فهرست
آنالیز: جدالِ کلیدیِ اشنایدرلین و دمبله در وایت هارت لین
آنالیز: جدالِ کلیدیِ اشنایدرلین و دمبله در وایت هارت لین

آنالیز: جدالِ کلیدیِ اشنایدرلین و دمبله در وایت هارت لین

آی‌اسپورت – هری کین و دلی علی و کریستین اریکسون معمولا تیترِ اولِ خبرهایِ تاتنهام هاتسپرز را به خودشان اختصاص می‌دهند. اما یکی از مهمترین عواملی که از تاتنهام بهترین خطِ دفاعِ لیگ و تنها رقیبِ لستر را در صدرِ جدول ساخته زوجِ اریک دایر و موسا دمبله در مرکزِ خطِ میانیِ تیمِ پوچتینو است. دایر نقشِ هافبکِ دفاعیِ اصلی را دارد و نزدیکِ مدافعینِ مرکزی‌اش بازی می‌کند تا فرصت و فضایِ نفوذ به فول‌بک‌هایِ تیم را بدهد. دمبله عملکردیِ هجومی‌تر نسبت به دایر دارد و معمولا نقطه‌یِ اولِ شروعِ ضدحمله‌هایِ تاتنهام است. اما بررسیِ آمارِ هافبکِ بلژیکیِ سابقِ فولان نشان می‌دهد که او سخت‌ترین بازیکن برایِ عبور در کلِ لیگِ برتر است.
تا اینجایِ فصل دمبله با 96 تکل (متوسطِ 4.5 تکل در هر بازی)، بعد از انگولو کانته (139)، ادریسا گانا (123) و اریک پیترز (108) در جدولِ بیشترین تکل‌هایِ لیگِ برتر در رده‌یِ چهارم قرار دارد. خودِ این آمار، آماری قابلِ توجه برایِ دمبله است، اما نوعِ بازی و درخششِ او برایِ تاتنهام را کاملا نشان نمی‌دهد. حساب کردنِ تکل‌هایِ موفق و ناموفق کارِ ساده‌ای است. اما نکته‌یِ مهم اینجاست که بسیاری از تکل‌هایِ ناموفق هم عمل‎‌هایِ دفاعیِ موفقی به حساب می‌آیند. یعنی وقتی یک مدافع توپ را از زیرِ پایِ حریف بیرون می‌کشد اما توپ به بازیکنِ دیگری از حریف می‌رسد، به لحاظِ آماری تکل ناموفق محسوب می‌شود، اما در جریانِ بازی عملی مثبت از مدافع در جهت به هم زدنِ حمله‌یِ حریف است. پس آمارِ دیگری که اپتا به عنوانِ "دریبل خوردن" یا "رد شدنِ حریف" ارائه می‌دهد را باید واردِ معادله کنیم.  با در نظر گرفتنِ این عامل است که ارزشِ واقعیِ دمبله برایِ تاتنهام مشخص می‌شود.
دمبله تا اینجایِ فصل با 96 اقدام به تکل تنها 8 بار به حریف اجازه‌یِ رد شدن ازش را داده است، یعنی 92.3 درصد موفقیتِ دفاعی. این بالاترین درصد بینِ تمامِ بازیکنانِ لیگِ برتر است. بازیکنانِ دیگری که در این جدول درصدی نزدیک به درصدِ دمبله دارند، خیلی کمتر از او تکل زده‌اند و درگیر شده‌اند. مثلا گابریل پائولیستا نفرِ دوم است با 91.4 درصد موفقیتِ دفاعی. اما مدافعِ آرسنال این فصل فقط 32 تکل زده که در جریانِ آن‌ها 3 بار مهاجمینِ حریف ازش عبور کرده‌اند. از منظری دیگر انگولو کانته که بیشترین تعدادِ تکل در لیگِ برتر را دارد 45 بار به حریفش اجازه‌یِ عبور داده است. در کل هیچ بازیکنی که بیشتر از 55 تکل زده، درصدِ موفقیتی بالایِ 85 نداشته است. تمامِ این آمار و درصدها ارزشِ حیاتی دمبله برایِ تاتنهام و کلاسِ بالاترِ بازیِ او نسبت به رایان میسون و نبیل بن طالب را نشان می‌دهد.
اما در سویِ دیگرِ زمین در جدالِ حساسِ امشب تاتنهام و یونایتد در وایت هارت لین، مورگان اشنایدرلین است. درسته که اشنایدرلین با درخششِ کانته و اعتماد و اعتقادِ دیدیه دشان به لاسانا دیارا، جایی در تیمِ ملی فرانسه در یورو 2016 نخواهد داشت، اما همچنان یکی از کلیدی‌ترین مهره‌هایِ منچستر یونایتد به حساب می‎‌آید. یونایتد این فصل بعد از تاتنهام بهترین خطِ دفاعِ لیگ را داشته که یکی از مهمترین دلایلش محافظتِ اشنایدرلین از خطِ دفاعی‌اش بوده است. یونایتد این فصل با هافبکِ فرانسوی‌اش به طور میانگین در هر بازی 1.92 امتیاز گرفته و 54 درصد از بازی‌هایش را برده است. بدونِ اشنایدرلین اما یونایتد از هر بازی تنها 1 امتیاز گرفته و 29 درصد بازی‌هایش را برده است. اشنایدرلین با متوسطِ 3.1 تکل در هر بازی بعد از متئو دارمیان (3.8)، بیشترین تکل را برایِ یونایتد زده است و در جدولِ قطعِ توپ هم کنارِ کریس اسمالینگ با 2.9 قطع در هر بازی، در صدرِ جدولِ بازیکنانِ یونایتد قرار دارد. یعنی در آمارِ تکل+قطعِ توپ اشنایدرلین با میانگینِ عددِ 6 در هر بازی بیشتر از هر بازیکنِ دیگری در بعدِ دفاعیِ تیمش موثر بوده است.
با این وجود نکته‌ای که یونایتدی‌ها بیشتر از اشنایدرلین انتظار داشتند شرکتِ کردنِ بیشترش در بعدِ هجومیِ تیم بود. اشنایدرلین این فصل یک گل برایِ یونایتد زده، پاسِ گل نداشته، 10 شوت به دروازه‌یِ حریفان زده و 9 موقعیت برایِ تیمش خلق کرده است. این در حالی است که شاگردِ سابقِ پوچتینو، فصلِ پیش در ساوتهمپتون 4 گل، یک پاسِ گل، 30 شوت و 20 خلقِ موقعیت داشت. نوعِ بازیِ محافظه کارانه‌یِ تیمِ ون گال در این فصل یکی از دلایلِ اصلیِ سقوطِ این آمار است و البته فصلِ اولِ بازی برایِ منچستر یونایتد هم هرگز نمی‌تواند ساده باشد و انتظار می‌رود اشنایدرلین در آینده رشدِ بیشتری هم در اولدترافورد داشته باشد.
در بازیِ حساسِ امشب شاید کمتر دمبله و اشنایدرلین را رو در رویِ هم ببینیم، اما موفقیتِ این دو هافبک در خراب کردنِ حملاتِ حریف و شروعِ ضدحمله می‌تواند نقشی کلیدی در جریان و در نهایت نتیجه‌یِ بازی داشته باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-10 11:23:08
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر