فهرست
آنالیز: چهار گزینه برایِ جانشینیِ کازمیرو در رئال
آنالیز: چهار گزینه برایِ جانشینیِ کازمیرو در رئال

آنالیز: چهار گزینه برایِ جانشینیِ کازمیرو در رئال

روبن نِوِس
 
پدیده‌یِ این روزهایِ پورتو تنها 19 سال دارد اما مثلِ یک فوتبالیستِ پخته بازی می‌کند و اگر به همین روندِ رو به رشدش ادامه دهد چند سالِ دیگر بدل به یکی از بهترین هافبک‌هایِ دفاعیِ اروپا خواهد شد. روبن نوس که در 17 سالگی اولین بازی‌اش برایِ پورتو در چمپیونز لیگ را انجام داد و لقبِ جوانترین پرتغالیِ تاریخِ این رقابت را از کریستیانو رونالدو گرفت، فوتبالیستی بسیار باهوش و با تکنیک است. نوس بعد از اینکه کازمیرو از پورتو به رئال برگشت جایِ او را در ترکیبِ اصلیِ تیم گرفت و باعث شد غیبتش به هیچ وجه احساس نشود. فوتبالِ مدرن بارِ سنگینی رویِ دوشِ هافبک‌هایِ دفاعی انداخته است، اما نوس هیچ مشکلی برایِ به عهده گرفتنِ این وظایف ندارد. هافبکِ جوانِ پورتو با بازی‌خوانی و جایگیری‌هایش مانع از شکل گرفتنِ حملاتِ حریف در یک سومِ دفاعیِ تیمش می‌شود و وقتی توپ را در اختیار دارد با پاس‌هایِ کوتاه و بلندِ دقیق و هوشمندانه تیمش را از دفاع به حمله منتقل می‌کند و ریتمِ بازی را در دست می‌گیرد. نوس با تکنیکِ بالایش می‌تواند مقابلِ پرسِ بالایِ حریف هم مقاومت کند و یک به یک‌ها را با خلاقیتِ چشم‌نوازی رد کند.
 
انگولو کانته
 
یکی از ستاره‌هایِ لستر سیتی در لیگِ برتر امسال هافبکِ 25 ساله‌یِ فرانسوی بوده است. کانته که حالا جایی برایِ خودش در تیمِ ملی فرانسه برایِ یورو 2016 هم باز کرده با اینکه 169 سانتی‌متر بیشتر نیست بدل به یکی از بهترین هافبک‌هایِ اروپا و کابوسِ هافبک‌هایِ هجومیِ حریفان شده است. هیچ بازیکنی در این فصل از لیگِ برتر به اندازه‌یِ هافبکِ سابقِ کان تکل نزده و قطعِ توپ نداشته است. برایِ همین است که او را با کلود ماکله‌له، هافبکی که پستِ هافبکِ دفاعیِ مدرن را به نامِ خودش ثبت کرد، مقایسه می‌کنند. اما کانته از جهاتی از ماکله‌له هم بهتر است. تکنیکِ هافبکِ لستر از هافبکِ سابقِ رئال و چلسی بالاتر است و سرعت انتقالِ بازیِ بیشتری دارد. بارها این فصل دیدیم که کانته توپ را در یک سومِ دفاعی تیمش می‌گیرد و پا به توپ تا یک سومِ حریف پیش می‌رود و پایه‌گذارِ ضدِحمله‌هایِ مرگبارِ لستر می‌شود. کانته هافبکی نه صرفا دفاعی، بلکه چندبعدی است و قطعا در تابستان پیشنهاداتِ زیاد و گزافی برایِ به خدمت گرفتنش راهیِ کینگ پاور خواهد شد.
 
ویلیام کاروالیو
 
چند سالی می‌شود که هر تابستان خبر از پیوستنِ ویلیام کاروالیو به فوتبالِ جزیره و به خصوص آرسنال می‌شود. هافبکِ 24 ساله‌یِ اسپورتینگ لیسبون یکی از بهترین هافبک‌هایِ دفاعیِ حالِ حاضرِ اروپا از منظر خراب کردنِ بازیِ حریف و اجازه ندادن به پدید آمدنِ موقعیت‌هایِ خطرناک برایِ دفاعش است. شاید کاروالیو در مقایسه با بازیکنانی مثلِ کانته و نوس بعدِ هجومیِ بازی‌اش کمتر باشد و نمایشش کمتر به چشم بیاید، اما برایِ تیمی که قصد دارد یک هافبک دفاعیِ صرف جلویِ خطِ دفاعی‎‌اش داشته باشد بازیکنی بهتر از او پیدا نمی‌شود. کاروالیو وقتی توپ را می‌گیرد معمولا ساده بازی می‌کند و پاسی سالم و دقیق به بهترین گزینه‌یِ اطرافش می‌دهد، عاملی که برایِ یک هافبکِ دفاعیِ کلاسیک اهمیتِ زیادی دارد. اما ستاره‌یِ اسپورتینگ قدرتِ نفوذهایِ طولیِ سریع را هم دارد. توپ گرفتن از کاروالیو با توجه به فیزیکِ مناسبش وقتی با سرعتِ طولِ زمین را طی می‌کند کارِ ساده‌ای نیست. در ضمن کاروالیو تواناییِ بازی به عنوانِ یک مدافعِ مرکزی را هم دارد و می‌تواند در سیستم‌هایی مثلِ 1-3-2-4 تاتنهامِ پوچتینو که قالبا با پیش رفتنِ فول‌بک‌ها، هافبکِ دفاعی‌اش، یعنی اریک دایر، به مدافعِ مرکزی تبدیل می‌شود، نرمشِ تاکتیکیِ بسیار خوبی به مربی‌اش بدهد.
 
گرژگوژ کریچویاک
 
درسته که سویا فصلی عجیب و ناامیدکننده را در لا لیگا سپری کرده و هنوز موفق نشده خارج خانه حتی یک بازی را هم ببرد، اما جدا اگر سرخیو بوسکتسِ استثنائی را کنار بگذاریم، کریچویاک بهترین هافبکِ دفاعیِ لیگ بوده است. هافبکِ 26 ساله‌یِ لهستانی از آن دست بازیکنانی است که هیچ حریفی دوست ندارد مقابلش بازی کند و در نقطه‌یِ مقابلِ هم‌تیمی‌هایش همیشه خیالشان از پوششِ دفاعیِ تیم با بودنِ او در زمین راحت است. کریچویاک 90 دقیقه در بازی می‌دود و استادِ جمع کردنِ توپ‌هایِ سرگردانِ میانه‌یِ زمین و خنثا کردنِ خطرِ حریف پیش از اینکه آغاز بشود است. برایِ همین به احتمالِ زیاد شاهدِ انتقال او در تابستان به تیمی بزرگ‌تر خواهیم بود.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-12 11:45:49
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر