فهرست
گزارش CNN: ترس از همگروه بی خطر ایران/ سرمایه‌گذاری 300 میلیون دلاری چین برای قهرمانی جهان
گزارش CNN: ترس از همگروه بی خطر ایران/ سرمایه‌گذاری 300 میلیون دلاری چین برای قهرمانی جهان

گزارش CNN: ترس از همگروه بی خطر ایران/ سرمایه‌گذاری 300 میلیون دلاری چین برای قهرمانی جهان

آی اسپورت- به گزارش CNN چین، همگروه ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی 2018 روسیه، برنامه ای طولانی مدت برای تبدیل شدن به یکی از قدرت های دنیای فوتبال در سال 2050 دارد. این برنامه در هفته جاری توسط گروه اقتصادی عالی پکن معرفی شد و از اهداف کوتاه، میانه و بلند مدت آن رونمایی شد. شروع این برنامه با ساخت 20 هزار مدرسه فوتبال و 70 هزار ورزشگاه تا سال 2020 است. بیش از 30 میلیون دانش آموز دبستان و راهنمایی مجاز هستند که در این مدارس حضور داشته باشند. یکی دیگر از برنامه ها بر اساس نظر کمیته بازسازی و توسعه و پیشرف ملی چین این است که تا 4 سال آینده 2 یا 3 باشگاه اصلی این کشور باید بر آسیا سلطه داشته باشند و دلیلش معرفی هرچه بهتر سوپرلیگ چین در دنیا و مطرح کردن آن است.
در ماه های اخیر چندین باشگاه سطح بالای چینی ده ها میلیون دلار سرمایه گذاری برای جذب بازیکنان بااستعداد خارجی کرده اند، مانند گوانگژو اورگرانده که اخیرا 45.8 میلیون دلار برای جذب جکسون مارتینز هزینه کرده سات و رکورد جا به جایی در فوتبال چین را شکسته است.
برنامه های طولانی مدت
سرمایه گذاری های اخیر بر اساس ایده پرزیدنت ژی جینپینگ است که بودجه ای را برای فوتبال کشورش در نظر گرفته است و نگاهش به قهرمانی و میزبانی مسابقات جام جهانی است.
آخرین بار که چین در یک جام جهانی حاضر بوده مربوط به سال 2002 است که موفق نشد حتی یک گل هم در این رقابت ها بزند. تورنمنتی که میزبانش کره جنوبی و ژاپن، همسایه های این کشور بودند و در زمینه فوتبال در حال حاظر بسیار پیشرفته تر از چین هستند.
فاز بعدی برنامه توسعه فوتبال این است که تا سال 2030 برای هر 10 هزار نفر یک زمین فوتبال ساخته شود و تیم ملی مردان تبدیل به یکی از ابرقدرت های آسیا شود و تیم بانوان تبدیل به یکی از تیم های پیشرو در آسیا شود.
تیم بانوان چین در حال حاضر دوازدهمین تیم برتر دنیا است و تیم مردان این کشور در رتبه هشتاد و یکم قرار دارد.
تا سال 2050 چین برنامه ای برای تغییر این ماجرا دارد و قرار است این کشور تبدیل به یکی از قدرت های جهان شود و فوتبال که یکی از ورزش های مورد علاقه مردم این کشور است و موفقیت در آن برایشان تبدیل به یک رویا شده را توسعه دهند و مردمشان را به رویایشان برسانند.
احیای اعتبار
عملکرد ضعیف داخل زمین و فساد و تبانی بیرون آن فوتبال چین را گرفته و آن را از زیبایی به دور کرده است. در سال 2013 در فدراسیون فوتبال چین بسیاری از مقامات، داوران و بازیکنان محروم شدند و پرونده تبانی های بسیاری رو شد. حتی دو مقام ارشد به جرم رشوه گرفتن زندانی شدند و مطبوعات آن زمان چین اخبارش را منتشر کردند. عنوان قهرمانی شانگهای شنهوا در سال 2003 از آن ها گرفته شد و 12 باشگاه دیگر بعد از بررسی ها و تحقیقات مشابه جریمه شدند.شنهوا که زمانی بازیکنانی مانند آنلکا و دروگبا را در اختیار داشت در ماجرای تبانی سال 2003 در بازی مقابل شانژی گائولی مقصر شناخته شد.
فدراسیون فوتبال چین اعلام کرد که کمیته ضدفسادشان نتایج مثبتی کسب کرده و شور و شوق عموم مردم برای این ورزش دوباره ترمیم شده و توجه به این ورزش در تلویزیون به اوج خود رسیده است.
در حالی که تیم فوتبال مردان هنوز سردرگم است و نتوانست به جام جهانی 2014 هم راه پیدا کند، باشگاه های این کشور موفقیت های نسبی بیشتری کسب کردند. گوانگژو اورگرانده که حامی مالی قدرتمندی به نام علی بابا دارد در سال 2013 و 2015 قهرمان آسیا شد و تبدیل به اولین باشگاه چینی شد که راهی مسابقات جام جهانی باشگاه ها شده است. حالا رئیس جمهور این کشور تصمیم گرفته بودجه ای 300 میلیون دلاری برای ترمیم فوتبال کشورش هزینه کند و باید برای تماشای نتیجه این برنامه ریزی و سرمایه گذاری 34 سال صبر کنیم.
به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL

کد خبر 9404
 
  ۲  
آی اسپورت
2016-04-12 16:04:40
نظر دهید

۲ نظر
-
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵، ۱۷:۵۹
خب چه کاریه این سیصد میلیون رو رشوه میدادن به داورها و بازیکنای حریف همین دوره قهرمان میشدن! میتونن از سپاهان هم مشورت بگیرن
-
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵، ۲۱:۴۴
دمت گرم، سپاهان رو خوب گفتی ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر