فهرست
تلخ و شیرین ایران از رقبای انتخابی 2018: ظهور کیا، پایان سیدمهدی
تلخ و شیرین ایران از رقبای انتخابی 2018: ظهور کیا، پایان سیدمهدی

تلخ و شیرین ایران از رقبای انتخابی 2018: ظهور کیا، پایان سیدمهدی

آی اسپورت - نام‌های کره جنوبی، ازبکستان، قطر، چین و سوریه، خاطرات زیادی را برای مردم ایران تداعی می‌کند. خاطرات سال‌ها تلاش برای رسیدن به جام جهانی و رویارویی با رقبایی که گاهی مقابل آن‌ها جشن گرفتیم و گاهی اوقات با اشک، خوشحالی آن‌ها را نگاه کردیم. بعد از برگزاری قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی، می‌توان بهترین و بدترین خاطره‌های فوتبال ایران مقابل حریفان فعلی ایران را مرور کرد.


کره جنوبی

بهترین خاطره: کره جنوبی 0-1 ایران / دور برگشت انتخابی جام جهانی 2014 / 18 ژوئن 2013
تیم ملی برای صعود به جام جهانی، به یک مساوی از کره جنوبی نیاز داشت. تنها حالتی که می‌توانست جلوی صعود ایران با تساوی مقابل کره جنوبی را بگیرد، برد ازبکستان مقابل قطر با اختلاف 4 گل بود. ازبکستان در یک بازی پر حرف و حدیث 5 گل به قطر زد اما ایران در اولسان کره جنوبی، با گل قوچان‌نژاد برد و به عنوان سرگروه به جام جهانی رفت.

بدترین خاطره: کره جنوبی 1-1 ایران / دور برگشت انتخابی جام جهانی 2010 / 17 ژوئن 2009
دقیقا 4 سال قبل از خاطره رویایی اولسان، ایران برای صعود به جام جهانی 2010 محکوم به شکست کره جنوبی در سئول بود. مسعود شجاعی، اوایل نیمه دوم ایران را جلو انداخت اما پارک جی‌سونگ در دقایق پایانی بازی را مساوی کرد و پرونده حضور ایران در جام جهانی آفریقا را بست.


ازبکستان

بهترین خاطره: ازبکستان 0-1 ایران / دور رفت انتخابی جام جهانی 2014 / 3 ژوئن 2012
ایران در اولین بازی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی، نمایش ضعیفی داشت و شکست در این مسابقه، می‌توانست شروع بدی برای تیم ملی باشد. در دقایق پایانی بازی، ضد حمله ایران بر خلاف جریان بازی با پاس انصاری‌فرد و ضربه خلعتبری گل شد تا ایران مسابقات انتخابی را با یک برد رویایی آغاز کند.

بدترین خاطره: ایران 0-1 ازبکستان / دور برگشت انتخابی جام جهانی 2014 / 14 نوامبر 2012
بر خلاف دور رفت، ایران نمایش بهتری از حریفش داشت اما با اشتباه رحمتی گل خورد و بازی را واگذار کرد. نتیجه این باخت، اختلاف بین رحمتی و کی‌روش، خداحافظی موفقت و جدایی همیشگی او از تیم ملی بود.


چین

بهترین خاطره: چین 2-4 ایران / دور رفت انتخابی جام جهانی 1998 / 13 سپتامبر 1997
اولین بازی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی فرانسه. ایران در دالیان، دو گل از چین خورد و خیلی زود عقب افتاد. تیم ملی با پنالتی باقری به بازی برگشت و ظهور پدیده جوانی به نام مهدوی‌کیا، نتیجه را از باخت به برد ایران تغییر داد. ایران در نهایت 4-2 چین قدرتمند آن دوران را شکست داد.

بدترین خاطره: چین 1-1 ایران / جام ملت‌های آسیا 2004 / 3 آگوست 2004
تیم برانکو با نمایشی فوق العاده مقابل کره جنوبی به نیمه نهایی و چین میزبان رسید. ایران نمایشی بهتری از چین داشت اما اخراج ستار زارع و اخراج نکردن مدافع چین بخاطر خطا روی کریمی، مسیر بازی را عوض کرد و در نهایت بازی به ضربات پنالتی رفت. ایران تا پنالتی چهارم از چین جلو بود اما پنالتی بی‌دقت مبعلی و چیپ گل‌محمدی، چین را به فینال فرستاد.


قطر

بهترین خاطره: قطر 2-3 ایران / دور برگشت انتخابی جام جهانی 2006 / 13 اکتبر 2004
صعود ایران به جام جهانی 2006 در مرحله نهایی دردسر زیادی نداشت، اما چیزی نمانده بود ایران یک مرحله قبل‌تر از مسابقات حذف شود. در مرحله اول انتخابی، کار ایران بعد از باخت خانگی مقابل اردن گره خورده بود. ایران در قطر، با گل به خودی گل‌محمدی عقب افتاده بود و گل مساوی برهانی هم برای صعود ایران کافی به نظر نمی‌رسید. وحید هاشمیان، دقیقه آخر بازی گل سوم را زد و ایران را به دور نهایی انتخابی جام جهانی فرستاد.

بدترین خاطره: قطر 2-0 ایران / دور برگشت انتخابی جام جهانی 1998 / 7 نوامبر 1997
ایران بعد از باخت به عربستان و مساوی مقابل کویت، برای صعود به جام جهانی محکوم به شکست قطر در دوحه بود. تیم مایلی کهن، در دوحه دو گل خورد و عربستان به جای ایران به جام جهانی رفت. مایلی کهن هم بعد از این بازی اخراج شد و جایش را به ویرا داد.


سوریه

بهترین خاطره: سوریه 0-2 ایران / دور برگشت انتخابی جام جهانی 2010 / 14 ژوئن 2008
کار صعود ایران به مرحله نهایی انتخابی جهام جهانی در دور رفت با 3 مساوی سخت شده بود. برد مقابل امارات، تیم ملی را به صعود امیدوار کرد و شکست سوریه در دمشق ایران را به دور بعد فرستاد.

بدترین خاطره: ایران 2-2 سوریه / دور برگشت انتخابی جام جهانی 1998 / 13 ژوئن 1997
صعود ایران به دور نهایی انتخابی جام جهانی فرانسه قطعی شده بود و محمد مایلی‌کهن تصمیم گرفت در بازی آخر علی دایی را روی نیمکت بنشاند. دایی از دستور مایلی‌کهن برای گرم کردن سرپیچی کرد و اختلافی عمیق بین آن‌ها شکل گرفت. اختلافی که بعد از گذشت نزدیک به دو دهه، هنوز پابرجاست.کد خبر: 9406
  ۱  
آی اسپورت
2016-04-12 18:19:48
نظر دهید

۱ نظر
امیر علی
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵، ۰۸:۴۴
ببخشید بدترین خاطره قطر تو دور برگشت حذف ایران بوده ، بعد تو بدترین خاطره سوریه ایران صعودش قطعی شده .یه توضیحی بدین لطفا .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر