فهرست
یادداشت/ سیمئونه–گواردیولا؛ تفکرات برتر دفاعی و معماری برتر تهاجمی
یادداشت/ سیمئونه–گواردیولا؛ تفکرات برتر دفاعی و معماری برتر تهاجمی

یادداشت/ سیمئونه–گواردیولا؛ تفکرات برتر دفاعی و معماری برتر تهاجمی

جاناتان ویلسون
وقتی در دسامبر 2011 دیگو سیمئونه سرمربی اتلتیکو مادرید شد، با پسرش بحثش شد. مشغول شدن در مادرید یعنی او وقت کمی برای گذراندن با خانواده در آرژانتین داشت. این موضوع پسرش را اذیت می کرد. پسر 9 ساله او با خنده گفت:«می خواهی جایی که مسی و رونالدو هستند بروی و مربی گری کنی؟».
در مدت 4 سال و نیم حضور در اتلتیکو، سیمئونه 2 بار مسی را شکست داد و 2 بار هم بارسلونا را از لیگ قهرمانان حذف کرد. پیروزی روز سه شنبه مقابل بارسا نمونه ای از عملکرد ویژه او مقابل ستاره ها و این که چطور اجازه درخشیدن به آن ها نمی دهد بود. او با مشکل مسی کنار آمده و آن را حل کرده است. حالا او انتظار رئال را می کشد تا فینال لیگ قهرمانان را جبران کند.
 در سال 1974 و در بازی های اروپایی اتلتیکو مادرید با ضربه کاشته لوئس آراگونس که تبدیل به گل می شود از بایرن مونیخ پیش می افتد و این در حالی بود که 6 دقیقه تا پایان بازی مانده بود. به نظر می رسید آن ها دومین تیم اسپانیایی خواهند شد که قهرمان اروپا می شوند. اما در دقیقه آخر گئورگ شوارزنبک گل زیبایی از راه دور می زند و بازی را مساوی می کند.
دیدار برگشت را بایرن 4 بر صفر می برد. 40 سال زمان می برد تا دوباره اتلتیکو به فینال برسد. این بار هم آن ها قهرمانی را در دقایق پایانی از دست می دهند. این بار با گل سرخیو راموس. حالا بردن بایرن در نیمه نهایی و رئال در فینال می تواند شیرینی قهرمانی آن ها را دوچندان کند.
بعد از سال 1974 این اولین دیدار اتلتیکو و بایرن است. پیش از این تنها یک بار سیمئونه مقابل گواردیولا قرار گرفته و آن هم در فصل 12-2011 بوده که بارسلونا 2 بر یک برنده شده است. برد اتلتیکو در بازی مقابل بارسا تمرین مناسبی برای رویارویی با بایرن گواردیولا بود. تیمی که همان سبک را دارد. هرچند در بایرن سبک کمی تغییر کرده و دیگر 3-3-4 ترکیب چیده نمی شود. این یعنی فرصت استفاده از توپ های بلند بیشتر شده است. اما پایه سبک بایرن همان سبک بارسا است.
مطمئنا در بازی با اتلتیکو هم بایرن مالکیت توپ بیشتری خواهد داشت. همان طور که بارسا داشت. اما این موضوع اصلا سیمئونه را اذیت نمی کند. او کاملا برای بازی بدون توپ آماده است. گاهی در بازی می شود که 4 بازیکن میانی او خیلی عقب هستند و این کار را برای بایرن سخت می کند و فضاها را برای آن ها می بندد. گاهی هم اتلتیکو پرس شدید می کند.
چیزی که در نیمه دوم بازی مقابل بارسا قابل توجه بود این بود که اتلتیکو به خوبی ارتباط بین بوسکتس و مدافعان آخر تیم را قطع کرده بود. در بایرن هم چیزی که پپ به آن وابسته است رابطه بین تیاگو آلکانتارا و ژابی آلونسو با فلیپ لام و داوید آلابا است. این احتمالا هدف سیمئونه برای بازی مقابل باواریایی ها است.
زیبایی این بازی تفکرات موفق و فوق العاده دیگو سیمئونه است که قرار است مقابل مربی ای هنرمند در ایجاد و پایه ریزی تفکرات تهاجمی قرار گیرد. گواردیولا، پدرخوانده تیکی تاکا، قابل اعتمادترین تاکتیک فوتبال مدرن.
اما به غیر از سیمئونه، گواردیولا باید یک نگرانی دیگر هم داشته باشد. در رقابت های نیمه دوم فصل در بسیاری بازی ها دیده شده که بایرن ریتم بازی اش را از دست داده است. داگلاس کاستا اصلا آمادگی قبل از کریسمس را ندارد و در بازی مقابل یوونتوس و بنفیکا برخی اوقات دیده شد که بایرن برای حفظ توپ هم مشکل دارد. در بازی برگشت مقابل یوونتوس و همچنین بنفیکا حتی مانول نویر هم اشتباهاتی داشت و کارشناسان معتقدند این به خاطر پرسینگ خوب یووه بوده است. سیمئونه باید این مساله را به خاطر داشته باشد.
در 3 فصل پیش در این رقابت ها، تیم های گواردیولا در نیمه نهایی له شده اند. آخرین بار آن هم مقابل بارسلونای فوق العاده بوده است. اما اتلتیکو شانس خوبی دارد که بازی های گذشته این تیم را نگاه کند و همان کارهایی که حریفان کردند را تکرار کند.
اما بیایید نگاهی بیندازیم که برگه ماموریتی که پسر سیمئونه برای او در این لیگ قهرمانان تنظیم کرده است. پشت سر گذاشتن مسی؟ انجام شد. پشت سر گذاشتن رونالدو؟ شاید. فعلا نوبت گواردیولا است که اشاره ای به او نشده و می تواند حریفی سرسخت باشد. 
به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL

کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-04-16 22:38:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر