فهرست
آنالیز: جدالِ کلیدیِ دبروینه و فابرگاس
آنالیز: جدالِ کلیدیِ دبروینه و فابرگاس

آنالیز: جدالِ کلیدیِ دبروینه و فابرگاس

آی‌اسپورت – چلسی در ژانویه‌یِ 2012 برایِ خریدِ کوین دبروینه 6.7 میلیون پوند به خنت پرداخت. اما دبروینه که تا شروعِ فصلِ 2013-2014 فرصت بازی برایِ تیمِ اول را پیدا نکرده بود تحتِ رهبریِ مورینیو هم تنها 9 بار برایِ چلسی بازی کرد و بعد از 132 دقیقه حضور در لیگِ برتر، در ژانویه‌یِ 2014 به ولفسبورگ فروخته شد. این انتقال تولدی دوباره برایِ هافبکِ بلژیکی بود و او را بدل کرد به بهترین پاسورِ فوتبالِ اروپا. از آگوستِ 2014 بدین سو، یعنی آغازِ فصلِ پیش، هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ دبروینه در 5 لیگِ اولِ اروپا پاسِ گل نداده است. دبروینه در این جدول با 29 پاسِ گل صدرنشین است و بعد از او مسی (28)، رونالدو (27)، سوارز (26) و پایت (25، برایِ مارسی و وستهم) قرار دارند.
کوین دبروینه که این تابستان به منچستر سیتی پیوست، ارزشِ خودش را لیگِ برتر را هم نشان داده است. با اینکه مصدومیتِ زانویش باعث شد تا 12 بازی را از دست بدهد، اما تا اینجایِ فصل تنها مسوت اوزیل و دیمیتری پایت بودند که میانگینِ ایجادِ موقعیتِ گل در 90 دقیقه‌یِ بیشتری از دبریونه داشته‌اند. از منظرِ میانگینِ پاسِ گل در 90 دقیقه هم تنها اوزیل، داوید سیلوا و جرارد دلوفو آماری بهتر از شماره‌یِ هفدهِ من سیتی دارند. اهمیتِ دبروینه برایِ تیمِ پیگرینی را در آماری دیگر هم می‌توانیم به خوبی درک کنیم. سیتی این فصل در کلِ رقابت‌ها 35 بازی با دبروینه و 16 بازی بدونِ او انجام داده است. سیتی با دبروینه 60 درصدِ بازی‌هایش را برده، 22.8 درصدِ بازی‌هایش را باخته و به طورِ متوسطِ 2.2 گل در هر بازی زده است. اما بدونِ دبروینه 50 درصدِ بازی‌هایش را برده، 31.25 درصد را باخته و در هر بازی تنها 1.6 گل زده است. تفاوت چشمگیر است.
اما از منظرِ چلسی. از وقتی چلسی کوین دبروینه را در ژانویه‌یِ 2014 فروخت، 96.5 میلیون پوند خرجِ خریدِ هافبک‌هایِ جدید کرده است: محمد صلاح (11 میلیون پوند)، سسک فابرگاس (30 میلیون پوند)، خوان کوادرادو (23.3 میلیون پوند)، نیتان (4.5 میلیون پوند)، پدرو (21.4 میلیون پوند) و کندی (6.3 میلیون پوند). بینِ تمامِ این هافبک‌ها فقط فابرگاس در استمفورد بریج موفق بوده، و تازه هودارانِ چلسی در موردِ عملکردِ او، به خصوص در فصلِ دوم، هم هم‌نظر نیستند.
پس لازم است عملکردِ فابرگاس را هم بررسی کنیم. هافبکِ سابقِ آرسنال و بارسلونا در اولین بازیِ خودش برایِ چلسی در لیگِ برتر مقابلِ برنلی 2 گل ساخت و نمایشی عالی داشت. فابرگاس نهایتا فصلِ پیش را به عنوانِ بهترین پاسورِ لیگ  با 18 پاسِ گل به پایان رساند. اما نکته‌یِ مهم این است که به یاد بیاوریم 15تا از این پاس‌ها در 21 بازی اول ساخته شد. درسته که از ابتدایِ فصلِ پیش تا امروز تنها مسوت اوزیل (23) بیشتر از فابرگاس پاسِ گل داده (22) و هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ او اقدام به پاس دادن (2340) و پاسِ سالم (1964) نداشته، اما تنها 4 پاسِ گل و 4 گل در 31 بازیِ فصلِ جاری نشان از افتِ شدیدِ ستاره‌یِ چلسیِ قهرمانِ فصلِ پیش دارد.
با این حال وقتی وضعیتِ کلیِ چلسی و دیگر ستاره‌هایِ فصلِ پیش‌اش را بررسی می‌کنیم (برایِ مثالِ ادن ازار و اسکار کلا رویِ هم این فصل 9 گل+پاسِ گل داشته‌اند!) می‌بینیم که شرایطِ بحرانیِ دورانِ مورینیو و دورانِ بازسازیِ هیدینک عاملی مهم در افتِ عملکرد و آمارِ فابرگاس است. فراموش نکنیم که فابرگاس در تاریخِ لیگِ برتر بعد از رایان گیگز (162)، فرانک لمپارد (102)، دنیس برگکمپ و وین رونی (94) بیشترین پاسِ گل (92) را داده است.
یکی از انتقاداتِ اصلی‌ای که هودارانِ چلسی این فصل به سسک فابرگاس داشتند، بازی نکردن برایِ مورینیو بود. گرچه چنین اتهامی را نمی‌شود ثابت کرد، اما حدقل آمار نشان می‌دهند عملکردِ فابرگاس بعد از اخراجِ مورینیو و آمدنِ هیدینک بهبود پیدا کرده است. فابرگاس زیرِ نظرِ مورینیو در 16 بازیِ لیگ گلی نزد، 2 پاسِ گل داد، میانگینِ 1.56 فرصت در هر بازی خلق کرد و میانگینِ 68 پاس در هر بازی داد. در نقطه‌یِ مقابل فابرگاسِ گاسِ هیدینک در 14 بازی 4 گل زد، 2 پاسِ گل داد، میانگینِ 1.79 فرصت در هر بازی خلق کرد و میانگینِ 84 پاس در هر بازی داد.
آمارِ دیگری که می‌تواند جدالِ امروزِ فابرگاس مقابلِ من سیتی را جذاب‌تر کند این است: از تابستانِ 2014 بدین سو، فابرگاس مقابلِ تمامِ تیم‌هایِ لیگِ برتر که در حالِ حاضر بالاتر از چلسی در جدول هستند یا گل زده، یا پاسِ گل داده است؛ به جز سیتی. اما فابرگاس در دورانی که برایِ آرسنال بازی می‌کرد رکوردِ خوبی مقابلِ سیتی داشت (البته واضح است که آن سیتی با این سیتی تفاوتِ زیادی دارد). فابرگاس در بازی‌هایِ خانگیِ فصولِ 2006-2007 و 2007-2008 برایِ آرسنال مقابلِ سیتی گل زد و در مجموعِ جدال‌هایش با سیتیزن‌ها در لیگِ برتر، از 18 بازی، 12 پیروزی، 3 مساوی و 3 شکست داشته است.
فصلِ 2015-2016 فصلی نیست که چلسی و سیتی خیلی علاقه‌ای به یادآوری‌اش داشته باشند. سیتی منتظرِ رسیدنِ پپ گواردیولا است و کوین دبروینه برعکس خیلی از هم‌تیمی‌هایش می‌تواند مطمئن باشد که جزوِ پروژه‌یِ خانه‌تکانیِ پپ نخواهد بود. اما فرمِ بدِ فابرگاس در 14 ماهِ اخیر برایِ آنتونیو کونته‌ای که بیش از هرچیز به جنگیدن و 90 دقیقه تلاش کردن، فارق از نام و شهرتِ بازیکن، اهمیت می‌دهد، قابلِ قبول نیست. برایِ همین اگر فابرگاس قصدِ باقی ماندن در استمفورد بریج را دارد باید از همین امروز شروع به برگرداندنِ ورق کند.
 
     
آی اسپورت
2016-04-16 10:29:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر