فهرست
الفبای دربی از سیر تا پیاز
الفبای دربی از سیر تا پیاز

الفبای دربی از سیر تا پیاز

آی اسپورت - برای دربی اولی‌ها یا آنها که تازه به جمع بینندگان فوتبال ایرانی پیوستند یا برای خارجی‌هایی که بعد از برجام آمده‌اند ایران ببینند اینجا چه خبر است، این مطلب یک راهنمای آموزشی کامل و جامع می‌باشد. بخوانید و حالش را ببرید! 

 استقلالیک پای دربی! نصف همه این قصه‌ها. نصف همه این بازی‌ها. بدون استقلال دربی هم در کار نبود. یک روی سکه. مرد باید که در کشاکش دهر سنگ زیرین آسیاب باشد!

برد
گمشده اصلی دربی‌های چند سال اخیر. قبلا برای آن می‌جنگیدند. الان از آن فرار می‌کردند. وبای مربیگری. به یک مربی گفتند دربی را ببر غش کرد! متاسفانه به علت تحریم‌های ظالمانه آمریکا امکان برد در دربی بسیار کم شده! ببینیم بعد از اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم‌ها خبری از برد می‌شود؟
پرسپولیسنیمه دیگر دربی! نصف دیگر همه این قصه ها. بدون پرسپولیس هم دربی در کار نبود. روی دیگر سکه. مرد باید که در کشاکش دهر سنگ زیرین آسیاب باشد!
تاکتیکنقش تاکتیک در دربی همان نقش مدیرفنی در فوتبال ایران است ! کشک! بهترین تاکتیک ارائه شده در دربی را یک خبرنگار در گوش شیث رضایی خواند: برو توی کار نیکبخت، موهایش را بکش، فحش بده، خطا کن! مردم عاشقت می‌شوند!
تخمه
در کنار چای داغ و فحش لب سوز از جمله مفرحات دربی به حساب می‌آید! دربی بدون تخمه مثل استقلال بدون فرهاد مجیدی و پرسپولیس بدون علی کریمی است. شایعه شده فدراسیون فوتبال به فیفا درخواست داده تا مجوز استفاده بازیکنان و مربیان دو تیم از تخمه در این مسابقه خاص صادر شود که فیفا به علت تحریم‌های ظالمانه آمریکا با آن موافقت نکرد! البته شاید بعد از اجرایی شدن برجام بشود دوباره با فیفا مذاکره کرد.
ثلثقبلا‌ها که مدرسه ما سه ثلثی بود دربی هم سه تا بود. ثلث اول، دور رفت، ثلث دوم، دور برگشت و ثلث سوم یا نهایی فینال جام حذفی! الان که مدارس ترمی شده بازی این دو تیم هم به همان رفت و برگشت محدود شده! فینال جام حذفی که اصلا حرفش را نزن!
جـو
کلمه محبوب مربیان و بازیکنان برای توجیه اشتباهاتشان!* آقا شما چرا با کفش رفتید در حلق داور؟ مثل اینکه شما تا به حال در جو دربی قرار نگرفته اید؟!* آقای سرمربی! شما چرا از داور کارت قرمز گرفتید؟متاسفانه ایشان در جو دربی قرار گرفت و الکی به من کارت داد!* آقای بازیکن! شما توپ را از روی خط دروازه زدید بیرون! یعنی شما نبودید توپ گل می‌شد!شما تا به حال جو دربی را تجربه نکردید و خبر ندارید!
چهارتاییاکلید واژه تازه به دربی اضافه شده بسیار حساس! پاسخی قاطع بر یک عمر تحقیر و عذاب! اختراع شده توسط پرویز مظلومی و دوستان! تنها عامل حسادت امیر قلعه‌نویی به پرویز مظلومی! عاملی برای پولسازی مجری تلویزیونی که هی با انگشت چهار را نشان می‌دهد بلکه یک چیزی از جیب هواداران استقلال بکَند! قبل از اختراع این واژه، کلمه سنتی آینه آینه که با نشان دادن کف دست به طرف مقابل تکمیل می‌شد تنها اسلحه دفاعی استقلالی‌ها مقابل پرسپولیسی‌ها بود که معمولا با یک خنده تحقیر آمیز می‌شکست!

حمــاسهکاری که خارج از دربی حکم زندان را دارد اما داخل دربی لقب حماسه را به آن اطلاق می‌کنند! ماجرای محرمی و عابدزاده! مشت پرویز برومند بر گونه پایان رافت! برای همه عزیزان، دربی بدون حماسه‌ای را آرزومندیم!
خیابانیبله! الان یه هموطن داره پاشو می‌کنه توی حلق یه هموطن دیگه! اون گوشه هم روی سکوها چند هزار هموطن یه صدا دارن یه هموطن دیگه رو به زدن یه هموطن دیگه تشویق می‌کنن! نه داور! کارت نده! به جرات می‌گم کارت نده! الان سه دقیقه مونده به وقت اضافه. به وقت الان، دو دقیقه و پنجاه و هشت، هفت و شش ثانیه! بله بازی مساوی شده. در همه چیز مساوی شده. به جرات می‌گم در همه چیز. بله همکاران اشاره می‌کنن بازی دو یکه!
خبرنگاربی‌طرف! به جان شما بی‌طرف! لباس قرمز یا شلوار آبی را هم تصادفی پوشیده! به جان خودتان هم سوالش در کنفرانس مطبوعاتی از لج باختن نیست!
داورسنگ زیرین آسیاب! هیچ وقت هم رو نمی‌آید! عامل تمام نتایج دربی! تحریم‌های ایران توسط آمریکا هم تقصیر داورها بود! داور دقت کن. داور خیلی دقت کن. داور به طرز فجیعی دقت کن! داور جان ببخش! کار از دقت گذشته، بگیر که اومد! (صدای گلوله)

ذرتلطفا هنگام مصاحبه قبل و بعد از بازی و همچنین نوشتن مطالب تحلیلی در مورد مسابقه از پرتاب ذرت خودداری نمایید!

 
رختکناوخ اوخ اوخ! جای حساس قصه! برای تیم بازنده حکم زیرزمین تارعنکبوت گرفته یا قبرستان‌های تاریک فیلم‌های ترسناک را گرفته که در آن علی پروین یا امیر قلعه‌نویی با اره برقی افتاده‌اند دنبال بازیکن خطاکار!برای تیم برنده حکم عروسی را دارد. تا می‌توانی خوش باش!
 زیباواژه گمشده دربی‌های اخیر. صفتی که دیگر نمی‌شود در مورد دربی به کار برد. امید است با رفع تحریم‌ها و گشایش اقتصادی و واگذاری دو تیم به بخش خصوصی و انتخاب مدیران درست و حسابی و بعد استخدام مربیان خارجی و تشکیل کمیته فنی و خرید بازیکنان مجرب داخلی و خارجی و تغییر نحوه تمرینات از آبگوشتی به حرفه‌ای، این واژه گمشده هم به دربی بازگردد!به عبارت دیگر منتظر بازگشت این صفت به دربی نباشید!
ژنرالتنها ژ موجود در واژگان دربی تا آنجا که به عقل ما رسید! مرد رختکن‌های ترسیده! بزرگ مرد کنفرانس‌های مطبوعاتی. مرد دربی نبازی که در یک سال هم به برانکو باخت هم به حمید درخشان تا مشخص شود دوران نباختنش سر آمده! برای نزدیک به یک دهه نقش لولوخورخوره استقلالی‌ها در کری خواندن برای تیم رقیب را بر عهده داشت!
سلطانعلی آقا! علی زاغی! علی چشم تیله ای! سلطان سرخ پوش! مرد دربی ها! یه دربی رو ببر شیش ماه تو خیابون راست راست راه برو! رختکنش موقع باخت از فیلم اره ترسناک‌تر بود!

سوبله چوبله؛لقبی که پرویز مظلومی را با آن بدبخت کردند! چماقی که زدند توی سر پرویز خان تا در همان برد چهارم گیر کند! برای مدتی کابوس واقعی سرخ‌ها بود!


شیش تاییاچماقی که تا به امروز نسل‌های زیادی از آن خاطرات تلخی دارند! بگذرد این روزگار تلخ‌تر از زهر بار دگر روزگار چوبله بیاید! تنها اسلحه پرسپولیسی‌ها وقتی کم می‌آورند! جواب قانع کننده در مقابل برشمردن افتخارات آسیایی استقلال! شی شی شیشتاییا! تنها خاطره شیرین سرخ‌ها از دوران دبستان!
صداقتحلقه مفقوده دربی‌ها. بعد از بازی خدا نکند که یکی ببازد؛ صداقت بی صداقت، همه حمله می‌کنند به داور بی‌نوا که عامل اصلی باخت بوده.
ضامنچیزی که به آن خیلی نیاز داری وقتی مامورها به جرم ترکاندن نارنجک می‌گیرندت! البته بازیکنانی که با مشت از خجالت هم در می‌آیند هم به این فقره نیاز دارند!
طاق نصرتبرای برنده دربی می‌بندند! تمام کشور را، تمام شبکه‌های خبری را، تمام روزنامه‌ها و سایت‌ها را برای برنده دربی طاق نصرتی می‌بندند که ژنرال دوگل از حسودی دق کند!
ظریفمجبوریم مجبور! شما یک دانه ظ در تاریخ دربی پیدا کن! یک دانه بشر پیدا کن اسمش با ظ شروع بشود! یک ظ در تاریخ دربی به من نشان بده!

عــربدهوجه مشترک همه دربی ها! گل بزنی عربده می‌کشی! گل بخوری عربده می‌کشی! گل نزنی عربده می‌کشی! داور بد باشد عربده می‌کشی! ببری عربده می‌کشی. ببازی عربده می‌کشی! بازیکن باشی، مربی باشی، هوادار باشی، خبرنگار به ظاهر بی‌طرف باشی عربده می‌کشی!
غیرتجایگزین کلمه تاکتیک! اسم رمز برای زدن حریف!« بروید با غیرت بازی کنید»ترجمه به فارسی: بروید بزنید ساقشان را پودر کنید!اسم رمز برای پیچاندن تاکتیک و این سوسول بازی ها!« من تاکتیک ماکتیک حالیم نمیشه. برید غیرتی بازی کنید»ترجمه به فارسی سلیس: تاکتیکم کجا بود؟ برید تا می‌خورن بزنیدشون!
فردافردا ساعت 17 دربی 82 را ببینید.
قلدربازیرفتن توی شکم داور یا بازیکن حریف به نیت تشویق شدن روی سکوها! رفتن توی نقطه کور رباط صلیبی بازیکن پا به توپ با استوک تراش داده شده به نیت دریافت لقب سیم خاردار!
کمک داوردم دستی‌ترین فحش خور عالم! داورها در بدترین شرایط می‌اندازند گردن او که پرچم نزد! هر کاری بکند فحش می‌خورد! آفساید بگیرد، فحش می‌خورد. نگیرد هم فحش می‌خورد! اگر آمار فحش‌های مربیان یا بازیکنان را به داور برساند به دلیل آنتن بودن فحش می‌خورد. کلا دربی نیست که در آن کمک داور فحش نخورد. اوج شاهکار یک کمک داور آفساید اعلام کردن یک گل مردود یا آفساید اعلام نکردن یک موقعیت گل صحیح است که در آن حتما فحش می‌خورد!
گافسوتی. اشتباه ضایع. دفن شدن در تاریخ دربی. ‌ای بدو‌ای بدو!
لیــدرکاشفان فروتن شهرت ! سکو گردانان گمنام. مردان بی ادعا ولی اثرگذار. شاعر شعارهای به یادماندنی!
مشتزنیمهارت بسیار به دردبخور. امتحان پس داده و تایید شده توسط نسلی از شجاعان از عزیز اصلی تا پرویز برومند! هنر با تعصب ها!! بزن تا در تاریخ ثبت شده بمانی! در صورت دوست به هر حیله رهی باید جست!
نباختــنتمام دغدغه مربیان و بازیکنان و مدیران و هواداران و الی آخر! فدراسیون که از خدایش است دو تیم نبازند!

وایییییییییییییییییییکلمه مشترک همه دست اندرکاران دربی! از گزارشگر گرفته تا عکاس و بازیکن و مربی! وای چه گلی! وای چه گلی رو نزد! وای چه تکلی! وای چه پنالتی تابلویی! وای چه تبانی مسلمی! وای خاک بر سر چه گلی رو نزد!
هادی نوروزی
الفاتحه مع الصلوات!

یار دوازدهم
در افسانه‌ها آمده در ازمنه باستانی گروهی در این دیار زندگی می‌کردند که نامشان یار دوازدهم بود. یار شاطر بودند و نه بار خاطر و تا آخر بازی و حتی بعد از آن تیم را تشویق می‌کردند حتی اگر می‌باختند! نسل آخرین یار دوازدهم به قبل از وضع شدن تحریم‌ها برمی‌گردد که امید است با اجرایی شدن برجام و بهتر شدن اوضاع اقتصادی و بازگشت اعصاب به مردم اندک اندک شاهد بازگشت این یار سفر کرده به وطن باشیم!به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNELکدخبر: 9407
     
آی اسپورت
2016-04-14 21:06:36
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر