتقدین یوونتوس لایقِ قهرمانیِ این فصل نیست؟ در شرایطی که فوتبالِ ایتالیا هنوز در مرحله‌یِ بازسازی و پاک‌سازیِ خودش است، این دیالوگ‌ها باید هرچه زودتر به پایان برسد، به خاطرِ نسل‌هایِ آینده و به خاطرِ نگاه‌هایِ خارجی که همین حالا به نظرشان سریِ آ تماشا کردن ندارد. این لحظه‌ای مهم برایِ فوتبالِ ایتالیاست. باشگاه‌هایِ دیگر به جایِ اینکه با پارانویایِ خودشان تمامِ مشکلات را گردنِ دست‌هایِ پشتِ پرده بیندازند، بهتر است مثلِ یوونتوس پروژه‌ای دقیق برایِ بازسازی‌شان پی بگیرند. این تنها راهی است که می‌تواند از آن‌ها مدعیِ قهرمانیِ لیگ بسازد.
یوونتوس به گفته‌یِ مکس الگری هیچ توجهی به این حرف‌ها ندارد و امشب قصد دارد با پیروزی مقابلِ میلان روندِ پیروزی‌هایِ خودش را ادامه دهد و یک قدمِ دیگر به یک قهرمانیِ شایسته‌یِ دیگر نزدیک شود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-09 12:42:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر