فهرست
یادداشت/منچستر نمی تواند مورینیو را تغییر دهد، چرا او را می خواهد؟
یادداشت/منچستر نمی تواند مورینیو را تغییر دهد، چرا او را می خواهد؟

یادداشت/منچستر نمی تواند مورینیو را تغییر دهد، چرا او را می خواهد؟

دیون فنینگ
شمارش معکوس برای جدایی لوئیس فان گال از من یونایتد با یک سوال بزرگ در ذهن همه آغاز شده است: چه کسی واقعا می تواند این منچستر را بازسازی کند؟
نگاهی به کارنامه بعضی از مربی ها نشانه ای برای این است که آن ها می توانند در هر تیمی موفق باشند، چه برسد که این تیم منچستر بزرگ باشد. اما اتفاقی مانند سقوط استون ویلا، که کسی انتظارش را نداشت، می تواند نشان دهد که کارنامه و سابقه همه چیز نیست.
یونایتد این فصل با مربی بزرگش به اندازه ای غیر قابل قبول بود که تنها یک راه برای تشخیص این که یک مربی می تواند در این تیم موقف باشد یا نه وجود دارد: گذر زمان و این که نتایجش مشاهده شود!
اما این ایده یک مشکل دارد؛ شاید کسی که هدایت این تیم را قبول می کند مانند منچستر این روزها نتایج خوبی نگیرد. پس تکلیف چیست؟ یک فصل دیگر غیبت در لیگ قهرمانان؟ یک فصل دیگر ناکامی برای هواداران یکی از پرهوادارترین تیم های دنیا؟
یک فرضیه قوی این است که تغییر مربی یکی از مشکلات یونایتد بعد از جدایی سر الکس شده است. مخصوصا که فرگی آن ها را بد عادت کرده و انقدر سال ها با بهترین مربی دنیا کار کرده اند که نمی دانند چطور باید مربی مناسبی برای تیمشان پیدا کنند.
وقتی چهارشنبه شب یونایتد در رقابت های جام حذفی وستهام را شکست داد، بعضی ها می گفتند مارکوس راشفورد منجی فان گال شده است و اگر او تیم را قهرمان حذفی یا راهی لیگ قهرمانان کند می تواند یک فصل دیگر برای خودش زمان بخرد.
اما برای بازی مقابل استون ویلا دوباره شایعات درباره متزلزل بودن پایه های حکومت فان گال پررنگ شدند. فعلا منچسترسیتی در دسترس نیست و مهارناپذیر شده است؛ اما با اشاره ای که به مشکلات یونایتد داشتیم، رسیدن به سیتی فعلا بزرگترین هدف آن ها نیست.
کار برای تیم بزرگ یونایتد به جایی رسیده که بلندمدت ترین برنامه ریزی های آن ها بیشتر از 90 دقیقه طول نمی کشد. در پایان هم نتیجه یک چیز است: ژوزه مورینیو باید در این تیم روی کار بیاید.
اما مورینیو بارها و بارها نشان داده از آن مربی هایی است که فقط به 90 دقیقه بعدی فکر می کند و افق دیدش طولانی تر از آن نیست. پس چرا باشگاهی که مربی برای بلندمدت می خواهد، باشگاهی که جانشین فرگوسن بزرگ را می خواهد، باید سراغ مو برود؟
این بار هم نگاهی به کارنامه و آمار این را ثابت می کند که مورینیو مرد ماندن در یک باشگاه نیست. هرچند که شاید به خاطر نیمه غیر قابل پیش بینی فوتبال این موضوع هم درست نباشد و او از زمان روی کار آمدن در یونایتد تغییر عقیده دهد.
به هر حال انتخاب مورینیو زمانی می تواند مناسب باشد که باشگاه گزینه ای را برای بلند مدت زیر نظر داشته باشد و از مورینیو به خاطر توانایی اش در پیشرفت دادن بازیکنان جوان و توسعه نسل این تیم استفاده کند.
از طرفی مورینیو سابقه خوبی در آماده نگه داشتن شرایط فیزیکی بازیکنان ندارد و این کار را برای او در لیگی مانند انگلیس که بازی های زیاد و فشرده دارد سخت می کند. حتی گاهی هم بازیکنان جوان را به تیم های دیگر می فروشد و علاقه ای به استفاده از آن ها ندارد، در حالی که به محض جدایی از تیم او این بازیکنان شروع به درخشیدن می کنند. مانند لوکاکو و دی بروین. چرا فکر نکنیم که این اتفاق ممکن است برای راشفورد و مارسیال بیفتد؟
مورینیو بارها ثابت کرده با وجود سابقه خوبی که در ساختن تیم و پرورش بازیکنان جوان دارد، تنها یک ایده در سر دارد و آن هم بردن بازی ها است. به هر شکلی که شده.
هفته گذشته مارکا گزارش داد که یونایتد با رایان گیگز به توافق رسیده نه مورینیو. اگر این طور می شد خیلی خوب بود. اما اخیرا بیلد اعلام کرده که مورینیو تا سال 2019 با یونایتد توافق کرده است.
فان گال با بازیکنان جوانی که رو کرده نشان داده که اگر بماند می تواند مربی مناسبی برای منچستریونایتد باشد. اما فشار سکوها به تیمی که مدت ها در اوج بوده باعث می شود که سران تیم به فکر مربی ای باشند که خیلی سریع تیم را برنده کند. یعنی مورینیو.
همیشه در بلند مدت ترین برنامه های مورینیو هم چند برنامه کوتاه مدت وجود دارد و اصلی ترین هدف برای او برد در بازی ها است. این برنامه های کوتاه مدت که در دل برنامه بلند مدت نهفته می تواند دلیل تغییرات زیاد در تیم مورینیو باشد. اما آیا یونایتد آن باشگاهی هست که برای مربی خاصش هر فصل چند بازیکن بخرد؟
به هر حال انتخاب با سران باشگاه است. آن ها می دانند مورینیو چطور است و این را هم می دانند که تغییر دادن هر انسانی کار سختی است، مخصوصا اگر مورینیو باشد. حالا باید انتخاب کنند که این مربی را می خواهند یا کسی که در بلند مدت تیم را به اوج برساند و البته برایشان بماند. چیزی که واضح است این است که نمی توانند مورینیو را داشته باشد و به دنبال خواسته های خودشان با او باشند. اگر مورینیو را استخدام می کنند باید او را بخواهند، نه مورینیویی که خودشان می سازند.
 
به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL

کد خبر 9404

 
  ۱  
آی اسپورت
2016-04-18 17:11:00
نظر دهید
۱ نظر
مهرداد
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵، ۰۸:۲۲
دقیقا درسته! اگه مورینیو رو میخوان باید دقیقا خود اونو بخوان نه مورینیویی که خودشون میخوان. تازه مگه الان چندتا مربی مطرح دیگه مثل فرگوسن الان دارن تیم داری میکنن!! دیگه شاید دوران مربی های بلندمدت تموم شده! هر چند سال یکبار باید ایده های جدید و متنوع به تیم تزریق بشه و این به نفع ما بینندگان هم هست چون فوتبال رو جذاب و دیدنی میکنه. الان اگه مورینیو بیاد یونایتد، پپ هم سیتی، کلوپ هم لیورپول، سیموئنه هم بیاد چلسی، یعنی چه لیگی بشه این انگلیس. خوب چه عیبی داره. این مربی ها و رهبرها هستن که بازی هارو جذاب میکنن. شاید چندسال دیگه همین ترکیب بره سری آ، اونوقت ایتالیا جذاب میشه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر