فهرست
یادداشت: فصلِ بارسا همینجا شکست خورده
یادداشت: فصلِ بارسا همینجا شکست خورده

یادداشت: فصلِ بارسا همینجا شکست خورده

سید لو
 
در تاریخِ 116 ساله‌یِ باشگاهِ بارسلونا، تنها 5 فصل بهتر از بردنِ دوگانه‌یِ داخلی به پایان رسیده است: 1992، 2006، 2009، 2011 و 2015. در این 5 فصل بارسا لا لیگا و چمپیونز لیگ را فتح کرد و در دو فصلش هم، یعنی 2009 و 2015 با بردنِ کوپا دل ری به سه‌گانه رسید. در طولِ این 116 سال بارسا تنها 6 سال موفق به کسبِ دوگانه‌یِ داخلی شده است: 1952، 1953، 1959، 1998، 2009 و 2015. پس اگر بارسا این فصل هم دوگانه را ببرد باید جشن بگیرند و فصلشان را موفقیت‌آمیز بدانند. اما در واقعیت این چنین نخواهد بود، به خصوص اگر رئال مادرید قهرمانِ چمپیونز لیگ بشود. این جامی است که تمامِ جام‌هایِ دیگر را زیرِ سایه‌یِ خودش می‌برد. بارسا به عنوانِ اولین و تنها تیمِ اسپانیایی که سه‌گانه برده، قصد داشت امسال سومین سه‌گانه‌اش را هم فتح کند و اولین تیمی در تاریخِ چمپیونز لیگ لقب بگیرد که موفق شده از عنوانِ قهرمانی‌اش دفاع کند. برایِ همین فصلِ بارسا همینجا شکست خورده است. و اگر بارسا لا لیگا و کوپا دل ری را هم از دست بدهد که دیگر فاجعه است.
یکی از دلایلِ این حسِ شکست خوردگی این است که لا لیگا و کوپا دل ری از منظرِ بارسا تمام بود و هیچ شک و تردیدی در بردنش نبود و فقط چمپیونز لیگ بود که باید برایش فتحش تلاش می‌کردند. بارسا در فینالِ کوپا دل ری است که ماهِ آینده برگزار می‌شود و وقتی جرارد پیکه در ال کلاسیکو 1-0 تیمش را از رئال پیش انداخت، فاصله‌یِ دو تیم به 13 امتیاز رسیده بود. اما به ناگاه همه چیز تغییر کرد. بارسا حالا از 12 امتیازِ ممکن در لیگ تنها یک امتیاز گرفته و 3 بازیِ پیاپی را باخته، اتفاقی که آخرین بار سالِ 2003 رخ داد.
با اینکه لوئیس انریکه اصرار دارد مشکلِ بارسا فیزیکی نیست، اما پیکه اعتراف کرده که پاهایِ بازیکنان خسته است. جایِ تعجب هم ندارد. بارسا 12 بازی این فصل بیشتر از رئال داشته و از منظری، با اینکه تلخ و کنایی به نظر می‌رسد، حذفِ آن‌ها از چمپیونز لیگ حداقل می‌تواند فرصتِ استراحتی برایِ نمایش بهتر در لیگ بهشان بدهد. اما مسئله‌ای که به ذهن می‌رسد این است که بارسا با توجه به اینکه می‌دانست فصلی طولانی پیشِ رو دارد، باید در جامِ باشگاه‌هایِ جهان شرکت کند و نیمکت‌اش ضعیف است، هیچ برنامه‌ای برایِ ذخیره‌یِ انرژیِ مقطعی داشت؟ اگر داشت، آیا بازگشت از این حالت به فرمِ صد درصد آماده برایشان امکان‌پذیر بوده؟ یا شاید مشکل اصلا فیزیکی نیست و به فوتبالِ بارسا برمی‌گردد؟ بارسا دیشب مقابلِ والنسیایی که در نیمه نهاییِ کوپا دل ری 7-0 شکستش داده بود، در نوکمپ باخت. قبل از بازی، پاکو آیستاران که جانشینِ گری نویل شده گفت: «نه ما دیگه اون تیمِ سابقیم و نه بارسا.» چقدر این جمله حالا معنی می‌دهد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-18 09:29:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر