فهرست
آنالیز: راهِ رسیدن به قهرمانیِ لا لیگا
آنالیز: راهِ رسیدن به قهرمانیِ لا لیگا

آنالیز: راهِ رسیدن به قهرمانیِ لا لیگا

آی‌اسپورت – اول نگاهی به جدول تا پایانِ هفته‌یِ سی و سوم می‌اندازیم. بارسا 76 امتیاز دارد با تفاضلِ گلِ 59، اتلتی 76 امتیاز دارد با تفاضلِ گلِ 41 و رئال 75 امتیاز دارد با تفاضلِ گلِ 68. دلیلِ اینکه بارسا با امتیازِ مساویِ همچنان بالاتر از اتلتی قرار دارد، نتیجه‌یِ بازیِ مستقیم بینِ دو تیم است.
بارسا بیستمِ مارچ با دو گل از ویارئال در ال مادریگال پیش بود و همه چیز خوب پیش می‌رفت و قهرمانیِ لا لیگا تنها مسئله‌یِ کی بود، نه مسئله‌یِ آیا. اما بازگشتِ ویارئال به این بازی و تساویِ 2-2 شروعی شد بر سقوطِ وحشتناک و غیرِ قابلِ باورِ بارسایِ انریکه. اول روندِ 39 بازی بدونِ باخت، در ال کلاسیکو شکسته شد، بعد چهارمین شکستِ پیاپی در آنوئتا، مقابلِ سوسیداد از راه رسید، بعد حذف از چمپیونز لیگ به دستِ اتلتی و دستِ آخر شکستِ خانگی مقابلِ والنسیا.
اما در نقطه‌یِ مقابلِ بارسا، رئال است. بعد از شکست در ال دربی، مقابلِ اتلتی، شاگردانِ زیزو با زدنِ 27 گل، 7 بازیِ پیاپی را در لیگ بردند و با وجودِ شکستِ عجیب در بازیِ رفت مقابلِ ولفسبورگ، با درخششِ کریستیانو رونالدو بازگشتی باشکوه در بازیِ برگشت داشتند و به مرحله‌یِ نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ رسیدند. اتلتی هم مثلِ همیشه وقتی بازی‌ها حساس و نزدیک می‌شود به بالاترین عملکردِ خودش می‌رسد. مردانِ دیگو سیمئونه از 8 بازیِ اخیرِ لیگ 7تا را برده‌اند و با حذف کردنِ بارسا از چمپیونز لیگ، از نظرِ روحی و روانی دستِ بالا نسبت به کاتالان‌ها دارند.
حالا سراغِ بازی‌هایِ باقی مانده‌یِ سه مدعیِ قهرمانیِ لا لیگا می‌رویم. بارسا در 5 هفته‌یِ آینده باید به ترتیب مقابلِ دپورتیو لاکرونیا (خارج)، اسپورتینگ خیخون (خانه)، رئال بتیس (خارج)، اسپانیول (خانه) و گرانادا (خارج) بازی کند. رئال در همین زمان باید مقابلِ ویارئال (خانه)، رایو وایکانو (خارج)، رئال سوسیداد (خارج)، والنسیا (خانه) و دپورتیو لاکرونیا (خارج) به زمین برود. 5 بازیِ باقی مانده‌یِ اتلتی هم به ترتیب اتلتیک بیلبائو (خارج)، مالاگا (خانه)، رایو وایکانو (خانه)، لوانته (خارج) و سلتا ویگو (خانه) هستند.
رویِ کاغذ و با نگاه به بازی‌هایِ باقی مانده شانسِ بارسلونا همچنان بیشتر از دو تیمِ مادریدی است. از نظر جایگاهِ رقیبان در جدولِ لا لیگا، سخت‌ترین بازیِ بارسا همین بازیِ چهارشنبه شب مقابلِ لاکرونیاست که در حالِ حاضر در رده‌یِ سیزدهمِ جدول جای دارد. شاید داربی مقابلِ اسپانیول را هم بتوان بازی‌ای سخت قلمداد کرد. اما در مجموع، در مقایسه با بازی‌هایِ باقی مانده‌یِ رئال و اتلتی، بارسا اگر از این بحران بیرون بیاید و حتی نیمی از فرمِ سابقش را پیدا کند می‌تواند بدونِ توجه به نتایجِ رقبا، یک بارِ دیگر لا لیگا را فتح کند.
برایِ رئال اولین بازیِ باقی مانده مقابلِ ویارئالِ رده‌یِ چهارمی است که بعد از اتلتی بهترین خطِ دفاعِ لیگ را دارد. بعد نوبتِ وایکانو و بعد گربه سیاهِ بارسا یعنی سوسیداد می‌رسد، بازی‌هایِ که بینِ دو بازیِ نیمه نهایی مقابلِ منچستر سیتیِ اوج گرفته است. اتلتی هم وضعیتی تقریبا مشابه با رئال دارد. سفر به سن مامس، پذیراییِ مالاگا و دو بازی مقابلِ بایرن مونیخ. در ضمن آخرین بازیِ اتلتی هم مقابلِ سلتا ویگویِ ادواردو بریتزو است که هنوز برایِ کسبِ سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ، یا سهمیه‌یِ مستقیمِ یوروپا لیگ می‌جنگد.
جدا از این بازی‌هایِ باقی مانده، قانونِ بازیِ مستقیمِ لا لیگا، برعکسِ لیگِ برتر که تفاضلِ گل در آن اهمیت دارد، به سودِ بارسا و اتلتی است. بارسا با وجودِ شکستِ 2-1 در نوکمپ مقابلِ رئال، با توجه به پیروزیِ 4-0 در برنابئو از این نظر بالاتر از رئال است. بارسا هر دو بازی‌اش مقابلِ اتلتی را هم 2-1 برده است. اما اگر رئال و اتلتی در روزِ آخر به امتیازِ مساوی، بالاتر از بارسا برسند، این اتلتی است که با توجه به تساویِ 1-1 در کالدرون و پیروزی در برنابئو قهرمانی را به دست خواهد آورد.
با در نظر گرفتنِ تمامِ این عوامل، منطقی است فکر کنیم شانسِ بارسا برایِ کسبِ ششمین قهرمانیِ لیگ در 8 فصلِ اخیر بیشتر است. اما وضعیتِ کنونیِ بارسا و بحرانی که گریبانگیرِ تیمِ انریکه شده است، می‌تواند تمامِ این معادلاتِ منطقی را به هم بزند. یک لغزش دیگر از بارسا، حتی یک تساوی، کافیست تا مادریدی‌ها صدرِ جدول را ازشان بگیرند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-18 09:02:25
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر