فهرست
ستون طنز: از کانتونا تا اسدی!
ستون طنز: از کانتونا تا اسدی!

ستون طنز: از کانتونا تا اسدی!

کودکی من مصادف شده بود با دوره‌ای که مردم به دو گروه عمده تقسیم می‌شدند؛ گروه اول که هوادار منچستریونایتد بودند و گروه دوم که اصلا اهل فوتبال نبودند. برای من که بالطبع در گروه اول قرار داشتم، الگوی محبوبی وجود داشت به نام اریک کانتونا، که بخش مهمی از علاقه نسل ما به خاطر مدل ایستاده یقه پیراهنش بود وگرنه آنقدرها هم در آن زمان فهم فوتبالی نداشتیم. بعدها که بیشتر بازی‌هایش را دنبال کردم و با هم صمیمی‌تر شدیم، اریک صدایش می‌کردم. علاقه‌ام به اریک آنقدر زیاد بود که با خودم عهد بستم روزی جای او را در منچستریونایتد پر کنم ولی خب مشکلات زندگی در شهرستان و کمبود وسیله ایاب و ذهاب و هوای تاریک و منم که دست تنها... در نهایت بی‌خیال شدم اما خداوکیلی به احترامش همیشه با یقه‌ی ایستاده در کوچه بازی‌ها را نگاه می‌کردم.
وقتی دیدم از من کانتونا در نمی‌آید، تصمیم گرفتم فرگوسن بشوم. راستش مهلت کانتونا شدن خیلی کم بود اما برای فرگوسن شدن زمان کافی در اختیار داشتم. نمی‌خواهم بهانه بیاورم اما شما هم قبول کنید صرف داشتن زمان کافی نیست و امکانات دیگری هم برای فرگوسن شدن لازم است که من نداشتم. فقط زمان داشتم و یک چیز دیگری هم داشتم که نمی‌توانم بگویم.
استعفای من از فرگوسنی مصادف شد با آمدن کارلوس کی‌روش به ایران. آنجا بود که محکم زدم توی پیشانی‌ام و گفتم:«وای مای گاد، من باید کی‌روش بشوم تا ارز جز از راه اختلاس از مملکت خارج نشود.» هدفم را پیدا کرده بودم اما کافی نبود. نیاز به ممارست و تلاش و پشتکار و اینجور مسخره‌‌بازی‌ها داشت که انصافا در حوصله من نبود. من اگر قرار بود تلاش کنم که همان کانتونا یا نهایتا فرگوسن می‌شدم، نه دستیار فرگوسن در منچستریونایتد.
وقتی واقع‌بینانه‌تر به استعدادهایم نگاه کردم فهمیدم دوست دارم «اسدی» باشم، یعنی فقط باشم. بی‌تعارف علاقه من به اسدی شباهت عجیبی دارد به علاقه‌ام به یقه‌ی اریک کانتونا؛ یعنی همان زمانی که هر دو صاف می‌ایستند و معروف می‌شوند، بدون آنکه خودشان تلاشی بکنند. خیلی دوست داشتم یکبار دیگر از من می‌پرسیدند:«دوست دارید در آینده چکاره بشوید؟» تا برایشان بنویسم:«به نام خدا... اسدی!»

احسان پیربرناش
  ۱  
آی اسپورت
2016-04-12 14:55:35
نظر دهید

۱ نظر
-
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵، ۱۵:۱۴
عالی بود خدایی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر