فهرست
بحران خصوصی در کادرفنی استقلال: حکومت در سایه
بحران خصوصی در کادرفنی استقلال: حکومت در سایه

بحران خصوصی در کادرفنی استقلال: حکومت در سایه

آی اسپورت - منصفانه، واقع بینانه، جدول گرایانه و با هر متر و معیاری، استقلال در فاصله 4 هفته مانده به پایان، هنوز یکی از شانس‌های قهرمانی لیگ برتر محسوب می‌شود. قهرمانی که تا امروز در دوران سرمربیگری کسی غیر از قلعه نویی برای آبی ها نیفتاده است. استقلال، قبلا هم با مظلومی تا پای قهرمانی جلو رفته بود. زمانی که تیم قهرمان جام حذفی شد و تا هفته بیست و سوم، در صدرجدول قرار داشت. در هفته 23، استقلال در داربی پایتخت به مصاف پرسپولیس رفت و 2-0 جلو افتاد. علیرضا فغانی داور مسابقه، میشائیل هنکه کمک مربی مظلومی را از زمین اخراج کرد و کمتر از نیم ساعت بعد، صدر نشین لیگ و برنده 2 گله پنجمین داربی متوالی، بازی را شکست خورده به پایان رساند. مظلومی 4 سال قبل، قهرمانی را بخاطر دور شدن دستیارش از دست داد و امسال هم، حکومت در سایه کادرفنی قهرمانی را از او و تیمش دور کرده است.

حسرت 5 امتیازی
بحث دستیار یکی از مهم ترین بحث های استقلال لیگ یازدهم و تیم امروز مظلومی است. دستیاران در هر دو تیم فراتر از دکور بودند و نقشی تعیین کننده تر از مثلا محمد دایی در صبا یا محمود بصیرت در سپاهان داشتند. میشائیل هنکه در آن زمان تمرینات را به صورت کامل زیر نظر داشت و دستیار امروزی مظلومی یعنی مجید صالح نیز چنین وضعی در تمرینات دارد. هنکه با یک اعتراض بی مورد در داربی بار ذهنی نیمکت استقلال را مقابل نیمکتی که مصطفی دنیزلی روی آن بود به صفر رساند و ناخواسته نقش پر رنگی در شکست تیم در داربی داشت. هفته بعد از آن نیز به دلیل محرومیت روی نیمکت نبود و استقلالی ها تا به خودشان بیایند 2 گل از سایپا عقب افتادند و 3 امتیاز این مسابقه نیز از دست رفت. 5 امتیاز سوخته در دو هفته، آن هم برای تیمی که در روز آخر فقط 1 امتیاز تا قهرمانی و دو گل تفاضل تا نایب قهرمانی کم آورد. تیم های امروز لیگ برتر در قامت سپاهان و تراکتورسازی آن فصل نیستند اما اگر قرار باشد باز هم دست مظلومی و استقلال از جام کوتاه بماند، تأثیرات رفتاری نفر دوم کادر فنی می تواند از عوامل مهم آن باشد.

قهر بی‌موقع
کمی بیش از یک ماه قبل، در جریان یکی از تمرینات استقلال، صالح به یک باره سوت را از گردن خود بیرون آورد و تمرین را به حالتی قهر آمیز ترک کرد. موضوع اختلاف نظر او و مظلومی بر سر اداره تمرینات خیلی زود رسانه ای شد اما با توجه به قرار داشتن در روزهای پایانی کم کم به حاشیه رفت. در بیشتر رسانه‌ها، فقط مصاحبه حسن روشن دست به دست می‌شد که با ادبیات عجیبش، به تشریح اختلاف بین این دو پرداخته بود و آن را به دعوای بین زن و شوهری تشبیه کرد که زن لیسانس و مرد دیپلم دارد. حالا استقلالی‌ها نگرانند شایعاتی که اختلاف در کادرفنی به وجود آمده، حقیقت داشته باشد و قهرمانی لیگ پانزدهم هم مثل لیگ یازدهم و سیزدهم بخاطر مشکلات نفر دوم کادرفنی در هفته‌های پایانی از دست برود. موضوعی که با سابقه صالح، زیاد هم دور از انتظار به نظر نمی‌رسد.

اختلاف مالی
از مجید صالح، می توان به عنوان سرشناس‌ترین نفر دوم فوتبال ایران نام برد. غیر از چند سال غیبت در کادر فنی تیم ها و کمتر از یک سال سرمربیگری در سایپا، صالح معمولا بالاترین قرارداد بین دستیاران در تیم های لیگ برتری را داشته است. او آنالیز خوبی از بازی دارد و در طراحی تمرینات بر اساس معادلات بازی پیش رو، از اکثر همتایان داخلی اش با تجربه‌تر است. با همه اوصاف در کنار این نیمه دکتر جکیل، صالح یک مستر هاید درون نیز دارد. مستر هایدی که بخشی از آن، به اختلافات دائمی او بر سر مسائل مالی برمی‌گردد. پس از یک دوره موفق حضور به عنوان کمک بیژن ذوالفقارنسب در سایپا، صالح در مس کرمان به امیر قلعه نویی کمک کرد از سقوط تیم ثروتمند وقت فوتبال ایران جلوگیری کند. در آن زمان با وجود نیم فصل حضور در تیم، قرارداد صالح از مجموع قراردادهای کادر فنی برخی تیم ها بالاتر بود اما شایعه شد او در هر بازگشت از تهران به کرمان، قبض های آژانس از فرودگاه تا محل تمرین را به محل باشگاه می برد. موضوعی که حتی کفر قلعه نویی را هم بالا آورد و باعث شد تا مدت ها که یکی از دوستان مشترکشان واسطه شود از صالح در کادر فنی اش استفاده نکند. در تمام این سال ها این سوال برای اهالی فوتبال وجود داشته که چرا با این سطح از علم گرایی، مجید جلالی از صالح در کادر فنی اش استفاده نکرده یا بالاتر از آن حتی در کانون مربیان هیچگاه جایگاه قابل قبولی به او نداده است. داستان به یکی از اولین جلسات کانون مربیان باز می گردد. در جمعی متشکل از چند نفر از روزنامه نگاران، جلالی، صالح، چراغپور، بهمن فروتن و یکی دو سرمربی و مربی دیگر، وقتی تریبون به صالح رسید، او بحث مسائل مالی را به میان کشید و پرسید آیا حضور در جلسات این کانون، در آمدی نیز خواهد داشت یا نه. موردی که باعث شد مجید جلالی او را به از فهرست گزینه هایش خارج کند. رویکرد مالی صالح در سال های بعد برایش گران تمام شد. صالح فقط در یک مقطع سرمربی سایپا شد و نیمکت این تیم را هم بخاطر اختلافاتی خارج از زمین فوتبال از دست داد. صالح بعد از اخراج از سایپا در مصاحبه‌هایش، روی فنی نبودن این اخراج تاکید می‌کرد. ادعایی که با توجه به شایعات، به نظر درست هم می‌رسید.

میزان نفوذ
یکی از اختلافات دائمی صالح با سرمربیان لیگ برتری، بحث بر سر میزان نفوذ او در تیم است. قهر او از تمرینات استقلال پیش از سال جدید، به همین موضوع برمی‌گشت. در لیگ سیزدهم که صالح دستیار قلعه نویی در استقلال بود هم هرگاه دوربین ها تصویر بسته قلعه نویی کنار زمین را نشان می دادند، صالح با تخته وایت برد معروف دیده می‌شد و مسائل تاکتیکی را توضیح می‌داد. در جریان بازی استقلال با سایپا، ماجرا آنقدر پیچیده شد که همه متوجه اعتراض علنی قلعه نویی به رفتار صالح شدند.

نیمکت و سکو
اختلاف صالح و سرمربیانش بر سر شرح وظایف، علاوه بر استقلال در تیم ملی هم برای او دردسرساز شد. قبل از جام جهانی 2014، کارلوس کی‌روش برای داشتن یک دستیار ایرانی با توانایی فنی بالا، تصمیم گرفت از صالح در کادر فنی تیمش استفاده کند. در همان زمان، صالح در رسانه ها از نامه نگاری هایش با پپ گواردیولا سرمربی وقت بارسلونا صحبت می کرد و اینکه گواردیولا به او گفته بود چقدر تفکراتمان به هم نزدیک است. کی‌روش می خواست در زمان بازی ایران و نیجریه، یک دستیار داشته باشد که به صورت مستقل به محل برگزاری بازی آرژانتین و بوسنی رفته و آنالیز دقیقی از رقبای روز دوم و سوم ایران داشته باشد. در اردوی اتریش پیش از جام جهانی، صالح بر خلاف همه تیم‌های قبلی، اشراف چنانی بر اداره تمرین ندید. در جریان بازی دوستانه ایران و مونتنگرو نیز به دلیل شلوغی بیش از حد نیمکت، کی‌روش از صالح خواست روی سکو برود. صالح هم که انتظار این وضعیت را در تیم ملی نداشت، تصمیم گرفت به ایران باز گردد اما مدتی صبر کرد و در بازگشت کل تیم، از کادر فنی جدا شد. بعد از این اتفاق، کی‌روش هیچ مربی ایرانی را جانشین صالح نکرد تا یک فرصت طلایی برای مربیان وطنی از دست برود. صالح هم بخاطر حاشیه‌های جدایی از تیم ملی و بسته شدن کادرفنی تیم‌ها، تقریبا یک فصل بیرون نشست و بجز یک دوره کوتاه در ملوان، از تلویزیون مسابقات لیگ برتر را دنبال کرد.

یازدهم، سیزدهم، پانزدهم؟
استقلال بعد از قهرمانی در لیگ دوازدهم، شانس بالایی برای تکرار این عنوان در لیگ سیزدهم داشت. استقلالی‌ها تا اواخر لیگ، مدعی اصلی قهرمانی بودند اما جدایی صالح برای اضافه شدن به کادرفنی تیم ملی همه چیز را بهم ریخت و آن‌ها هفته‌های آخر قهرمانی و حتی سهمیه آسیایی را هم از دست دادند. اتفاقی که با توجه به سابقه مظلومی و صالح، تکرار آن در این فصل زیاد دور از انتظار نیست. محدود شدن اختیارات صالح و عدم اجازه او برای دخالت در مسائل انضباطی و ترکیب تیم، او را ناراحت کرده است. مظلومی مثل همیشه سعی کرده این فصل را هم کج دار و مریض طی کند تا این بار شانس قهرمانی لیگ و حذفی را از دست ندهد و آخر فصل، بتواند برای نفر دوم پر سر و صدای تیمش تصمیم بگیرد. موضوعی که بزرگترین چالش درونی استقلال در راه قهرمانی است. اختلاف زن لیسانسه ناسزگار و مرد دیپلمه‌ای که، می‌خواهد او را مدیریت کند.


مهدی احمدی / تماشاگران امروز
  ۳  
آی اسپورت
2016-04-18 17:07:13
نظر دهید

۳ نظر
برزو
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵، ۱۷:۰۶
باید ویسی سرمربی استقلال بشه
-
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵، ۱۸:۱۷
خیلی باحال بود
-
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵، ۲۰:۱۲
صالح تیم امید رو هم ب بهونه اینکه حقوقه ماهیانه کفاف پسر دانشجو شو نمیده ترک کرد.در نظر بگیرید مایلی کهن بعنوان سرپرست ماهی 15 میلیون میگیرد ی دستیار اول چند میگرفت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر