فهرست
آنالیز: نماینده‌هایِ احتمالیِ لیگِ برتر در چمپیونز لیگ
آنالیز: نماینده‌هایِ احتمالیِ لیگِ برتر در چمپیونز لیگ

آنالیز: نماینده‌هایِ احتمالیِ لیگِ برتر در چمپیونز لیگ

آی‌اسپورت – در حالی که تنها 5 هفته به پایانِ لیگِ برتر باقی مانده رقابت برایِ کسبِ سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ به حساس‌ترین مقطعِ خودش در انگلیس رسیده است. لستر قطعا یکی از نماینده‌هایِ انگلیس خواهد بود و تاتنهام هم به احتمالِ خیلی زیاد خیالش از این بابت راحت خواهد بود. پس جدال برایِ رسیدن به رده‌یِ سوم و کسبِ سهمیه‌یِ مستقیم و چهارم شدن برایِ رسیدن به بازیِ پلیِ آفِ چمپیونز لیگ بینِ آرسنال، سیتی، یونایتد و وستهم خواهد بود.
سیتی و آرسنال هر دو 60 امتیازه هستند و سیتی در حال حاضر با تفاضلِ گلِ بالاتر (28 به 22) سوم است. بعد از سیتی و آرسنال یونایتد با 56 امتیاز قرار دارد و وستهم با 53 امتیاز. شاگردانِ پیگرینی که با رسیدن به نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ فرصتی طلایی برایِ یک خداحافظیِ باشکوه با مربیِ محبوبشان پیدا کرده‌اند در ادامه‌یِ لیگ باید به ترتیب با نیوکاسل، استوک، ساوتهمپتون، آرسنال و سوانزی بازی کنند. سیتی فرداشب در حالی مقابلِ نیوکاسلی که برایِ بقا در لیگِ برتر می‌جنگد به زمین می‌رود که 12 بارِ متوالی این تیم را در لیگ شکست داده است. اگر دو بازیِ سیتی مقابلِ رئال مادرید در چمپیونز لیگ را به عنوانِ عاملی که باعث پایین آمدنِ تمرکزِ شاگردانِ پیگرینی در لیگ کنار بگذاریم، حساس‌ترین بازیِ سیتیزن‌ها یک هفته به پایانِ فصل مانده، در اتحاد مقابلِ آرسنال خواهد بود. آرسنال در نقطه‌یِ مقابل بازی‌هایِ ساده‌تری در پیش دارد. وست بروم، ساندرلند، نوریچ و استون ویلا. درسته که ساندرلند و نوریچ هم مثلِ نیوکاسل برایِ بقا می‌جنگند اما از آرسنال انتظار می‌رود این بازی‌ها را ببرد و تکلیفش برایِ سومی یا چهارمی در همان دیدار با سیتی مشخص شود.
اما هر لغزشی از سیتی و آرسنال باعث می‌شود تا یونایتد، که هر دو تیم را با درخششِ مارکوس رشفورد در هفته‌هایِ گذشته شکست داده، امیدِ چهارم شدنش دوباره زنده شود. یونایتد در بازی‌هایِ باقی مانده البته کارِ ساده‌ای در پیش ندارد. دو دیدارِ خانگی مقابلِ کریستال پالاس و بورنموس می‌تواند 6 امتیاز را با خودش داشته باشد. اما یونایتد دو هفته‌یِ دیگر باید در اولدترافورد مقابلِ لستر بازی کند، بازی‌ای که می‌تواند سرنوشتِ قهرمانیِ لستر را مشخص کند. در ضمن یونایتد یک هفته به پایانِ لیگ و قبل از بازی با بورنموس باید در آپتون پارک مقابلِ وستهمی بازی کند که در حالِ حاضر تنها 3 امتیاز کمتر از شیاطینِ سرخ دارد و هنوز شانسِ رسیدن به رده‌یِ چهارم را کاملا از دست نداده است.
جدا از تمامِ این معادلات، حضورِ سیتی در نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ و لیورپول در نیمه نهاییِ یوروپا لیگ، می‌تواند شرایط را بیش از پیش پیچیده کند. اگر لیورپول قهرمانِ یوروپا لیگ شود، کاری که باید با گذشتن از سدِ ویارئال و احتمالا سویا انجام دهد، به چمپیونز لیگِ سالِ آینده خواهد رسید. اگر سیتی هم با یک شگفتی از سدِ رئال و بایرن یا اتلتی بگذرد و قهرمانِ چمپیونز لیگ شود، حتی اگر بینِ چهار تیمِ اولِ جدول هم نباشد جوازِ حضور در چمپیونز لیگ را می‌گیرد. در این شرایط، با توجه به اینکه از هر کشور بیش از 5 تیم نمی‌توانند در این تورنمنت شرکت کنند، اگر سیتی از جمعِ چهارتایِ اولِ جدول خارج شود و یونایتد یا وستهم جایش را در رده‌یِ چهارم بگیرند، بازهم شانسی برایِ حضور در چمپیونز لیگ نخواهند داشت و به یوروپا لیگ می‌روند. اما اگر سیتی از چهارتا خارج شود و چمپیونز لیگ را فتح کند و لیورپول قهرمانِ یوروپا لیگ نشود، چهار تیمِ اول به علاوه‌یِ سیتی در چمپیونز لیگِ سالِ آینده حاضر خواهند شد.
در فصلی که لستر سیتی بزرگ‌ترین شگفتیِ تاریخِ لیگِ برتر را آفریده و تاتنهام فرایِ انتظار ظاهر شده، معادلات و احتمالاتِ زیادِ رده‌هایِ پایین‌تر، جذابیت و حساسیت‌ای ویژه برایِ مقطعِ پایانیِ این فصل ساخته است.
 
     
آی اسپورت
2016-04-18 11:44:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر